Jak co roku wybrano Młodzieżowe Słowo Roku. W 2022 r. została nim „essa”, którą wyłoniono spośród 20 kandydatów, którzy przeszli do drugiego etapu zmagań. Co oznacza to słowo i dlaczego młodzież tak je lubi? Wyjaśniamy.
Zobacz także: 20 kandydatów do Młodzieżowego Słowa Roku 2022. Wyjaśniamy, co znaczą „hehe 17”, „sus” czy „betoniarz”
Słowo „essa” zwyciężyło z innymi trudnymi przeciwnikami. Ten czteroliterowy wyraz jest używany w chwilach radości, dumy, triumfu czy sukcesu. Może być używany w różnych kontekstach, jednak zawsze jest stosowany do opisu pozytywnych przeżyć. Jak powiedziała prof. Anna Wileczek, przewodnicząca jury plebiscytu:
Essa jest jak młodzież – różnorodna i niepoddająca się szablonowym definicjom, ale za to spontaniczna i ekstatycznie emocjonalna.
Badaczka wyjaśniła także kontekst, w którym Młodzieżowe Słowo Roku 2022 może być używane:
Okrzyk "essa" towarzyszy zarówno zwycięzcom gier internetowych, jak i tym komentującym w ten sposób dobrą ocenę lub każde pozytywne doświadczenie. "Essą" można się też pozdrawiać, witać lub żegnać.
To jednak nie wszystko:
Mierzenie poziomu "essy", czyli pozytywnego nastroju, stanu ciała i umysłu, a jednocześnie młodzieńczej odporności na całe zło świata, stało się sygnałem gotowości do dobrej zabawy. A gdy ten poziom jest niski, zawsze można "wrzucić na luz", a więc się "zessować" lub "zaessować".
A Ty używasz tego słowa na co dzień?
Zobacz także: „Gilbert” może zostać Młodzieżowym Słowem Roku 2022. Co oznacza?