„U nas mówi się na to inaczej”. 8 słów, których możesz nie zrozumieć w różnych częściach Polski

A w Twoim regionie jak mówi się na te rzeczy?
„U nas mówi się na to inaczej”. 8 słów, których możesz nie zrozumieć w różnych częściach Polski
Fot. Unsplash (Nathaniel Shuman)
19.10.2021

Wszyscy mieszkamy w Polsce, więc bez problemu dogadamy się z naszymi rodakami? Niekoniecznie. Gwara i regionalizmy sprawiają, że niektóre słowa mogą być dla nas niezrozumiałe. Wszystko zależy od tego, z której części kraju pochodzimy. W zupełnie różny sposób nazywamy te same rzeczy.

Tym bardziej warto się z nimi zapoznać. W czasie podróży po kraju ta wiedza może okazać się bardzo przydatna.

Zobacz także: Polskie słowa, których nie wolno używać za granicą. Mają straszne znaczenie

Polskie regionalizmy

Obuwie domowe

Jak nazwać buty, które nosimy w domu? W większości regionów będą to po prostu kapcie, ale już dla łodzian - pantofle, dla poznaniaków – laczki, dla kielczan – trepy. W Częstochowie spotyka się również określenie „chapcie”, a w Białymstoku „bambosze”.

W co pakujemy zakupy?

Na południu Polski zakupy pakuje się do siatki, w Łodzi – do foliówki, a w Częstochowie – do zrywki. W wielu regionach mówi się również „do torebki”.

Na zewnątrz, czyli gdzie?

W Krakowie wychodzi się „na pole”, w innych regionach „na dwór”.

Ozdoby choinkowe

Zazwyczaj określa się je mianem „bombek choinkowych”, ale w Małopolsce są to „bańki”.

Ziemniaki

Jedno warzywo, a tak wiele określeń w zależności od regionu. Poznaniacy nazywają je pyrami, górale – grulami. Na Kaszubach usłyszysz za to o bulwach, a na Śląsku o kartoflach.

Słodka bułka

Na Śląsku mówi się o tym przysmaku kołaczyki, a w Poznaniu – szneki.

Kaszleć

Niezbyt przyjemny odruch organizmu występujący w czasie choroby w Małopolsce określa się mianem cherlania, w Poznaniu - churchlaniem, a w gwarze góralskiej - duszeniem.

Bilet

A konkretnie - taki, który kasujemy w komunikacji miejskiej. Poznaniacy kupują w kiosku migawkę.

Zobacz także: Piękne polskie słowa, o których mało kto słyszał. Dziś nikt ich nie używa

Polecane wideo

Ile wzrostu mają najpiękniejsze aktorki na świecie?
Ile wzrostu mają najpiękniejsze aktorki na świecie? - zdjęcie 1
Komentarze (10)
Ocena: 4.2 / 5
gość (Ocena: 5) 28.10.2021 14:11
ciapy, siatka lub reklamówka, na dwór, bombki, ziemniak vel kartofel, słodka bułka to słodka bułka - jeszcze zależy jaka, po porostu kaszleć, bilet bez kombinowania
odpowiedz
Delishya (Ocena: 5) 21.10.2021 13:46
Wielkopolska: kiedy pizga deszcz na podwyrku, a ty idziesz wypizgnąć śnieci, to z giry zdejmujesz laczki, a zakładasz gumniaki. Żeby nie zmoknąć zakładasz buszkę. A w ręce trzymasz tytkę z obierkami z pyrek. Od błota buty masz już całe utytłane. I wtedy nie wiadomo czy się chichrać czy płakać, że z Ciebie taka fleja,
zobacz odpowiedzi (1)
As2 (Ocena: 2) 20.10.2021 09:48
Dzioucha, byłaś Ty kej na Ślonsku? Coś mi sie zdo że niy. To niy pisej co sie jak u nos mianuje, boś niy trefiyła ani roz.
zobacz odpowiedzi (1)
miss love (Ocena: 5) 20.10.2021 03:07
Nie mogłem uwierzyć, że kiedykolwiek ponownie połączę się z moim byłym kochankiem, byłem tak traumatyczny, że zostałem sam, bez ciała, które mogłoby zostać przy mnie i być ze mną, ale pewnego dnia miałem szczęście, że to spotkałem potężny czarodziej dr Akhere, po opowiedzeniu mu o mojej sytuacji zrobił wszystko, co w ludzkiej mocy, aby mój kochanek wrócił do mnie,w rzeczywistości po rzuceniu zaklęcia mój były kochanek wrócił do mnie niecałe 48 godzin, mój były kochanek przyszedł z powrotem błagając mnie, że nigdy więcej mnie nie opuści, 3 miesiące później zaręczyliśmy się i pobraliśmy, jeśli masz taką samą sytuację, po prostu skontaktuj się z dr Akhere na jego e-mail: AKHERETEMPLE @ gmail . com bardzo dziękuję za przywrócenie mi mojego byłego kochanka, jego e-mail: AKHERETEMPLE @ gmail . com lub zadzwoń/whatsapp:+2349057261346
odpowiedz
Lodzermensch (Ocena: 3) 20.10.2021 02:42
To Łodziaki mają 'migawkę' i 'krańcówkę'. LDZ rulezzz!!!! :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie