Biografie sławnych ludzi - które warto przeczytać?

Prywatność, sekrety, mroczne tajemnice - dowiedz się, co ukrywają gwiazdy!
Biografie sławnych ludzi - które warto przeczytać?
19.09.2010

Bockris Victor - Andy Warhol. Życie i śmierć

Książka Bockrisa to fascynująca biografia człowieka-legendy, prekursora popartu, najsłynniejszego i najbardziej kontrowersyjnego amerykańskiego artysty. Warhol zrewolucjonizował współczesną sztukę wykorzystując jako źródło inspiracji przedmioty codziennego użytku, fotografie znanych ludzi, slogany reklamowe. Jego powielane reprodukcje puszki Campbella i zdjęcia Marilyn Monroe, początkowo uznane za kicz, są dziś wystawiane w galeriach sztuki na całym świecie.Ale Warhol prowokował nie tylko jako artysta. Ten zamknięty w sobie i podobno chorobliwie nieśmiały człowiek również swoje prywatne życie zmienił w nieustanny happening. Tworzył ikony popkultury i szybko sam stał się ikoną. W latach 60. i 70. był bożyszczem artystycznej bohemy Nowego Jorku. Dlatego Andy Warhol. Życie i śmierć jest także pełną pikantnych szczegółów opowieścią o ludziach blisko związanych z Warholem, o muzykach, malarzach i oryginałach, których zawsze przyciągał jak magnes. Książka Bockrisa to nie tylko biografia genialnego artysty, ale też niezwykły portret pokolenia Trumana Capote'a, Lou Reeda i Nico.

Eliot Marc - Amerykański buntownik. Życie Clinta Eastwooda

W "Amerykańskim buntowniku" znany historyk filmu Marc Eliot śledzi ekscytujące, burzliwe losy Clinta Eastwooda. W odróżnieniu od wcześniejszych biografów Eliot pisze otwarcie o wzlotach i upadkach aktora, jego artystycznych sukcesach i porażkach, a także o fascynujących związkach między sztuką a życiem Eastwooda. Dzięki dociekliwości Eliota dowiadujemy się, w jaki sposób przeciętny uczeń i pozbawiony ambicji playboy zyskał sławę hollywoodzkiego seksownego buntownika i został wielokrotnym zdobywcą Oscara. Istotnym elementem książki jestanaliza słynnych filmów Eastwooda, filmów, które już dziś należą do klasyki amerykańskiego kina: "Za garść dolarów", "Brudny Harry", "Bez przebaczenia", "Rzeka tajemnic", "Za wszelką cenę" i "Gran Torino".

Andrzej Grabowski  - Andrzej Grabowski. Na garnuszku życia

Książka Na garnuszku życia to wspomnienia popularnego i lubianego aktora Andrzeja Grabowskiego. W niepozbawionej humoru opowieści Autor mówi o swoim dzieciństwie, młodości, najbliższych, dzieląc się z Czytelnikami swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami. Z pewnością niewiele osób wie, że Andrzej Grabowski spędził dzieciństwo w Alwerni, był sumiennym ministrantem i chciał wstąpić do zakonu bernardynów. Chodził z Herodami i ? jak każde dziecko ? lubił wesołe miasteczka. Aktorstwem ?zaraził? go i przygotowywał do egzaminów brat Mikołaj, również znany aktor i reżyser. Autor opowiada nam o swoim domu rodzinnym, o rozterkach związanych z wyborem zawodu, wspomina okres studiów w szkole teatralnej w Krakowie, a także zdradza niektóre swoje słabości... Dzięki doskonale napisanej książce poznajemy Andrzeja Grabowskiego nie tylko jako aktora, odtwórcę wielu niezapomnianych ról, ale także znakomitego gawędziarza i... wybornego kucharza.Ta książka jest smakowita pod każdym względem!

Christie Agata - Autobiografia

Autobiografia - opublikowana po raz pierwszy rok po śmierci autorki - ukazuje fascynujące życie Agaty Christie: dzieciństwo, młodość, dwa małżeństwa, dwie wojny światowe, rewolucję obyczajową, podróż dookoła świata, odkrycia archeologiczne na Bliskim Wschodzie... Przede wszystkim jednak to skrupulatny i zaskakująco świeży opis dojrzewania do miłości, do pisarstwa, do życia. Możemy przyjrzeć się geniuszowi autorki z bliska - porywa inteligencją, zaskakuje wyobraźnią, niezwykłym poczuciem humoru, a nade wszystko dystansem do siebie, taktem i przenikliwością spojrzenia. Na okładce anglojęzycznego wydania Autobiografii można przeczytać: "to najlepsza rzecz, jaką Christie kiedykolwiek napisała". 

Sosnowski Adam, Stanowski Andrzej - Bieg życia Justyny

PIERWSZA NA ŚWIECIE BIOGRAFIA MULTIMEDALISTKI OLIMPIJSKIEJ JUSTYNY KOWALCZYK. Niewiarygodne tempo - książkę wieńczy relacja z Vancouver. Książka dokumentuje osiągnięcia polskiej królowej nart, stwarza również niepowtarzalną okazję bliższego jej poznania. Na zdjęciach - w większości dotąd nie znanych, wielu wprost unikatowych - widzimy dzieciństwo i lata szkolne Justyny, trudy treningu i radośćpo wygranych zawodach, a także wspaniałe scenerie, w jakich odbywają się biegi narciarskie. Fotografiom towarzyszą zajmujące teksty dwóch dziennikarzy sportowych, Adama Sosnowskiego i Andrzeja Stanowskiego, którzy opisują bieg życia polskiej biegaczki, od najmłodszych lat w Kasinie Wielkiej, poprzez wszystkie najważniejsze etapy jej kariery sportowej – pierwszą wygraną w Estonii, brązowy medal w Turynie, mistrzostwa świata w Libercu, po historyczne sukcesy w kanadyjskim Vancouver. Dramat i szczęście, wyczerpanie i nagroda, bardzo często chodzą w sporcie parami. W tym albumie widzimy Justynęprzeżywającą wszystkie te skrajne emocje. Rysuje nam się pełny obraz sportsmenki, jej wytrwałości, talentu, samozaparcia, zdecydowania, wyjątkowej pracowitości, odporności na ból, mocnego charakteru. 

Wolański Ryszard - Britney Spears

Biografia znanej piosenkarki Britney Spears. Britney Spears, ur. 2 grudnia 1981 roku, Kentwood, USA piosenkarka, aktorka. Od dziecka uczęszczała na lekcje muzyki i tańca. Jako dziesięciolatka występowała już w broadwayowskim spektaklu Ruthless. W 1999 roku nagrała debiutancki album zatytułowany ...Baby One More Time, który w krótkim czasie stał się megahitem i sprzedał się w ponad 13 milionach egzemplarzy. Podczas swych występów łączy śpiew z żywiołowym tańcem. Nastoletni fani uwielbiają jej zwariowane stroje i koncertowe szaleństwa. W 2001 roku zadebiutowała na dużym ekranie rolą Lucy w filmie Crossroads: Dogonić marzenia. Rok później wystąpiła w komedii Austin Powers i Złoty Członek. Wspólnie ze swoją matką napisała dwie książki - Heart to Hart oraz A Mother's Gift.

 

justyna kowalczyk

Wolańska Ewa - Bruce Willis

Biografia Bruce'a Willisa. Wersja anglojęzyczna. Bruce Willis, ur. 19 marca 1955 roku; Idar-Oberstein, Niemcy; aktor, producent filmowy. Należy do największych gwiazd amerykańskiego kina. Jego honoraria sięgają 20 milionów dolarów za rolę. Tryptyk filmów akcji z jego udziałem pod wspólnym tytułem Szklana pułapka przyniósł prawie miliard dolarów zysku na całym świecie. W 1999 roku aktor znalazł się, obok Stevena Spielberga i Jamesa Camerona, na liście stu najbardziej wpływowych ludzi filmu przygotowanej przez angielski miesięcznik "Empire".

Cobain w Rolling Stones

O Kurcie Cobainie piszą najlepsi dziennikarze muzyczni na świecie, wyjaśniając fenomen niezwykłej popularności jego zespołu. Pod względem graficznym jest to z pewnością najlepsza publikacja o liderze Nirvany, jaka ukazała się dotychczas na rynku.

Morais Fernando  - Czarodziej Biografia Paulo Coelho

Niesamowita historia Paula Coelho, który narodził się martwy, próbował popełnić samobójstwo, trafił do szpitala psychiatrycznego, odurzał się narkotykami, poszukiwał swojej tożsamości seksualnej, spotkał Szatana, odzyskał wiarę, był więziony przez dyktaturę, zrewolucjonizował brazylijski rock i stał się jednym z najbardziej poczytnych pisarzy na świecie. Paulo Coelho de Souza przyszedł na świat wdeszczowy poranek 24 sierpnia…  

Andrew Grant - Diana księżna Walii

Pełna biografia księżnej Diany, uzupełniona o nowe fakty, jakie ujawniono na przestrzeni 10 lat od jej śmierci. Autor opisuje dzieciństwo i lata młodości Diany Spencer, trudny okres małżeństwa z Karolem, podróże i działalność charytatywną, problemy rodzinne, zmaganie się z bulimią i wreszcie próby samodzielnego życia po rozwodzie. Pokazuje jej walkę o prawo do prywatności, ciągłe poczucie zagrożenia ze strony mediów, a także reakcję świata na jej tragiczną śmierć

Poleca Kinga Walczak

Zobacz także:

Kobiece książki polskich autorek Grochola, Sowa, Szwaja

Katarzyna Grochola, Monika Szwaja i Izabela Sowa to błyskotliwe trio polskich pisarek, regularnie dostarczających nam porcji śmiechu ze szczyptą wzruszeń. Poznajcie ich najciekawsze książki!

Książkowa fantastyka dla miłośniczek czarów i magii

Pociąga Cię magia i czary, lubisz słuchać opowieści o duchach i niewyjaśnionych zdarzeniach? To są książki dla Ciebie!

Polecane wideo

Komentarze (24)
Ocena: 5 / 5
radoslaw (Ocena: 5) 30.07.2019 09:42
ale slabe ksiazki , gdzie elon musk , neil armstrong , albert einstein , henry ford... i wielu prawdziwych wielkich ludzi
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.02.2016 13:01
bardzo ciekawe propozycje, ja jeszcze polecam sięgnąć po Elona Muska twórcy PayPala, Tesli i SpaceX jestem zachwycona.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.10.2011 13:45
widziałam fajną księgarnię, w której są tylko biografie - wygląda na to że niektórzy tylko to czytają :) (biografia24.pl)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.09.2010 06:31
a Moonwalker Michael Jackson
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.09.2010 00:56
żałosne okładki...te polskie + britney
odpowiedz

Polecane dla Ciebie