Zaginiona Agatha Christie. Dlaczego królowa kryminału zapadła się pod ziemię na 11 dni?

Co się przydarzyło literackiej gwieździe?
Zaginiona Agatha Christie. Dlaczego królowa kryminału zapadła się pod ziemię na 11 dni?
Fot. iStock
08.03.2022

Agathy Christie nie trzeba nikomu przedstawiać. Brytyjska autorka ogromnej ilości trzymających w napięciu powieści kryminalnych, powołała do życia dwójkę uwielbianych po dziś dzień detektywów
- pannę Marple oraz Herkulesa Poirot.

Szybko została doceniona przez krytyków literackich, jak i czytelników. Jej popularność była tak wielka, że dziś mówiłoby się o niej jako o prawdziwej gwieździe. Gdy niespodziewanie zniknęła, cała Wielka Brytania dosłownie zamarła.

Nocna przejażdżka Agathy Christie

Piątek 3 grudnia 1926 roku przeszedł do historii Wielkiej Brytanii jako wręcz mrożący krew w żyłach.
Ulubiona i najbardziej znana w kraju pisarka powieści kryminalnych Agatha Christie niespodziewanie zapadła się pod ziemię.
Co ciekawe, zniknęła w okolicznościach, jakie często przywoływała w swoich książkach. Rzecz zdarzyła się mianowicie w spokojnym idyllicznym miasteczku Berkshire, gdzie miała uroczy dom. Mniej więcej o godzinie 21:30 pisarka skradła całusa swojej córce Rosalinde i ułożyła ją do snu.
Choć nikomu nie mówiła, że się gdzieś wybiera, do uszu służby dotarł charakterystyczny dźwięk odpalanego właśnie silnika samochodu Morris Cowley, którym jeździła. Zza szyb widzieli, jak odjeżdża w siną dal. Nic ze sobą nie zabrała, więc myślano, że lada moment wróci. Tak się jednak nie stało. 

Pani Christie na liście zaginionych

Przez kolejnych jedenaście dni absolutnie nikt nie mógł odnaleźć miejsca jej pobytu. Christie przepadła jak kamień w wodę. Krajowe i zagraniczne tabloidy błyskawicznie podchwyciły temat. Już za moment o tajemniczym zniknięciu literackiej gwiazdy pisali i mówili dosłownie wszyscy.

Kolejnego dnia rozpoczęła się jedna z największych akcji poszukiwawczych, o jakiej słyszeli Brytyjczycy. Do poszukiwań zaangażowano ponad tysiąc policjantów, którym pomagały też setki cywilów przerażonych myślą, że już nie wezmą do ręki kolejnego kryminału ulubionej autorki. W poszukiwania włączył się też twórca postaci Sherloca Holmesa, sir Arthur Conan Doyle. Rzeczą bezprecedensową było włączenie do poszukiwań samolotów.

Zobacz także: Tulipanowa gorączka. Dlaczego Holendrzy zwariowali na punkcie tulipanów?

Hotelowa niespodzianka

Christie zmyliła wszystkich, porzucając swoje auto w okolicach Guildford, które znajdowało się około godzinę jazdy od Berkshire. Trop się urwał

Policja obawiała się nawet tego, że została zamordowana. Jednym z podejrzanych był jej mąż Archibald Christie. Na szczęście nic takiego się nie zdarzyło.
Po jedenastu dniach pisarka została rozpoznana przez jednego z pracowników luksusowego hotelu w Harrogate, gdzie zameldowała się pod nazwiskiem pewnej Theresy Neel. Była w dziwnym stanie szoku. Tego, co działo się z nią przez ostatnie dni, absolutnie nie pamiętała lub nie chciała zdradzić. 

Całkiem możliwe, że królowa kryminału, której każdy krok śledziła wścibska prasa, chciała się w końcu od nich uwolnić. Rok 1926 był też dla niej czasem wielu życiowych dramatów. Jej stan emocjonalny nie należał do najlepszych. Odkryła romans męża ze wspomnianą panną Theresy. Myślała, że to jedynie nic nie znacząca miłostka, ale Archibald niedługo potem poprosił ją o rozwód. W tym roku zmarła też jej matka. Bardzo prawdopodobne jest, że miała epizody depresyjne, które poprowadziły ją do tym podobnych działań.
Sama pisarka nigdy nikomu nie wyjaśniła, co tak naprawdę się jej przydarzyło.

Zobacz także: Tragiczny bilans miłości. Dlaczego kobiety Picassa popadały w obłęd?

Polecane wideo

Horoskop marokański: Jakim znakiem jesteś i co to oznacza?
Horoskop marokański: Jakim znakiem jesteś i co to oznacza? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie