Znamy Młodzieżowe Słowo Roku 2023! Wyjaśniamy osobom 30+, co oznacza

Jakie wyrazy znalazły się na podium?
Znamy Młodzieżowe Słowo Roku 2023! Wyjaśniamy osobom 30+, co oznacza
Fot. pexels
07.12.2023

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku jest organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN i Uniwersytet Warszawski. Spośród ok. 18 tys. słów, zgłoszonych przez internautów do udziału w konkursie, jury wyłoniło finałową 20-stkę. Na liście znalazły się m.in. bambik, delulu, czy kys. Ostatecznie w głosowaniu wygrał jednak wyraz „rel”. Co oznacza?

Zobacz także: 15 znanych nazw marek, których ludzie nie potrafią poprawnie zapisać

Młodzieżowe słowo roku 2023: rel

Wyraz „rel” nie jest świeżym neologizmem i w słowniku młodzieżowym funkcjonuje od lat. Wcześniej był jednak używany głównie w kontekście komunikacji elektronicznej, a dopiero od niedawna stał się synonimem potakiwania w obszarze offline.

- Zwycięskie słowo +rel+ jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie. Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej – obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu – tłumaczy prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, przewodnicząca jury plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku. Ekspertka dodaje: - Jest światowe, pochodzi od angielskiego +relatable+, czyli +możliwy do powiązania z czymś+, jest krótkie, funkcjonuje jako samodzielny skrót umożliwiający szybką i puentującą reakcję komunikacyjną, jest przyjazne, gdyż tworzy atmosferę pozytywności przez oddawanie takich znaczeń jak: +zgadzam się z tobą+, +czuję tak samo+, +potwierdzam+, +racja”, i w końcu – jest bardzo popularne wśród młodzieży.

Rel można również odmieniać w konstrukcjach czasownikowych i rzeczownikowych: relować, relówa, megarel. - Może być zarówno wskaźnikiem fatycznym, podkreślającym obecność rozmówcy, czymś na kształt parajęzykowego +yhy+, ale także znakiem podzielania wspólnego światopoglądu i potwierdzania prawdziwości – podsumowuje prof. Anna Wileczek.

Które wyrazy znalazły się na podium? Drugie miejsce zajęło słowo „sigma”, oznaczające osobę silną, osiągającą sukcesy, cieszącą się szacunkiem innych, ale sytuującą się z dala od poklasku i trzymającą się bliskich sobie wartości.

Podium zamyka z kolei wyraz „oporowo”. - Znaczy przede wszystkim +intensywnie, mocno, dużo+ i takie rozumienie wiąże się z popularnym internetowym wiralem o rolniczych konotacjach: +oporowo całodobowo+, ale – jak wiele wyrazów slangowych – także i +oporowo+ może być używane w różnych kontekstach – wyjaśniła przewodnicząca jury plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku.

Jury przyznało również wyróżnienie wyrazowi „oddaje”. - +Oddaje+ to komentarz o znaczeniu +coś się opłaca, zwraca włożony wysiłek (niekoniecznie pieniądze)+. W szerszym znaczeniu jest uniwersalnym wyrazem oceny pozytywnej. To co oddaje, nie musi się opłacać w dosłownym sensie. Wystarczy, że jest +fajne+ czy +ma dobry vibe+ (sformułowania z proponowanych w plebiscycie definicji) – zaznacza prof. Marek Łaziński.

Wszystko jasne?

Zobacz także: Plebiscyt na Boomerskie Słowo Roku 2023 rozstrzygnięty! Oto zwycięzca

15 znanych nazw marek, których ludzie nie potrafią poprawnie zapisać
15 znanych nazw marek, których ludzie nie potrafią poprawnie zapisać - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie