„Osiem zeszytów” – mroczna historia z rodzinnego pamiętnika

Pierwsza ukazująca się w przekładzie na język polski powieść południowoamerykańskiej feministki – Heloneidy Studart.
„Osiem zeszytów” – mroczna historia z rodzinnego pamiętnika
05.11.2010

Brazylijka Heloneida Studart była bezkompromisową i nieugiętą krzewicielką feminizmu, aktywną działaczką polityczną, a przede wszystkim - choć twórczość literacka nigdy nie była jej głównym zajęciem - genialną pisarką.

W rodzinie Nogueira Alencar kobiety nie miały szczęścia. Zanim Maria odkręciła gaz, starannie uszczelniła kuchnię w swoim domu; napisała też bilecik z zaleceniem, by jej osiem pamiętników przekazano siostrzenicy. Teraz Mariana co rano wynosi na taras paczkę zawierającą sekretne zapiski ciotki i zafascynowana wpatruje się w szary papier pokryty stemplami.

Mariana dobiega czterdziestki. Wciąż jest piękna i wzbudza pożądanie. Zbuntowała się - podobnie jak kiedyś Maria - przeciwko rodzinnej tradycji, która skazuje jedną z córek na staropanieństwo, by mogła opiekować się matką. Jej siostra Leonor od dziesięciu lat bezskutecznie stara się o dziecko i pielęgnuje w sobie nienawiść do męża, który podczas nocy poślubnej zakwestionował jej dziewictwo, bo niewystarczająco krwawiła. Gdy pewnego dnia dostaje od zakochanego w niej biedaka buteleczkę z arszenikiem, nie ma najmniejszej wątpliwości, co zrobić z jej zawartością...

Powieść napisana po mistrzowsku, pełna gwałtownych namiętności, niespełnionych marzeń i dziedziczonej z pokolenia na pokolenie nienawiści. Przejmujące studium kobiecego buntu przeciw niesprawiedliwości losu i społecznym ograniczeniom.

Komentarze (13)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 05.11.2010 21:28
Ciekawe. ;] ;D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.11.2010 18:58
mogłąbym przeczytac
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.11.2010 10:17
czekamy na konkurs:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.11.2010 10:11
"seria z miotłą" no pięknie się nazwali, słodkie porównanie do czarownic:)
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 05.11.2010 10:10
fajny temat fabuły, wreszcie coś dla kobiet o kobietach
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo