20 kandydatów do Młodzieżowego Słowa Roku 2022. Wyjaśniamy, co znaczą „hehe 17”, „sus” czy „betoniarz”

Który wyraz zasługuje na tegoroczną wygraną?
20 kandydatów do Młodzieżowego Słowa Roku 2022. Wyjaśniamy, co znaczą „hehe 17”, „sus” czy „betoniarz”
Fot. Unsplash (Noah Black)
15.11.2022

Pierwszy etap plebiscytu PWN na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 dobiegł końca. Wśród 125 tys. zgłoszeń przesłanych przez internautów, znalazło się 8 221 różnych słów i wyrażeń. Jury wybrało z nich finałową 20-tkę, na którą można głosować do północy 30 listopada.

Najwyższa pora poznać ich znaczenie i wybrać swojego faworyta!

Polecamy także: „Gilbert” może zostać Młodzieżowym Słowem Roku 2022. Co oznacza?

Młodzieżowe Słowo Roku 2022: Finałowa 20-tka i znaczenie wyrazów

baza

Warianty: bazunia, zbazowane.
Definicja: wyraz aprobaty, pozytywnych emocji. Określenie to jest bezpośrednim tłumaczeniem określenia based. Początkowo w slangu oznaczało ono osobę uzależnioną od kokainy ale w 2010 raper Lil B nadał mu nowe znaczenie. Based oznacza bycie sobą. Bez lęku o to co pomyślą ludzie. Bez lęku o robienie tego co chciałbyś robić. Oznacza bycie pozytywną osobą.[…]

betoniarz

Warianty: beton/ be be be beton/ cztery cztery
Definicja: absurdalne powiedzenia z dwóch krótkich filmów opublikowanych na YouTube w 2008 r., a po latach odkrytych na nowo. W różnych sytuacjach powtarzane są fragmenty obu fraz: „Betoniarze w Anglii, macie pozdrowienia z Polski, be be be be beton!” oraz „Ty ****** betoniarzu. Cztery cztery” (44 to kod telefoniczny Wielkiej Brytanii). Betoniarz odnosi się najprawdopodobniej do profesji, kojarzyć się też może z osobą otyłą. Beton w języku potocznym kojarzy się ze stanem po paleniu marihuany, dawniej zaś z uporem, konserwatyzmem (beton partyjny).

cringe

Wariant: krindż
Definicja 2019: (spolszczone ‘krindż’) wstyd, przypał, sytuacja mocno niestosowna do okoliczności, zawstydzająca, coś krępującego

essa

Definicja 2022: coś łatwego, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani (stąd mieć essę), luz. Często występuje jako okrzyk radości lub triumfu, wykorzystywany jako ekspresja pozytywnych uczuć, a nawet pozdrowienie.

Definicja 2018: ‘łatwy’ lub okrzyk radości, słowo na każdą okazję; może służyć jako powitanie, pożegnanie. Słowo używane do wyrażania pozytywnych emocji w stosunku do innych osób lub po prostu wyrażenie własnych uczuć.

gigachad

Definicja: osoba idealna, wzbudzająca podziw; ktoś bardzo dobry w jakiejś dziedzinie lub coś co jest świetne, doskonałe. W pierwszym znaczeniu odnosi się do słowa chad – nierealistycznego ideału męskiego piękna, w drugim do jego homonimu czad (Ale czad!) – ‘świetne, fantastyczne, doskonałe’.

kto pytał

Wariant: A kto pytał?
Definicja: pytanie wyrażające brak zainteresowania treścią danego komunikatu; riposta o znaczeniu: „Nic mnie to nie obchodzi”.

łymyn

Wariant: women
Definicja: spolszczone żartobliwe określenie kobiet zachowujących się nieracjonalnie (wymowa ang. słowa women w l. mn.); współczesny odpowiednik powiedzenia: „Ach, te kobiety” z nutą pobłażliwości lub ironii.

naura

Definicja: skrót od na razie; zwrot używany na pożegnanie – przekształcone słowo ‘nara’, oznacza na razie, do zobaczenia. W wymowie słowa naśladowany jest angielski akcent.

NPC

Definicja: zwykła, niewyróżniająca się osoba. Ktoś, kto zachowuje się i ubiera jak inni, ale też ktoś, kto zachowuje się mechanicznie, dziwnie – jak postać z gry. Od ang. non-player character, non-playable character (NPC) – określenia z fabularnych gier wideo, w których oznacza postać sterowaną przez komputer, a nie innego gracza.

odklejka

Warianty: odkleić się, odklejeniec, odklejony, odkleiło, odkleja (czynność), odkleja (osoba).
Definicja: stan oderwania od rzeczywistości lub osoba, która nie rozumie, co się dzieje, jest nieobecna myślami, nie zachowuje się odpowiednio.

onuca

Wariant: ruska onuca
Definicja: sprzymierzeniec Rosji w wojnie z Ukrainą, osoba, która usprawiedliwia działania agresora.

pokemon

Definicja: osoba wyróżniająca się zbyt ekstrawaganckim, niecodziennym, kolorowym wyglądem. Aluzja do postaci kolorowych stworów z gry komputerowej.

rel

Definicja: z ang. relatable; czuję to samo, mam tak samo, prawdziwe zgadzam się z tobą. Potwierdzenie tego, co mówił przedmówca.

robi wrażenie

Definicja: dosłowny lub ironiczny sposób wyrażenia zdumienia lub podziwu. Powiedzenie nawiązuje do jednego z filmów, na którym youtuber zachwala duży, trzydziestocentymetrowy kebab, który „robi wrażenie”.

siedemnaście

Wariant: hehe 17
Definicja: żartobliwa, przekorna riposta na pytanie o wiek. Pytanie i odpowiedź: Ile ty masz lat? Hehe, siedemnaście to fragment piosenki wykonywanej przez grupę NATSU WORLD skupioną wokół youtuberki i influencerki Natsu. Siedemnaście może być też odpowiedzią na każde pytanie zaczynające się od ile?

sigma

Wariant: sigma male
Definicja: mężczyzna silny, niezależny, intrygujący, pewny siebie, podziwiany, ale nieafiszujący się ze swoimi sukcesami.

slay

Definicja: (z ang. slay – niszczyć, gromić) coś, co wymiata, robi wrażenie, wzbudza podziw albo ktoś, kto imponuje, poraża, np. atrakcyjnym wyglądem. Używane, gdy ktoś nam się podoba albo gdy jesteśmy z czegoś zadowoleni, a nawet jako okrzyk triumfu. Slangowo „you slay me” stosowane było jako komentarz do dowcipnej wypowiedzi już sto lat temu.

sus

Definicja: z ang. suspect lub suspicious, ‘podejrzany’; skrót często używany przez graczy Among Us, gry wideo, odpowiednika znanej zabawy w mafię, która wielką popularność zdobyła w 2020 r.

twoja stara

Warianty: twój stary/ twoja matka/ twój ojciec
Definicja: funkcjonuje jako dezaprobująca odpowiedź na pytanie: Kto?/ Kto pytał? lub na dowolną inną wypowiedź. Przed kilkunastu laty modny składnik dłuższych deprecjonujących zwrotów w rodzaju „Twoja stara pierze w rzece”. Rzadziej w postaci męskiej (twój stary). Pochodzi od ang. yer mum (lub yo momma) ucinającego dyskusję.

UwU

Definicja: emotikon oznaczający coś słodkiego, uroczego; ekspresja ciepłych emocji. Może być też ironiczną reakcją na coś, co odczuwa się jako „przesłodzone”. W Internecie pojawia się od lat i pochodzi z tradycji japońskich emotikonów kaomoji, popularnych w kręgach fanów mangi i anime. Litery „U” należy kojarzyć z zamkniętymi oczami, a całość – z wyrazem błogości na twarzy. Analogiczne „OwO” (tu oczy szeroko otwarte) oznacza zaskoczenie, zdziwienie, ekscytację.

Zobacz także: 10 ikon emoji, których używają „starzy ludzie”. Pokolenie Z już ich nie stosuje

Źródło: sjp.pwn.pl

Polecane wideo

10 ikon emoji, których używają „starzy ludzie”. Pokolenie Z już ich nie stosuje
10 ikon emoji, których używają „starzy ludzie”. Pokolenie Z już ich nie stosuje - zdjęcie 1
Komentarze (12)
Ocena: 5 / 5
GARGAMEL (Ocena: 5) 28.01.2023 02:14
PEWNO JO
odpowiedz
. (Ocena: 5) 07.12.2022 18:45
Jeszcze trzeba dopisać zboczone złowa.. np: Onicia, Jakunidinasai, Ah~, mmm~, i inne
zobacz odpowiedzi (1)
. (Ocena: 5) 07.12.2022 16:43
Aleee wytłumaczenieeee roobiii wraaażeeenieeee
odpowiedz
Pokemomaniak (Ocena: 5) 17.11.2022 07:21
Źle napisali pokemon pisze się pokémon 😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅
zobacz odpowiedzi (2)
Tfoja mama (Ocena: 5) 16.11.2022 21:40
Kocham boomerów którzy próbują nauczyć innych boomerów how to młodzież
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie