„Emily w Paryżu” w ogniu krytyki ze strony Ukrainy. „Absolutny skandal i wstyd”

Interwencję w tej sprawie zapowiedział sam minister tego kraju.
„Emily w Paryżu” w ogniu krytyki ze strony Ukrainy. „Absolutny skandal i wstyd”
Fot. Netflix
28.12.2021

Serial “Emily w Paryżu” powrócił na Netflixa parę dni temu, w sam raz na świąteczny maraton. Nowa odsłona przygód Amerykanki w stolicy Francji wywołała w widzach mieszane odczucia. Dla jednych to idealna rozrywka, podczas gdy inni nie szczędzili serialowi krytyki. 

Zobacz również: „Emily in Paris” - Netflix uczy fanów serialu, jak prawidłowo wymówić jego nazwę!

Teraz okazuje się, że twórcy “Emily w Paryżu” mogą mieć problemy nie tylko z niepochlebnymi recenzjami. Nowe odcinki serialu nie spodobały się wielu widzom z Ukrainy, a w sprawie postanowiło interweniować samo Ministerstwo Kultury tego kraju. Co tak oburzyło naszych wschodnich sąsiadów w serialu Netflixa? 

„Emily w Paryżu” krytykowana przez Ukrainę. Chodzi o stereotypy 

Chodzi o nową postać, która pojawiła się w drugim sezonie “Emily w Paryżu”. Jest nią niejaka Petra, Ukrainka, którą główna bohaterka serialu poznaje na kursie językowym. 

Problem polega na tym, że dziewczyna z Ukrainy została przedstawiona w niezwykle stereotypowy sposób. Zdaniem wielu widzów tym samym Netflix przyczynił się do powielania i utrwalania negatywnych i krzywdzących przekonań na temat Ukraińców. Serialowa Petra została pokazana jako oszustka i złodziejka, która próbuje namówić Emily do kradzieży drogich i luksusowych rzeczy. 

Głos w sprawie zabrał sam minister kultury Ukrainy, Oleksandr Tkachenko. Za pośrednictwem portalu społecznościowego Telegram polityk napisał: 

“Emily w Paryżu” przedstawia karykaturalny obraz Ukrainek, co jest nie do przyjęcia. I obraźliwe. Dlaczego Ukraińcy mieliby być tak postrzegani za granicą? Jako ludzie, którzy kradną, chcą wszystkiego za darmo i boją się deportacji? Nie powinno tak być. Napiszę do Netflixa, żeby poskarżyć się na tę sytuację. 

Sprawę nagłośniła także ukraińska influencerka Eugenia Havrylko, która zamieściła obszerny wpis na Instagramie. 

Wypowiadam się tu w imieniu wszystkich Ukrainek na świecie. Czuję, że to nie powinno zostać zignorowane. Jako najpopularniejszy serial Netflixa w 2021 roku, który wywiera wpływ na miliony serc i umysłów na świecie, wciąż jest w nim miejsce na ignorancję i nietolerancję? 

Sposób, w jaki sportretowaliście Ukraińców w czwartym odcinku drugiego sezonu to tania sztuczka, absolutny skandal i wstyd. Nie mogę uwierzyć, że to wciąż się dzieje w 2021 roku. W czasach, gdy okazujemy szacunek wszystkim nacjom i płciom. Gdy walczymy ze stereotypami, które niszczą pokój i relacje międzykulturowe. Gdy nikt już nie śmieje się z takich rzeczy. 

Mimo to pokazaliście Ukrainkę jako osobę bez żadnego gustu i bez godności. Jako głupią, ignorancką złodziejkę. Poważnie? To wstyd na ogromną skalę.  

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Eugenié (@eugeniahavrylko)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Eugenié (@eugeniahavrylko)

Póki co ani Netflix, ani przedstawiciele serialu nie odnieśli się do tych głosów. 

Co sądzicie o tej sprawie? Oglądacie serial “Emily w Paryżu”? 

Zobacz również: Nowy rok – nowe tytuły na Netflix. Oto pełna lista filmów i seriali na styczeń 2022

Polecane wideo

Jej urodą zachwyca się 7 milionów followersów. „Ideał z Instagrama”
Jej urodą zachwyca się 7 milionów followersów. „Ideał z Instagrama” - zdjęcie 1
Komentarze (37)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 29.12.2021 22:13
OK, ja rozumiem to oburzenie. Pomyślmy; pokazywane są osoby, które pochodzą z mniejszości narodowych i przypisujemy im jakieś cechy, które gdzieś tam utrwaliły się nam jako stereotypy. No cóż. Z jednej strony - stereotypy nie biorą się znikąd, z drugiej - są krzywdzące dla ogółu bo to, że gdzieś tam na świecie jakiś Ukrainiec, Rumun czy Polak popisał się fatalnym zachowaniem nie oznacza to, że cały naród taki jest. I dlaczego pokazujemy negatywne stereotypy a nie pozytywne? W przypadku Ukrainek i serialu z modą w tle, można by było pokazać co najwyżej zamiłowanie Ukrainek do stylizacji 'na bogato' :D to by mogło być ciekawostką kulturową. Albo zamiłowanie do tradycji, folku - no już wymyślam, ale wiecie o co chodzi.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.12.2021 18:30
Oj tak to było slabe. Cieszyłam się, ze nie była Polką.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.12.2021 15:47
Ja nie wiem, gdzie wy poznajecie tych "złych" Francuzów, ale ja od 6 lat mieszkam we Francji i nigdy nic złego mnie z ich strony nie spotkało.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.12.2021 13:40
Nic dziwnego, poza tym wiele osób nie widzi wielkiej różnicy między Polakami a Ukraińcami, generalnie większość słowian do jednego wora, więc dla nas Polaków też to raczej niekorzystne
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.12.2021 09:11
A ileż to razy nas pokazywali stereotypowo ... ?!?!?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie