Nowa książka Murakamiego. „Moje ukochane t-shirty”

Oszczędne w słowach listy miłosne powieściopisarza Harukiego Murakamiego do jego T-shirtów pokazują, w jaki sposób dajemy życie przedmiotom, a one nam.
Nowa książka Murakamiego. „Moje ukochane t-shirty”
Fot. Haruki Murakami, „Moje ukochane t-shirty”
30.04.2023

Haruki Murakami otwiera przed nami swoją szafę: oto zdjęcia z pokaźnej kolekcji T-shirtów pisarza. Towarzyszą im zabawne i interesujące felietony, które wiele mówią o osobowości pisarza. Unikatowa książka „Moje ukochane T-shirty” w księgarniach już 17 maja.

Fani Harukiego Murakamiego wiedzą zazwyczaj o jego ogromnej kolekcji płyt winylowych – 10 000 albumów! – i o tym, że jest zapalonym biegaczem. Niewielu jednak słyszało o innej jego pasji, czyli o kolekcjonowaniu T-shirtów. W tych żartobliwych felietonach, pierwotnie drukowanych w japońskim magazynie modowym dla mężczyzn „Popeye”, Murakami opowiada historię prawie każdej prezentowanej koszulki. Od tych kupionych na koncertach po reklamujące whisky, od rozdawanych za darmo w jego ulubionej księgarni po tę z napisem Tony Takitani – to on użyczył swojego imienia bohaterowi opowiadania o tym samym tytule.

Dzięki zdjęciom T-shirtów i świetnym felietonom czytelnicy mają niepowtarzalną szansę bliżej poznać ekscentryczną osobowość Harukiego Murakamiego, mimo że sam pisarz twierdzi tak:

„Wątpię, czy taka książka komuś się przyda (a już na pewno nie pomoże rozwiązać żadnego z licznych problemów, z którymi się dziś zmagamy). Może dla przyszłych pokoleń będzie jednak źródłem wiedzy o dawnych zwyczajach, pokazującym, że pod koniec dwudziestego i na początku dwudziestego pierwszego wieku pewien powieściopisarz żył sobie całkiem na luzie i nosił na co dzień zupełnie zwyczajne ubrania. A może nawet i do tego się nie przyda. Mnie to nie robi większej różnicy. Mam jednak nadzieję, że zapoznanie się z moją małą kolekcją sprawi czytelnikom trochę przyjemności”.

Moje ukochane t-shirty

Moje ukochane t-shirty

Oszczędne w słowach listy miłosne powieściopisarza Harukiego Murakamiego do jego T-shirtów pokazują, w jaki sposób dajemy życie przedmiotom, a one nam.
The Atlantic

Haruki Murakami – urodzony w Kioto w 1949 roku. Najwybitniejszy i najbardziej znany na świecie współczesny pisarz japoński. Książki Murakamiego przetłumaczono na 50 języków i sprzedano w milionach egzemplarzy na całym świecie. W wydawnictwie MUZA SA ukazały się dotychczas: „Przygoda z owcą”, „Koniec Świata i Hard-boiled Wonderland”, „Norwegian Wood”, „Tańcz, tańcz, tańcz”, „Na południe od granicy, na zachód od słońca”, „Sputnik Sweetheart”, „Kronika ptaka nakręcacza”, „Kafka nad morzem”, „Po zmierzchu”, „O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu”, „1Q84”, „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa”, „Słuchaj pieśni wiatru/Flipper roku 1973”, „Śmierć Komandora”, pięć zbiorów opowiadań: „Wszystkie boże dzieci tańczą”, „Ślepa wierzba i śpiąca kobieta”, „Zniknięcie słonia”, „Mężczyźni bez kobiet”, „Pierwsza osoba liczby pojedynczej”, zbiór esejów: „Zawód: powieściopisarz”, wspomnienie o ojcu pt. „Porzucenie kota” oraz „Rozmowy o muzyce” napisane wraz z Seijim Ozawą.

Polecane wideo

10 obrazków, które sprawdzą Twoją inteligencję
10 obrazków, które sprawdzą Twoją inteligencję - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie