Twórczyni „Przyjaciół” po latach przeprasza. Wyznała, że „jest zażenowana” kultowym serialem

Dziś scenarzystka zrealizowałaby produkcję zupełnie inaczej.
Twórczyni „Przyjaciół” po latach przeprasza. Wyznała, że „jest zażenowana” kultowym serialem
Fot. NBC
06.07.2022

„Przyjaciele” pozostają jednym z najbardziej kultowych seriali w historii telewizji. Amerykański sitcom na zawsze zapisał się w świecie show-biznesu i przedefiniował popkulturę. Mimo że jego emisja zakończyła się w 2004 roku, “Przyjaciół” wciąż poznają kolejne pokolenia widzów.  

Zobacz również: Czwarty sezon „Stranger Things” miał być epicki. Zamiast tego dostaliśmy pstrokatą wydmuszkę i paradę banałów

Jednak po latach wiele osób jest zdania, że kultowy tytuł nie “zestarzał się” z klasą. Już od dawna pojawiają się głosy, że “Przyjaciele” obfitowali m.in. w homo- i transfobiczne “żarty”, które dziś nie mogłyby mieć miejsca. Innym poważnym zarzutem pod adresem produkcji jest brak różnorodności rasowej, który aż razi w oczy. Prawie 20 lat po wyemitowaniu finałowego odcinka jedna z współtwórczyń “Przyjaciół” wreszcie zdobyła się na przeprosiny oraz wyznała, że jest głęboko zażenowana sposobem, w jaki zrealizowała serial. 

Twórczyni „Przyjaciół” przeprasza za brak różnorodności rasowej 

Marta Kauffman była scenarzystką i producentką “Przyjaciół”. Jeszcze parę lat temu nie kryła swojego ubolewania nad faktem, że kultowy serial spotyka się z krytyką. 

Jak przypomina “Los Angeles Times”, do niedawna Marta Kaufmann była zdania, że “Przyjaciele” są niesłusznie wymieniani jako główny przykład w dyskusji na temat braku różnorodności rasowej w amerykańskich produkcjach telewizyjnych. Jednak ostatnio producentka zmieniła zdanie na ten temat. 

W rozmowie z tym samym tytułem Kauffman wyznała, że brak inkluzywności w “Przyjaciołach” był symptomem jej internalizacji systematycznego rasizmu, głęboko obecnego w amerykańskim społeczeństwie. Scenarzystka dodała, że dopiero masowe i globalne protesty po zabójstwie George’a Floyda przez policję w Minneapolis w 2020 roku sprawiły, iż zaczęła zmieniać postrzeganie tego problemu. 

Przez ostatnie 20 lat wiele się nauczyłam. Przyznanie się do winy i jej zaakceptowanie nie jest łatwe. Trudno jest patrzeć na swoje odbicie w lustrze. Czuję się zażenowana, że 25 lat temu postąpiłam inaczej 

- mówiła Marta Kauffman. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez chandler bing | friends (@friendsuniverseforyou)

Słowa producentki idą w parze z decyzją o przekazaniu 4 mln dolarów na rzecz Brandeis University, jej alma mater. Fundusz pozwoli na utworzenie katedry na uniwersyteckim wydziale studiów afroamerykańskich. 

Zobacz również: Ten horror ma 100 proc. pozytywnych ocen według krytyków. Odważycie się go obejrzeć?

Polecane wideo

„On ją na pewno zdradza”. TikTokerka plus size o ohydnych opiniach, które słyszy na temat swojego związku
„On ją na pewno zdradza”. TikTokerka plus size o ohydnych opiniach, które słyszy na temat swojego związku - zdjęcie 1
Komentarze (9)
Ocena: 3.67 / 5
gość (Ocena: 5) 06.07.2022 19:22
"Przepraszać" że świat był kiedyś inny? Bez sensu. Rozumiem samokrytykę, ale przepraszajmy, kiedy w czymś zawiniliśmy. Polityczna poprawność wypacza pojęcia , przykro się na to patrzy.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 1) 06.07.2022 13:14
Winy tenczy, czarnych i pedau. Wincy. Rzygać się chce.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.07.2022 11:36
To pokazuje, że już nie można zrobić serialu bez czarnego, geja i najlepiej żyda. Okropne. Wiele osób przez takie coś przestało subskrybować Netflixa, ale i tak będą to wszędzie wciskać. Niedługo nie da się już niczego obejrzeć.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 06.07.2022 09:44
Za co tu przepraszać? Jak czarni robią filmy, w których jest sama czarna obsada, to dobrze, a jak ona zrobi film z samymi białymi aktorami, to dobrze? A co do żartów: co innego wtedy uchodziło za dopuszczalne, a co innego jest śmieszne teraz. Poczucie humoru się zmienia. Pytanie też, czy to faktycznie były "fobiczne" żarty, podszyte nienawiścią, czy po prostu zwykłe żarty, tak jak się żartuje z każdej innej grupy społecznej. Widać, że się ugięła pod naciskiem poprawności politycznej, bo inaczej zjedliby by ją na śniadanie.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie