Fenomen Wattpada. Historie miłosne z Internetu zawładnęły listą bestsellerów

Wydawnictwa chętnie podpisują umowy z pisarkami, których opowiadania zamieszczone w Internecie mają miliony odsłon. Które polskie nazwiska wybiły się na Wattpadzie?
Fenomen Wattpada. Historie miłosne z Internetu zawładnęły listą bestsellerów
Fot. Unsplash.com (Gulfer Ergin)
13.08.2022

Wattpad dla pisarek i pisarzy jest niczym YouTube dla youtuberów. Strona internetowa, jak i aplikacja o tej samej nazwie umożliwia użytkownikom publikowanie różnego rodzaju treści – od krótkich opowiadań do całych książek, a nawet trylogii. Wydawnictwa chętnie podpisują umowy z pisarkami, których opowiadania zamieszczone w internecie mają miliony odsłon.

Które nazwiska wybiły się na Wattpadzie?

Zobacz także: Twórcy „365 dni” nakręcili kolejny namiętny film! Zagrali w nim Magdalena Boczarska i Simone Susinna

Fenomen Wattpada

Piszesz opowiadanie, wrzucasz je do internetu i nagle ku własnemu zdziwieniu widzisz, jak liczba osób, którym podoba się twoja twórczość, stale rośnie. Takiej sytuacji doświadczyło już kilka młodych pisarek, które teraz mogą cieszyć się nie tylko z ciepłego przyjęcia ich twórczości, co z wysokiej pozycji na liście bestsellerów.

Na rynku książek pojawiła się pewna nisza, którą platformie Wattpad udało się zapełnić. Niegrzeczni chłopcy i dobre dziewczyny, którzy znajdują wspólny język i zakochują się w sobie, to przepis na książkowy hit. Opowiadania o młodzieży i młodych dorosłych oraz ich miłosnych rozterkach, a także dylematach wynikających z wchodzenia w dorosłe życie napisane często dość wulgarnym językiem i niepozbawione erotyzmu znalazły całe rzesze fanek. Czytelniczki tego typu literatury prowadzące konta na Instagramie, na których publikują różne recenzje, także zyskały własną nazwę – bookstagramerki.

Polki, które podbiły Wattpada

Katarzyna Barlińska - P.S. Herytiera „Pizgacz”

Autorka trylogii „Hell” jest bardzo młoda, a już odniosła ogromny sukces. Historia Victorii i Nathaniela, która na początkowym etapie pod żadnym pozorem nie powinna być romantyzowana, podbiła serca czytelników. Dwa z sześciu tomów zostały już wydane, a premiera kolejnej części planowana jest na wrzesień. Pomimo tego, że wattpadowe zakończenie całego „Hell” nie wszystkim się spodobało, książki święcą prawdziwe triumfy, a Katarzyna Barlińska cieszy się dużym zainteresowaniem fanów, kiedy pojawia się na targach książek w różnych miastach.

Monika Rutka

Monika Rutka z wykształcenia jest logistykiem, jednak pracuje w wytwórni muzycznej. W wolnych chwilach spełnia się jako pisarka i wychodzi jej to bardzo dobrze. Trylogia „The Chain” jej autorstwa łamie i skleja serca czytelników, tylko po to, by ponownie je złamać… Na Wattpadzie zadebiutowała w 2021 roku, a już ma na swoim koncie dwie wydane książki („Spark” i „Flame”) oraz pomysły na kolejne.

Marta Łabęcka

Marta Łabęcka jest studentką filologii angielskiej na poznańskiej uczelni. Jej przygoda z pisaniem zaczęła się bardzo niepozornie. Jak sama przyznaje, zajęła się tym w wakacje dla zabicia czasu i od tamtej pory nie przestaje tworzyć. Zarówno jej debiutancka powieść „Flaw(less)”, jak i kontynuacja („All of Your Flaws”) jest w tym momencie w TOP10 Empiku.

Zobacz także: Nowy horror Netflixa przeraził widzów. „Czuję, jakbym po jego obejrzeniu został przeklęty”

 

Polecane wideo

Miłosny algorytm zgodności: Oblicz, czy Ty i Twój facet do siebie pasujecie
Miłosny algorytm zgodności:  Oblicz, czy Ty i Twój facet do siebie pasujecie - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie