Idealne prezenty świąteczne dla mola książkowego

Oto kilka pomysłów na świąteczne prezenty w formie książki.
Idealne prezenty świąteczne dla mola książkowego
Fot. pexels
18.12.2022

Wydawać by się mogło, że w obecnych czasach, kiedy mamy dostęp niemal do wszystkiego, książka to dość nudny podarunek, a może nawet relikt przeszłości? Nic bardziej mylnego! Zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej, wciąż mają one wielu miłośników. Oto kilka pomysłów na świąteczne prezenty w formie książki.

Zobacz także: 10 ikon emoji, których używają „starzy ludzie”. Pokolenie Z już ich nie stosuje

Pandemia pokazała nam, że kiedy zwalniamy i mamy więcej czasu dla siebie, chętniej i częściej sięgamy po książki. Okres świąteczny jest więc idealny do pielęgnowania, ale także rozbudzania czytelniczej pasji u siebie i swoich bliskich. Właśnie dlatego książka podarowana jako prezent może być idealnym rozwiązaniem. Wymusza ona na nas zwolnienie tempa i znalezienie chwili na relaksujący wieczór.

Jakie książki dać w prezencie na Święta 2022?

Podróże palcem po mapie… lub po książce!

Afryka, Azja czy może Ameryka – dokąd się dziś wybierzesz? Zwolennicy Stanów Zjednoczonych z pewnością chętnie sięgną po “Luizjańskie gumbo” Artura Owczarskiego, autora takich bestsellerów, jak „Droga 66: Droga Matka. O historii, legendzie, podróży” oraz „Teksas to stan umysłu”. Razem z nim czytelnik może wybrać się na głębokie południe USA i doświadczyć rozmów z mieszkańcami Luizjany, które składają się na obraz ich mentalności. Przeplatają się tu elementy historyczne, kulinarne i muzyczne.

Jak mówi sam autor, “tytułowe gumbo to oficjalne danie Luizjany, ale nie dlatego znalazło się w tytule najnowszej książki. To potrawa, która jak nic innego ilustruje zróżnicowanie etniczne tego stanu. To tygiel składników, mix smaków, manifestacja różnorodności, erupcja zagmatwania”. Stan ten naznaczony jest historią stuleci niewolnictwa, pogromów czarnej ludności i linczów. Książka ukazuje relacje ludzi pamiętających czasy segregacji rasowej, potomków niewolników, jak i ich właścicieli.
Fani reportażu podróżniczego z pewnością docenią także “Z wiosłem i wiatrem. Kajakiem po wodach Północy” Zbigniewa Szwocha. Książka zawiera w sobie osobliwe wrażenia autora zebrane podczas pobytów w krajach nordyckich na przestrzeni ostatniej dekady. Zabiera on czytelnika w podróż kajakiem po wodach Północy - Norwegii, Grenlandii, Wysp Owczych i Islandii. Opisuje świat, w którym to natura od zawsze rozdawała karty, ale znalazło się w niej miejsce także dla ludzi.

Nowości dla fanów fantastyki

Fantastyka to niewątpliwie gatunek, którego popularność z biegiem lat nie maleje, a kto raz się w niej zanurzył, zostaje jej fanem na zawsze. Poza klasykami w tej kategorii trudno jednak czasem znaleźć ciekawe i wciągające pozycje. Z pomocą przychodzą polscy twórcy i wydane w 2022 roku nowości.

Przykładem mogą być wydane nakładem wydawnictwa BookEdit “Czarne Łabędzie” autorstwa Małgorzaty Książyk. Ta zakrawająca o horror powieść wskazuje na wagę konsekwencji własnych wyborów, a także na częstą absurdalność naszych marzeń. Pokazuje, że cechy, które uważamy za słabości oraz emocje, których chętnie byśmy się pozbyli, tak naprawdę są piękne, ponieważ są ludzkie, tworzą nas i sprawiają, że jesteśmy lepsi. Laura, główna bohaterka, wiedziała, że przewijające się przez jej myśli nocne mary to zaledwie początek wydarzeń, jakie mają ją spotkać. Nieznajomy, który nawiedza ją w snach, jest jej bliski, jednak wydaje się związany z nią w sposób dla niej niezrozumiały. Kiedy zostaje porwana i uwięziona, musi dokonać wyboru: czy pozostać tym, kim jest, dochować wierności swoim ideałom, jednocześnie stawiając na szali własne życie, czy wkroczyć w świat mroku, wampiryzmu i demonów, ryzykując zatracenie siebie.

Inna, warta uwagi, pozycja z gatunku fantastyki to “Kapłanka chaosu” Justyny K. Komudy. Kontynuacja sagi “Córa Lasu”, podobnie jak jej pierwsza część - “Hegemon Apopi”, to żywa powieść fantasy z elementami romansu, opisana z perspektywy niezależnej i powierzchownie obcesowej, młodej kobiety. Jej historia opiera się na zjawisku przypadkowego znalezienia się w nieznanym, odmiennym kulturowo społeczeństwie, ukazuje próbę asymilacji i walkę z uczuciem wyobcowania w nowej rzeczywistości, w której nie brak pogardy i nieprzychylności dla przybyszy.

Książki skłaniające do refleksji

Choć święta mają swoje typowo chrześcijańskie korzenie, według badań CBOS z 2021 r. tylko 21% z nas uznaje je za wydarzenie przede wszystkim religijne, natomiast dla ponad połowy z nas jest to święto przede wszystkim rodzinne. Choć mogłoby się wydawać, że książka na temat apostazji nie będzie najlepszym prezentem w tym okresie, może być zupełnie odwrotnie – o ile podarujemy ją osobie niewierzącej lub takiej, której z kościołem katolickim jest nie po drodze.

Mowa o “Apostazji katoliczki” Ewy Piprek. Choć każdy przytoczony w książce fakt podparty został wieloźródłową, udokumentowaną w treści weryfikacją, jest to w gruncie rzeczy osobista opowieść o psychologicznych zmaganiach z odejściem od kościoła katolickiego. Jak mówi sama autorka, “poleca ją tym wszystkim, którzy nie rozumieją, co się z nami, Polkami (i Polakami), stało i gdzie się podział tamten katolicyzm, który dziś odrzucają nasze dzieci i wnuki. Młodszym kobietom, mężczyznom, także ateistom i ateistkom celem zrozumienia, na czym polega opór ich znajomych, matek i babć przed złożeniem apostazji”.

Zobacz także: Widzowie mdleją i uciekają z kina. Mimo to przerażający horror cieszy się rekordową oglądalnością

Innym skłaniającym do przemyślenia i zweryfikowania swoich poglądów tematem jest kwestia substancji psychodelicznych. Porusza ją Tomasz Kwieciński w wydanej przez BookEdit książce “Follow the call. Terapeutyczne doświadczenia w poszerzonych stanach świadomości”. Autor znajduje balans między panicznym lękiem naszej ortodoksyjnej kultury przed odmiennymi stanami, a nonszalanckimi eksperymentami, które mogą skończyć się tragicznie. Z jednej strony opisuje benefity, mistyczne doświadczenia, przełomy terapeutyczne, kreatywne olśnienia i wzruszające momenty. Z drugiej, zdradzieckie pułapki, przykłady ku przestrodze, traumy i brutalne nadużycia. Bazując na swoim wszechstronnym treningu i wieloletnim terapeutycznym doświadczeniu, daje konkretne wskazówki osobom, które próbują eksperymentować na własną rękę i zaznacza, że bez fachowej wiedzy może to być prawdziwe igranie z ogniem.

Jak widać, niezależnie od zainteresowań bliskich nam osób możemy znaleźć dla nich książkowy prezent, który pomoże im zanurzyć się w innym świecie, poszerzyć swoją wiedzę lub po prostu zapewni chwilę relaksu. Decydując się na najnowsze pozycje mamy z kolei większą pewność, że obdarowywana osoba jeszcze ich nie czytała.

Mat. prasowe

Polecane wideo

Co mówią dzieci podczas rozmowy z psychologiem? Ich słowa łamią serce
Co mówią dzieci podczas rozmowy z psychologiem? Ich słowa łamią serce - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie