Filmowe propozycje weekendowe

Dziś Polacy będą uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych Pary Prezydenckiej i ofiar tragedii pod Smoleńskiem. Czytelniczkom, które wydarzenia będą śledziły na ekranie telewizorów, przedstawiamy filmowe propozycje, będące nostalgicznym uzupełnieniem tych trudnych chwil.
Filmowe propozycje weekendowe
17.04.2010

Najpopularniejsze stacje telewizyjne swój antenowy czas poświęcą na transmisję uroczystości pogrzebowych Pary Prezydenckiej i wszystkich ofiar tragedii pod Smoleńskiem. Nostalgiczny nastrój dni skupienia i smutku, wzbogacą wyjątkowe filmowe propozycje weekendowe… 

Sobota, TVP1, 12:00, Uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy w Smoleńsku

Sobota, TVP1, 14:45, Znachor

Znany chirurg, profesor Rafał  Wilczur (Jerzy Bińczycki), jest u szczytu kariery, gdy nieoczekiwanie opuszcza go żona (Anna Dymna), zabierając ze sobą córeczkę  Marysię. Zrozpaczony mężczyzna upija się w obskurnej knajpie. Jego wypchany portfel zwraca uwagę klientów szynku. Rano budzi się na ulicy z rozbitą głową i bez pieniędzy. Nie pamięta nic ze swojej przeszłości. Mija 15 lat. Postarzały Wilczur pod przybranym nazwiskiem Antoniego Kosiby osiada na prowincji. Pewnego dnia przeprowadza udany zabieg na kalekim chłopcu. Wieść o znachorze, który bezpłatnie i skutecznie leczy ludzi, szybko obiega całą okolicę. W tym czasie mężczyzna zaprzyjaźnia się z młodą sklepikarką, Marysią (Anna Dymna). Dziewczyna zakochuje się z wzajemnością  w przystojnym hrabim, Leszku Czyńskim (Tomasz Stockinger). Sprzeciw rodziców arystokraty oraz zazdrość adoratora Marysi, Zenka (Piotr Grabowski) prowadzą do tragedii... Scenariusz powstał na motywach powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.

Sobota, TVP1, 20:30, Gladiator

Rok 180 naszej ery. Armia rzymska pod dowództwem Maximusa (Russell Crowe) pokonuje w krwawych zmaganiach germańskich buntowników. Po wygranej bitwie umierający cesarz Marek Aureliusz (Richard Harris) prosi go, by po jego śmierci objął władzę  w Rzymie. Zazdrosny o pozycję Maximusa dziedzic tronu Kommodus (Joaquin Phoenix) zleca egzekucję generała i jego rodziny. Żona i syn Maximusa zostają zamordowani, a on sam cudem unika śmierci. Zostaje wzięty do niewoli, a następnie wcielony do szkoły gladiatorów. Dzięki kolejnym walkom zyskuje popularność i uznanie, a na jego występy przychodzi coraz więcej ludzi. Wie, że jedyną potęgą  większą od władzy cesarza jest wola ludu. Chcąc pomścić  śmierć swoich bliskich, musi stać się największym bohaterem imperium rzymskiego. Budżet tej superprodukcji wyniósł  107 milionów dolarów. Ten wysiłek opłacił się,

Sobota, TVN, 21:00, Karol. Człowiek, który został papieżem, odc. 1

Opowieść o życiu Karola Wojtyły (Piotr Adamczyk). Film obejmuje okres od czasów jego młodości, do chwili wyboru na papieża. Pierwsza część ukazuje lata dorastania i przeżycia z czasów II wojny światowej. Druga jest zapisem wydarzeń  powojennych.

Niedziela, TVP 1, 14:00, Wawel – uroczystości żałobne

Niedziela, TVP 2, 20:50, Katyń

17 września 1939 r. Do zaatakowanej przez hitlerowców Polski ze wschodu wkraczają Sowieci. Na jednym z mostów spotyka się ludność z jednej strony uciekająca przed Niemcami, z drugiej - przed Rosjanami. Jadąca do Małopolski generałowa Róża Bezzel (Danuta Stenka) spostrzega w tłumie Annę (Maja Ostaszewska), żonę rotmistrza Andrzeja (Artur Żmijewski). Kobieta wraz z córką chce przedostać się do miejsca, gdzie Sowieci przetrzymują polskich oficerów i namówić swego męża do ucieczki. Andrzej jednak odmawia uznając, że służba ojczyźnie jest najważniejsza. Kilkanaście tysięcy żołnierzy zostaje wywiezionych do obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Zaledwie parę  miesięcy później Rosjanie bezlitośnie mordują jeńców w lesie katyńskim. Wśród ofiar jest także rotmistrz. Gdy w kwietniu 1943 r. odkryto masowe groby, Niemcy i ZSRR wzajemnie oskarżają się  o dokonanie makabrycznej zbrodni. Generałowa Róża dowiaduje się  o śmierci męża (Jan Englert), a Agnieszka (Magdalena Cielecka) o zamordowaniu brata, pilota Piotra Baszkowskiego (Paweł Małaszyński). Cudem ocalały z hekatomby porucznik Jerzy (Andrzej Chyra) popełnia samobójstwo. W socjalistycznej Polsce temat Katynia otoczony jest zmową  milczenia. Stosunek do tragedii uwydatnia też różne postawy Polaków wobec zmian, jakie zaszły w ojczyźnie po zakończeniu wojny... Jeden z najbardziej oczekiwanych polskich obrazów ostatnich lat, powstał  na podstawie noweli Andrzeja Mularczyka. Dzieło Wajdy nominowano do Oscara w kategorii: najlepszy film zagraniczny.

Niedziela, TVN, 20:00, Karol. Człowiek, który został papieżem, odc. 2

Opowieść o życiu Karola Wojtyły (Piotr Adamczyk). Film obejmuje okres od czasów jego młodości, do chwili wyboru na papieża. Pierwsza część ukazuje lata dorastania i przeżycia z czasów II wojny światowej. Druga jest zapisem wydarzeń  powojennych.

Niedziela, TVN, 23:20, Zamach na Gibraltarze

Gibraltar, 4 lipca 1943 roku, godzina 23:07. Samolot z Władysławem Sikorskim (Krzysztof Pieczyński) - premierem rządu RP na uchodźstwie pełniącym jednocześnie funkcję naczelnego wodza - spada do morza szesnaście sekund po starcie. Tuż przed swoją śmiercią, której okoliczności nie do końca zostały wyjaśnione w prowadzonym później dochodzeniu, polityk spędza kilka dni w pałacu gubernatora Masona Macfarlane'a (Jerzy Grałek). Sikorski nie chce oddać dokumentów świadczących o popełnieniu zbrodni w Katyniu. Jego przeciwnicy polityczni przygotowują zamach pod kryptonimem "Mur". Według planu córka i doradczyni premiera, Zofia Leśniowska (Kamilla Baar), ma być uprowadzona. Film powstały na kanwie odkryć historyka i publicysty Dariusza Baliszewskiego, który dowodzi, że Władysław Sikorski nie zginął w wypadku, lecz został zamordowany.

Niedziela, TVP 1, 21:25, Trędowata

Ordynat Waldemar Michorowski (Leszek Teleszyński) jest człowiekiem współczesnym, pozbawionym przesądów i uprzedzeń klasowych. Zakochuje się z wzajemnością  w miłej, taktownej i pięknej Stefanii Rudeckiej (Elżbieta Starostecka), guwernantce swojej kuzynki Luci Elzonowskiej (Lucyna Brusikiewicz). Dziewczynie jest jednak bardzo trudno wkraść się w łaski konserwatywnego środowiska, nieprzychylnego dla osób z innych sfer. Arystokraci dają  ubogiej dziewczynie jednoznacznie do zrozumienia, że nigdy nie stanie się jedną z nich, a małżeństwo z Michorowskim byłoby niewybaczalnym mezaliansem. Mimo tych przeciwności Waldemar decyduje się na poślubienie Rudeckiej. Była narzeczona ordynata postanawia do tego nie dopuścić. Knuje podstępną intrygę. Scenariusz filmu stworzono na podstawie znanej powieści Heleny Mniszkówny.

Niedziela, Polsat, 22:10, Czułe słówka

Opowieść o dwóch kobietach matce i córce oraz ich skomplikowanych relacjach na przestrzeni niemal 30 lat. Aurora Greenway wcześnie straciła męża i po tym wydarzeniu starała się jak najbardziej podporządkować emocjonalnie córkę... Ta z kolei, na przekór rodzicielce, szybko wyszła za mąż, aby wyswobodzić spod jej wpływu. Ich relacje pełne są  skrajności, miłość miesza się tu z nienawiścią. Jednak w końcu, w obliczu dramatu jednej z nich, kobiety przezwyciężają  urazy...

Alicja Milewska

Zobacz także:

Rodziny ofiar nie mają na życie

Niektóre rodziny posłów PiS, którzy zginęli w katastrofie tupolewa, nie mają pieniędzy na życie. W szczególnie trudnej sytuacji są wdowy po Januszu Krupskim i Krzysztofie Putrze..

Polskie szkoły w żałobie ZDJĘCIA

To wyjątkowe dni w polskich szkołach. Dni żałoby, refleksji. Smutna i bodaj najważniejsza lekcja patriotyzmu. Wszyscy czuli ogrom tragedii, która w jednej chwili spadła na Polskę…

Polecane wideo

Komentarze (18)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 18.04.2010 21:14
Piszecie z błedami... trędowata była w sobote o 17 30 na tvp1, w neidziele na tvp 1 o 21 25 jest Anna Karenina
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.04.2010 00:31
zamach na gibraltarze, to porażka. jeśli ktoś ma pojęcie cokolwiek o tym wypadku - nic nowego się nie dowie. poza tym nie mozna się połapać kto jest kim, o co chodzi. ciągłe retrospekcje, nawracanie do przeszłości. wszyscy mówią po polsku, nie wiadomo którzy to anglicy, a którzy polacy.... i ta latająca kamera, podział kadru na dwie części -beznadzieja. kolokwializmy, którymi wtedy się nie posługiwano - z tego co mi wiadomo jęztyyk wojenny się trochę różnił. dla mnie denny film.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.04.2010 15:00
Nostalgiczny nastrój dni skupienia i smutku, wzbogacą wyjątkowe filmowe propozycje weekendowe… Harry Potter raczej nie wprowadzi w ten nastrój!! Nie codziennie umiera elita Polskich ludzi!!!!!!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.04.2010 12:28
Kiedy i na czym ''Szkoła uczuć''? :) Bo chętnie obejrzę jeszcze raz ^^
zobacz odpowiedzi (3)
Anonim (Ocena: 5) 17.04.2010 12:22
Szkoła uczuć też jest dzisiaj :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie