Burzliwy romans mody i kina

Związki bywają burzliwe. Ta reguła dotyczy dwóch połączonych światów – królestwa mody i imperium kina. Jak wyglądają relacje obu tych rzeczywistości?
Burzliwy romans mody i kina
22.03.2010

{page:Section1;} -->Rok 1960. Pada pierwszy klaps na planie wielkobudżetowej produkcji z mega gwiazdą, Elizabeth Taylor. Film ma być świetnie skonstruowanym produktem i przynieść ogromne zyski. Tak też się staje. Cztery lata później „Kleopatra” Josepha L. Mankiewicza, zostaje nagrodzona czterema Oskarami. Statuetka za najlepsze kostiumy trafia do rąk Irene Sharaff – twórczyni kostiumów do produkcji. Ich koszt wyniósł 130 000 dolarów, a sama odtwórczyni tytułowej roli, w trakcie kręcenia filmu zmieniała strój aż 65 razy. Jedna z jej sukni wykonana była z 24-karatowego złota.

Co najciekawsze kostiumy z „Kleopatry” nie stanowiły odwzorowania strojów, noszonych przez starożytnych Egipcjan. Ich kultura była jedynie inspiracją dla Sharaff. Jej własna, niezwykle efektowna wizja strojów królowej Egiptu i jej podwładnych była ponoć stworzona według specyficznego schematu… Priorytetem było stworzenie kreacji, podkreślających atuty ikony – Elizabeth Taylor. Jej obecność na ekranie gwarantowała pełne widownie kinowych sal.

O tym, jak ważne w filmie są kostiumy, nie trzeba chyba przekonywać. Warto przypomnieć jednak, że niegdyś, to właśnie kino dyktowało kanony mody. Po kultowej „Gorączce sobotniej nocy” z 1977 roku, na ulicach zaroiło się od białych garniturów a’la John Travolta. „Pożegnanie z Afryką” wylansowało modę na styl khaki, a w kolekcjach Ralpha Laurena po dziś dzień pojawiają się wcięte w talii żakiety, odcienie beżu i kostiumy safari – elementy strojów filmowej bohaterki, w która wcieliła się Meryl Streep.

Za modę na ołówkowe spódnice za kolano, odpowiedzialna jest natomiast Faye Dunaway z filmu "Bonnie i Clyde", a styl chłopczycy, często kopiowany i widywany na ulicach to efekt popularności „Annie Hall”. To kolejne przykłady wpływu filmu na styl ubierania się milionów osób, niekoniecznie będących fanami kina. W latach 80. i 90. zjawisko było na tyle powszechne, że zarówno butiki, jak i wybiegi projektantów mody były przepełnione replikami filmowych kostiumów.

Jak jest dziś? Obecnie masy nie naśladują już pojedynczych gwiazd takich jak np. Audrey Hepburn, będących ikonami kina, a przez to i trendsetterami świata mody. Przesyt gwiazd i gwiazdeczek, celebrytów i sławnych fashionistek, szybki przepływ informacji w postaci mediów i Internetu oraz dostęp do globalnego rynku zbytu, sprawiają, że zwykli ludzie stają się świadomi tego, co noszą. To z kolei generuje potrzebę zaspokajania oka coraz bardziej wymagającego widza.

Oczekiwaniom bez wątpienia sprostał obraz Tima Burtona – „Alicja z Krainy Czarów”. Reżyser słynący z przykładania ogromnej wagi do detalu i estetyki swoich obrazów, dał temu wyraz w „Edwardzie Nożycorękim”. Może, dlatego kostiumy do „Alicji…” zaprojektowała twórczyni strojów z „Edwarda…”? Nie ma wątpliwości, że Colleen Atwood nie zawiodła i tym razem, a widz dzięki technologii 3d, ma okazję podziwiać (tym razem w trójwymiarze) cudowne stroje tytułowej Alicji, kilkakrotnie zmieniającej suknię pod wpływem swych niezwykłych przygód …

Czy „Alicja w Krainie Czarów” zdoła oczarować nie tylko widza, ale i świat mody tak, jak udało się to „Avatarowi”? Opowiedź poznamy z czasem. Póki, co, to właśnie niezwykły świat Pandory i kreacje błękitnoskórych Na’avich (dzieło: DeboryLynn Scott i Mayesa C. Rubeo) inspiruje projektantów. Według „Vogue’a” to fantastyka rządzi modą, czego wyrazem jest być 10-stronicowa sesja, opublikowana się w marcowym wydaniu czasopisma. Zdjęcia przedstawiają modelkę z plemiennymi tatuażami, na tle tropikalnego lasu. Kolejne odniesienia do „Avatara” to zapowiedź nowojorskiej projektantki mody Jen Kao, dotycząca wzbogacenia kolekcji o kontrastujące kolory i nasycone barwy oraz etniczne dodatki, a także wiosenna kolekcja haute couture Jeana Paula Gaultiera jednoznacznie kojarząca się z rajskim światem planety Pandora.

Dlaczego „Avatar” nie zdobył ostatecznie Oskara? Być może Akademia Filmowa dziś bardziej od kreatywności, ceni umiejętność odtwarzania rzeczywistości? Statuetka trafiła w ręce Sandy Powell za zaprojektowane, w konwencji mody XIX-wiecznej, kreacje do filmu "Młoda Viktoria". Czy związek świata mody i rzeczywistości kina przetrwa trudne chwile? Wszystko w rękach widzów!

Alicja Milewska

Zobacz także:

Zobacz, jak brytyjska para książęca mieszka w Polsce! ZDJĘCIA

Książęca para spędzi w Polsce trzy dni. Będą gościć w zabytkowym pałacu, który specjalnie na tę okazję przeszedł gruntowne porządki.

Fryzjerskie metamorfozy gwiazd – OCEŃ!

Gwiazdy uwielbiają urodowe eksperymenty i chętnie oddają swe głowy w ręce stylistów! Czasem skutek jest lepszy, czasem gorszy, ale zmiany zawsze są jak najbardziej pożądane! Zobacz metamorfozy celebytek!

 

Polecane wideo

Komentarze (26)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 23.03.2010 22:38
ohdg;gh'sohgd'sgn'
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.03.2010 22:37
Tutaj wpisz treść komentarza...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.03.2010 15:46
.Polecam bardzo fajny darmowy konkurs coś w stylu lotto :)Bardzo atrakcyjne nagrody typu bizuteria, kosmetyki, telefony, ipody, laptopy, ciuchy, bony, zabawki, konsole i inne! 123konkurs.pl/pl/partnersprogram/50737.html
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.03.2010 15:34
Na' vi nie mają zbytnio dużo na sobie :D ale "Avatar" to Świetny film :]
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.03.2010 14:53
chociaż uwielbiam Avatara to "kostiumy" zdecydowanie nie są warte oscara... stringi z łodyżek i kupa biżuterii, tyle...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie