Strajk w Hollywood. O co walczą aktorzy i scenarzyści?

Ostatni raz tak duży strajk miał miejsce ponad 60 lat temu.
Strajk w Hollywood. O co walczą aktorzy i scenarzyści?
Fot. Pexels
14.07.2023

Hollywoodzki przemysł filmowy będzie po raz pierwszy od 63 lat mierzył się z podwójnym strajkiem – aktorów i scenarzystów. Jak informuje Reuters, studia będą zmuszone do wstrzymania produkcji. Powodem strajku m.in. sztuczna inteligencja.

Zobacz także: Caroline Derpienski żąda od Danone ogromnego zadośćuczynienia. Modelka wystosowała obszerne oświadczenie

Co nie podoba się hollywoodzkim aktorom?

Postulaty aktorów są prawie identyczne jak te, o których mówią scenarzyści. Jak podaje portal businessinsider.com.pl, twórcy chcą podwyżek swoich wynagrodzeń podstawowych, a także tzw. residuals, czyli wypłat z zysków ze sprzedaży filmów czy seriali w serwisach streamingowych. Ponadto oczekują zapewnienia, że nie zostaną zastąpieni sztuczną inteligencja. Aktorzy obawiają się, że ich cyfrowe wizerunki będą wykorzystywane bez ich zgody lub odpowiedniego wynagrodzenia.

Reuters podaje, że obecnie większość wieczornych programów w telewizji stanowią powtórki. Jest to efektem strajku scenarzystów. Kiedy do protestów dołączyli aktorzy, prace wytwórni filmowych mogą zostać wstrzymane. Nie dziwi nas wiec, że jak podaje portal interia.pl, decyzję o rozpoczęciu strajku potępili reprezentanci studiów filmowych, Alliance of Motion Picture and Television Producers (AMPTP). Jak wskazali:

Strajk z pewnością nie jest wynikiem, na jaki liczyliśmy, ponieważ studia nie mogą działać bez wykonawców, którzy ożywiają nasze programy telewizyjne i filmy.

Protest głośno potępił też Bob Iger, dyrektor generalny Disneya.

Zobacz także: Ujawniono prawdziwą przyczynę śmierci córki Elvisa Presleya. Na co zmarła Lisa Marie?

Polecane wideo

Stylowe kostiumy kąpielowe, które optycznie wyszczuplają sylwetkę. Francuzki je kochają ♥
Stylowe kostiumy kąpielowe, które optycznie wyszczuplają sylwetkę. Francuzki je kochają ♥ - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie