Koktajl Casanova. Pełna perwersji surrealistyczna książka kucharska Salvadora Dali

Jakie pomysły na potrawy miał Salvador Dali?
Koktajl Casanova. Pełna perwersji surrealistyczna książka kucharska Salvadora Dali
Fot. Unsplash (Nikolph)
05.03.2022

Wyobraźnia malarza surrealisty, Salvadora Dali, zdawała się nie mieć żadnych granic. Jeden z najbardziej ekscentrycznych artystów, jacy kiedykolwiek pojawili się w świecie sztuki, raz po raz zaskakiwał swymi poczynaniami nawet kolegów po fachu. Pewnego razu w przerwie podczas malowaniem płócien wpadł na pomysł stworzenia niekonwencjonalnej książki kulinarnej. Inspiracją dla niej jak zwykle była jego największa muza i miłość życia, żona Gala. Było to też spełnienie jego dziecięcego marzenia o byciu kucharzem. 

Zobacz także: Tragiczny bilans miłości. Dlaczego kobiety Picassa popadały w obłęd?
Książka kucharska Salvadora Dali

Książka kucharska Salvadora Dali

Miłość szalona

Dali zakochał się w Gali od pierwszego spojrzenia. Zrobiła na nim tak gigantyczne wrażenie, że nie był w stanie wypowiedzieć do niej ani słowa. Mająca rosyjskie korzenie członkini paryskiej bohemy w trakcie owego zapoznania była żoną słynnego surrealistycznego, poety Paula Éluarda.

W ciągu zaledwie jednego dnia całkowicie odkochała się w Paulu. Postanowiła, że nie wróci z nim do Francji, a swoje życie spędzi z już wtedy zakochanym w niej do szaleństwa Salvadorem. Od teraz istniał dla niej tylko malarz milczek.

Rzecz zadziała się beztroską letnią porą w miasteczku Cadaques położonym na hiszpańskim wybrzeżu. Eluard z Galą wybrali się tam wraz z belgijskim malarzem René Magrittem i jego żoną. Przybyli zaś właśnie na zaproszenie o dziesięć lat młodszego od Gali Salvadora. Paul jeszcze przez długo będzie żałował, że w ogóle wybrał się w tę podróż.

Ku wielkiemu zaskoczeniu jego i reszty towarzystwa, Galę i Salvadora połączył wtedy nie przelotny wakacyjny romans, ale trwająca całe życie głęboka miłość. Miłość jak przystało na surrealistyczne kręgi szalona.

Surrealistyczne smakowitości

„Obiady Gali” („Les Diners de Gala”) zostały wydane w 1973 roku w Nowym Jorku w nakładzie zaledwie czterystu egzemplarzy. Zdobyć jeden z nich – było to nie lada wyzwanie, którego podjęła się wielka liczba fanów artysty. Jeszcze żadna książka kucharska w historii nie cieszyła się w Stanach Zjednoczonych aż takim zainteresowaniem. Co szczególnego się w niej mieściło?

Na pewno przeciekawe ilustracje. Poza tym była jedną z najbardziej ekscentrycznych ksiąg przepisów, jaka kiedykolwiek powstała. Ich siłę oddziaływania można porównywać chyba tylko z tymi autorstwa Rolanda Topora.

Rozbuchana wyobraźnia surrealisty zainspirowana niestygnącą miłością do Gali, serwowała na jej stronicach zdumiewające przepisy. Przepisy jedyne w swoim rodzaju - nasycone perwersyjnymi metaforami, rozbuchane sensualnością i przyprawione dozą specyficznego humoru.

Publika uznała przepisy malarza za wyjątkowo lubieżne. Wygląd niektórych dań kojarzył się z kobiecymi organami płciowymi, a ich wydźwięk nasuwał myśli o igraszkach w alkowie.

Dali proponuje w niej przyrządzenie na erotyczną witalność (oby w myślach) na przykład tysiącletniego jajka, ciastek z żabami, czy pieczonego pawia. Gorąco poleca też picie koktajlu Casanovy, który na szczęście wydaje się mniej brawurowy od reszty kulinarnych propozycji. Koktajl pity w trakcie romantycznych schadzek może podobno dodać uczestniczącym w nich jeszcze więcej wigoru. Powstaje z połączenia soku wyciśniętej z jednej pomarańczy, brandy, łyżki stołowej Campari, łyżki stołowej soku ze świeżego imbiru i szczypty pieprzu.

Mocno schłodzony, skutecznie podgrzewa zmysły.

Źródła: Salvador Dali, Les Diners de Gala, Nowy Jork 1973

Zobacz także: INGMAR BERGMAN: Najwybitniejszy reżyser-skandalista wszech czasów

Polecane wideo

Czy jesteś dobrym obserwatorem? Spójrz na 5 obrazków i zastanów się, jaki element nie pasuje do reszty
Czy jesteś dobrym obserwatorem? Spójrz na 5 obrazków i zastanów się, jaki element nie pasuje do reszty - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie