Awangarda w sztuce na przestrzeni stu lat

Awangarda jako kierunek w sztuce charakteryzuje się wolnością wyrażania własnych pomysłów w twórczości.
Awangarda w sztuce na przestrzeni stu lat
fot. istock.com
24.11.2021

Przez lata swobodnie się rozwijała, choć bywały momenty i miejsca, gdzie była zakazana. Jest z pewnością bardzo interesującym nurtem, którego przedstawicieli mamy do dzisiaj.

Awangarda w sztuce na przestrzeni lat

Jednym z najbardziej znanych artystów awangardy międzywojennej w Polsce jest Władysław Strzemiński. Jego twórczość doceniona była nie tylko w Polsce, ale i na najważniejszych wystawach światowych. Prace Artysty pokazywane były w Hadze, Malmo, Paryżu oraz w Muzeum Sztuki w Łodzi – najważniejszym muzeum awangardy w Europie.

Józef Gałązka to przedstawiciel współczesnego pokolenia Artystów, który oddaje ukłon w stronę łódzkiej awangardy. Jego prace oparte są na relacjach międzyludzkich, a rzeźby to wynik eksperymentów pracy z metalem.

Prace obu Artystów w ramach cyklu „Sekwencje” można zobaczyć w kompleksie „Centrum Giełdowe” przy ulicy Książęcej 4 w Warszawie.

24 listopada, w środę o godzinie 12:00, odbędzie się kuratorskie oprowadzenie po wystawie przez znakomitych kuratorów sztuki współczesnej – Sylwię Szymaniak oraz Sarmena Beglariana. Tego samego dnia o godzinie 15:30 na kuratorskie oprowadzenie zaprosi kurator i krytyk sztuki – Jarosław Lubiak.

„Sekwencje” towarzyszą obchodom 30-lecia GPW w Warszawie. Więcej informacji o wydarzeniu: 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie