Znamy Młodzieżowe Słowo Roku 2023! Wyjaśniamy osobom 30+, co oznacza

Jakie wyrazy znalazły się na podium?
Znamy Młodzieżowe Słowo Roku 2023! Wyjaśniamy osobom 30+, co oznacza
Fot. pexels
07.12.2023

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku jest organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN i Uniwersytet Warszawski. Spośród ok. 18 tys. słów, zgłoszonych przez internautów do udziału w konkursie, jury wyłoniło finałową 20-stkę. Na liście znalazły się m.in. bambik, delulu, czy kys. Ostatecznie w głosowaniu wygrał jednak wyraz „rel”. Co oznacza?

Zobacz także: 15 znanych nazw marek, których ludzie nie potrafią poprawnie zapisać

Młodzieżowe słowo roku 2023: rel

Wyraz „rel” nie jest świeżym neologizmem i w słowniku młodzieżowym funkcjonuje od lat. Wcześniej był jednak używany głównie w kontekście komunikacji elektronicznej, a dopiero od niedawna stał się synonimem potakiwania w obszarze offline.

- Zwycięskie słowo +rel+ jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie. Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej – obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu – tłumaczy prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, przewodnicząca jury plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku. Ekspertka dodaje: - Jest światowe, pochodzi od angielskiego +relatable+, czyli +możliwy do powiązania z czymś+, jest krótkie, funkcjonuje jako samodzielny skrót umożliwiający szybką i puentującą reakcję komunikacyjną, jest przyjazne, gdyż tworzy atmosferę pozytywności przez oddawanie takich znaczeń jak: +zgadzam się z tobą+, +czuję tak samo+, +potwierdzam+, +racja”, i w końcu – jest bardzo popularne wśród młodzieży.

Rel można również odmieniać w konstrukcjach czasownikowych i rzeczownikowych: relować, relówa, megarel. - Może być zarówno wskaźnikiem fatycznym, podkreślającym obecność rozmówcy, czymś na kształt parajęzykowego +yhy+, ale także znakiem podzielania wspólnego światopoglądu i potwierdzania prawdziwości – podsumowuje prof. Anna Wileczek.

Które wyrazy znalazły się na podium? Drugie miejsce zajęło słowo „sigma”, oznaczające osobę silną, osiągającą sukcesy, cieszącą się szacunkiem innych, ale sytuującą się z dala od poklasku i trzymającą się bliskich sobie wartości.

Podium zamyka z kolei wyraz „oporowo”. - Znaczy przede wszystkim +intensywnie, mocno, dużo+ i takie rozumienie wiąże się z popularnym internetowym wiralem o rolniczych konotacjach: +oporowo całodobowo+, ale – jak wiele wyrazów slangowych – także i +oporowo+ może być używane w różnych kontekstach – wyjaśniła przewodnicząca jury plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku.

Jury przyznało również wyróżnienie wyrazowi „oddaje”. - +Oddaje+ to komentarz o znaczeniu +coś się opłaca, zwraca włożony wysiłek (niekoniecznie pieniądze)+. W szerszym znaczeniu jest uniwersalnym wyrazem oceny pozytywnej. To co oddaje, nie musi się opłacać w dosłownym sensie. Wystarczy, że jest +fajne+ czy +ma dobry vibe+ (sformułowania z proponowanych w plebiscycie definicji) – zaznacza prof. Marek Łaziński.

Wszystko jasne?

Zobacz także: Plebiscyt na Boomerskie Słowo Roku 2023 rozstrzygnięty! Oto zwycięzca

Polecane wideo

15 znanych nazw marek, których ludzie nie potrafią poprawnie zapisać
15 znanych nazw marek, których ludzie nie potrafią poprawnie zapisać - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie