Gust muzyczny Polaków zależy od wykształcenia. Kto słucha klasyki, a kto disco polo?

Ale równie istotne są jeszcze dwa czynniki. Jakie?
Gust muzyczny Polaków zależy od wykształcenia. Kto słucha klasyki, a kto disco polo?
Fot. Unsplash
13.01.2022

“Powiedz mi, czego słuchasz, a powiem ci, kim jesteś” - w tym stwierdzeniu kryje się sporo prawdy. Naukowcy przeprowadzili szereg badań, z których wynika, że gust muzyczny odzwierciedla m.in. naszą osobowość i temperament. 

Zobacz również: Tak brzmiał rok 2021: Kogo i czego słuchaliśmy najczęściej?

Ale upodobania muzyczne mają związek również z wykształceniem. Tak wynika z najnowszego raportu socjologów z Polskiej Akademii Nauk. Kto najchętniej słucha artystów klasycznych, a kto gustuje w disco polo? 

Badanie PAN: gust muzyczny Polaków zależy od wykształceniaFot. Unsplash

Badanie PAN: gust muzyczny Polaków zależy od wykształcenia 

Dowiadujemy się tego z badania przeprowadzonego przez ekspertów z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN w ramach projektu badawczego "Dystynkcje muzyczne. Gust muzyczny i stratyfikacja społeczna a proces kształtowania się stylów życia Polaków". Wnioski z raportu przytacza m.in. portal interia.pl. 

Jak czytamy, wyniki badania przeprowadzonego przez polskich ekspertów potwierdzają, że lubienie określonego stylu muzyki pokrywa się w dużym stopniu z podziałami klasowymi. 26,6 proc. spośród ankietowanych Polaków wyznało, że gustuje w muzyce poważnej. W największym stopniu byli to kierownicy wyższego szczebla i specjaliści (50,9 proc.), właściciele firm (41,5 proc.), a także pracownicy umysłowi niższego szczebla (31,6 proc.). Wykonawców klasycznych najmniej cenią sobie robotnicy niewykwalifikowani (16,8 proc.) i rolnicy (12,7 proc.). 

A jak wygląda upodobanie do muzyki rozrywkowej? Z badania wynika, że w disco polo najbardziej gustują Polacy o niższym statusie społecznym, zwłaszcza rolnicy (ponad 68 proc. pytanych) i robotnicy. Ten gatunek lubi również duży odsetek właścicieli firm poza rolnictwem, bo aż 55,9 proc. W mniejszym stopniu muzykę disco polo cenią sobie specjaliści i menadżerowie wyższego szczebla (27 proc.). 

Autorzy badania wyjaśnili też, jakie czynniki mają największy wpływ na kształtowanie się gustu muzycznego. Ich zdaniem są to trzy zjawiska: pochodzenie społeczne, wpływ rówieśników oraz poziom wykształcenia. 

Co sądzicie o wynikach tego badania? 

Zobacz również: Powstała lista najbardziej irytujących piosenek wszech czasów. Też masz na nie alergię?

Polecane wideo

Znaki zodiaku a tatuaże. Jaki wzór do Ciebie pasuje?
Znaki zodiaku a tatuaże. Jaki wzór do Ciebie pasuje? - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 4.14 / 5
gość (Ocena: 1) 11.07.2022 10:25
Nawet "Pawany na śmierć Infantki" nie nazwałbym muzyką poważną.
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 14.01.2022 11:19
Szkoda że badanie zawężone zostało tylko do dwóch gatunków. Chętnie bym się dowiedziała, kto najczęściej słucha country, latino i muzyki hardrockowej :D
odpowiedz
Katarzyna (Ocena: 5) 13.01.2022 13:36
Gówno warte są te wywody. Znam mnóstwo wykształconych osób słuchających disco polo i sporo osób które edukację skończyły na szkole podstawowej a słuchają muzyki klasycznej. O czymś trzeba pisać prace.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 13.01.2022 12:23
Widać to było w Zakopanem kto przyjechał na Sylwestra na zenusia, patologia, miłośnicy tanich alkoholi
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie