Od 1 września na uczniów i nauczycieli czekają w szkołach liczne zmiany. To nie tylko nowy przedmiot

Reform jest dużo więcej. Dzięki nim szkoły będą funkcjonować lepiej?
Od 1 września na uczniów i nauczycieli czekają w szkołach liczne zmiany. To nie tylko nowy przedmiot
Fot. Unsplash.com (Ivan Aleksic, Kimberly Farmer)
01.09.2022

Początek września w tym roku wiąże się nie tylko z rozpoczęciem szkoły dla wielu uczniów i nauczycieli, lecz jest także dniem wprowadzenia w szkołach mnóstwa zmian. Jest wśród nich m.in. zastąpienie WOS-u nowym przedmiotem czy zatrudnienie psychologa specjalnego w placówkach oświaty. Jakie jeszcze zmiany wprowadziło MEiN?

Zobacz także: Jak odnaleźć się w nowej szkole?

Zmiany w systemie edukacji od 1 września 2022

Zastąpienie WOS-u nowym przedmiotem

Z dniem rozpoczęcia roku szkolnego w szkołach ponadpodstawowych pojawi się nowy przedmiot. Historia i Teraźniejszość zastąpi Wiedzę o Społeczeństwie. Na lekcjach nowego przedmiotu uczniowie będą mogli zapoznać się z zagadnieniami, które do tej pory obejmował WOS oraz zagadnieniami z najnowszej historii Polski i Świata. Przedmiot budzi wiele kontrowersji głównie ze względu na treść podręcznika do niego, którego fragment uderza m.in. w dzieci urodzone metodą in-vitro.

Psycholog specjalny w szkołach

Kolejna wprowadzona reforma decyduje o zatrudnieniu w placówkach oświaty psychologa specjalnego. Jego zadaniem będzie zapewnienie dzieciom odpowiedniej opieki oraz pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Zmiany w maturach 2023

Matura w roku szkolnym, który się właśnie zaczyna, także nie obędzie się bez zmian. Do egzaminu przystąpią m.in. absolwenci czteroletniego liceum po wprowadzonej reformie. MEiN oraz CKE zapowiadają, że matury będą trudniejsze od tych, które uczniowie pisali w latach poprzednich, nie będą jednak aż tak trudne, jak planowano, ze względu na nauczanie zdalne spowodowane pandemią.
Główne reformy w maturach będą polegały na wydłużeniu czasu z 170 minut do 240 na maturze z języka polskiego. Dodatkowo, na egzaminie z tego przedmiotu uczeń otrzyma dwa arkusze zamiast jednego. Podczas przyszłorocznej matury wrócą także egzaminy ustne.

Zmiany w Karcie Nauczyciela 

Ministerstwo wprowadza również zmiany w Karcie Nauczyciela. Są to liczne reformy, które obejmują m.in. usunięcie stopni awansu nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego. MEiN chce położyć większy nacisk na umiejętności praktyczne nauczycieli poprzez zlikwidowanie staży, opracowywania planów rozwoju zawodowego i sprawozdań z ich relacji. Dodatkowo skrócony zostanie czas, po którym nauczyciel będzie mógł się starać o uzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego (z lat 6 do 4).
Ministerstwo zapowiedziało także podwyżki 20 proc. dla nauczycieli, którzy pracują w zawodzie najkrócej.

Zmiany w nauczaniu przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa

Na lekcji Edukacji dla Bezpieczeństwa uczniowie będę się uczyć, jak zachować się w przypadku zagrożenia działaniami wojennymi. Przedmiot będzie obejmował także edukację obronną, w ramach której uczniowie będą się uczyć m.in. strzelenia.

Zobacz także: Oto najczęściej wybierane imię dla dziewczynek w tym roku. Co oznacza?

Polecane wideo

Ten przystojniak z Netflixa wywołał masowy szał. Internautki: „Jesteś zbyt perfekcyjny!”
Ten przystojniak z Netflixa wywołał masowy szał. Internautki: „Jesteś zbyt perfekcyjny!” - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie