Najstraszniejsze książki wszech czasów. Mało kto jest w stanie doczytać je do końca

Przerażają bardziej niż niejeden horror.
Najstraszniejsze książki wszech czasów. Mało kto jest w stanie doczytać je do końca
Fot. Unsplash
11.09.2021

Są ludzie, którzy po prostu lubią się bać - ale tylko w kontrolowanych warunkach. Tacy koneserzy mocnych wrażeń oglądają nawet najstraszniejsze thrillery i horrory, które dla wielu widzów okazują się zbyt przerażające.

Zobacz również: Filmy, które ogląda się tylko raz. Są zbyt szokujące, żeby do nich wrócić

Ale nie tylko filmy są w stanie wywołać przyspieszone tętno i wrażenie niepokoju, a nawet wszechogarniającego lęku. Portal yahoo.com wymienił najstraszniejsze książki, jakie kiedykolwiek zostały napisane. Mało kto jest w stanie doczytać je do końca. Odważyłabyś się po nie sięgnąć?

10 najstraszniejszych książek wszech czasów

Fot. Pexels

10 najstraszniejszych książek wszech czasów

“Nawiedzony dom na wzgórzu” (Shirley Jackson)

Jak podaje serwis lubimyczytac.po, to najsłynniejsza i wielokrotnie ekranizowana powieść o nawiedzonym domu.

Opis fabuły: Do starego, mrocznego i owianego złą sławą domu na wzgórzu przybywają cztery osoby: doktor Montague – znawca okultyzmu, szukający żelaznych dowodów na istnienie zjawisk paranormalnych, jego śliczna asystentka, Eleanor – młoda kobieta posiadająca sporą wiedzę na temat duchów, a także Luke – przyszły spadkobierca rezydencji. Z początku wydaje się, że będą mieć do czynienia jedynie z niewytłumaczalnymi odgłosami i zamykającymi się samoistnie drzwiami. Jednak tak naprawdę mroczny i tajemniczy dom cały czas gromadzi siły, by wybrać spośród śmiałków swoją ofiarę.

“Drakula” (Bram Stoker)

Wydana po raz pierwszy w 1897 roku powieść do dziś jest jedną z najsłynniejszych historii o wampirach.

Opis fabuły: Jonathan Harker, młody, naiwny prawnik, wyrusza w podróż do Transylwanii na spotkanie z hrabią Dracula, który przymierza się do przyjazdu do Anglii. Na miejscu wychodzi na jaw, że ekscentryczny arystokrata nie jest tym, kim się wydaje być, a jego plany mają krwawy, zbrodniczy wymiar. Życie Jonathana zawisa na włosku. Tymczasem w Anglii Mina niecierpliwie wyczekuje powrotu narzeczonego.

“To” (Stephen King)

Zdaniem wielu najbardziej przerażająca powieść spod pióra niekwestionowanego króla grozy.

Opis fabuły: Derry w stanie Maine to miejsce ledwie widoczne na mapie. Dochodzi tu do wyjątkowej eskalacji zbrodni, okrutnych morderstw, gwałtów i tajemniczych wypadków. W kanałach miasteczka zalęgło się To. Bliżej nieokreślone, przybiera najróżniejsze postaci – klauna, ogromnego ptaszyska, głosu w rurach. Poluje na dzieci. Tylko dzieci potrafią dostrzec To. I dlatego właśnie one stają do walki z potworem. Mija dwadzieścia kilka lat i To powraca. Dzieci są już dorosłymi, ale muszą odnaleźć w sobie dziecięcą wiarę, lojalność i odwagę, by skutecznie stawić mu czoła.

“Frankenstein” (Mary Shelley)

Według pisarza Briana Aldissa ta powieść z 1818 roku zapoczątkowała gatunek science fiction.

Opis fabuły: Jest to tragiczna historia naukowca-filozofa Wiktora Frankensteina usiłującego rozwikłać zagadkę śmierci. Efektem jego wieloletnich poszukiwań i badań naukowych jest odkrycie możliwości przywracania życia zmarłym, a nawet stworzenie idealnego człowieka. Jego eksperyment kończy się tragicznie – w miejsce ideału powstaje monstrum, wprawdzie inteligentne i wykazujące ludzkie odruchy, jednak nie potrafiące się odnaleźć w otaczającej rzeczywistości (ze względu na jego wygląd ludzie się go boją i uciekają albo go atakują). Stwór, podążając i prześladując swojego stwórcę w imię zemsty.

“Lśnienie” (Stephen King)

Kultowa powieść mistrza grozy w roku 1980 doczekała się nie mniej kultowej ekranizacji z Jackiem Nicholsonem w roli głównej.

Opis fabuły: Pięcioletni Danny znalazł się z rodzicami w opustoszałym na zimie hotelu. Wrażliwe, obdarzone zdolnościami wizjonerskimi dziecko odbiera fluidy czające się w jego murach były one świadkami krwawych porachunków świata przestępczego i milionerów. Straszliwe zdarzenia, które kończą fabułę, są jednak niczym w porównaniu z przejściami psychicznymi bohaterów.

“Dziecko Rosemary” (Ira Levin)

Kultowa książka, na podstawie której Roman Polański nakręcił oscarowy film z Mią Farrow i Jonem Cassavetesem oraz muzyką Krzysztofa Komedy.

Opis fabuły: Dziwni sąsiedzi, niepokojące odgłosy zza ściany i sny przerażające jak horror, tajemnicze napoje, zioła o odstręczającym zapachu, śmierć przyjaciela, mroczne książki zawierające informacje, od których cierpnie skóra – czego jeszcze potrzebuje młoda, prostoduszna, oczekująca swego pierwszego dziecka kobieta, by uwierzyć, że jej mąż oddał duszę diabłu i jemu poświęcił dziecko, które ona nosi w sobie?

“Dom z liści” (Mark Z. Danielewski)

Powieść o nietypowej konstrukcji, ze względu na którą jest zaliczana do nurtu literatury ergodycznej, co oznacza, że lektura wymaga nietrywialnego wysiłku ze strony czytelnika, aby jej zawartość mogła zostać odczytana.

Opis fabuły: Johnny Wagabunda, były pracownik salonu tatuażu w Los Angeles, znajduje notes Zampano, starszego pana i odludka, który został znaleziony martwy w swoim zagraconym mieszkaniu. Notes zawiera opatrzoną licznymi przypisami historię "Relacji Navidsona". Fotoreporter Will Navidson wprowadził się z rodziną do nowego domu – dalsze wydarzenia zostały zarejestrowane na taśmach filmowych oraz w postaci wywiadów. Od tamtej pory Navidsonowie stali się sławni, a Zampano – prowadząc zapiski na luźnych kartkach papieru, serwetkach i w gęsto zapisanych notatnikach – skompilował wyczerpującą pracę na temat wydarzeń w domu przy Ash Tree Lane. Jednakże ani Wagabunda, ani nikt z jego znajomych nigdy nie słyszeli o "Relacji Navidsona". Teraz zaś im więcej Johnny czyta o domu Navidsonów, tym bardziej zaczyna się bać i popadać w paranoję. Najgorsze jest to, że nie może potraktować znalezionych zapisków jako zwykłych majaczeń starego wariata. Zaczyna zauważać zmiany zachodzące w otoczeniu.

“Serce oskarżycielem” (Edgar Allan Poe)

Nowela Edgara Allana Poe, opublikowana w 1843 roku na łamach magazynu “The Pioneer”. Jest zaliczana do literatury gotyckiej i jednym z najbardziej znanych utworów autora.

Opis fabuły: Historia prezentowana jest z perspektywy narracji pierwszoosobowej, z anonimowym narratorem, który twierdzi, że jest zdrowy psychicznie, cierpi jednak na chorobę wywołującą wyostrzenie zmysłów. Człowiek, z którym mieszka, ma niewyraźne, sępie, niebieskie oko, które do tego stopnia dręczy narratora, że ten postanawia go zabić. Uważa, że skrupulatna precyzja w planowaniu morderstwa dowodzi, że nie może być szalony.

“Władca much” (William Golding)

Powieść angielskiego pisarza i laureata nagrody Nobla, która w alegoryczny sposób mówi o upadku kultury stworzonej przez człowieka.

Opis fabuły: Książka opisuje grupę chłopców ocalałych z katastrofy samolotu na bezludnej wyspie, których próby zorganizowania własnych rządów i społeczności mają katastrofalne konsekwencje.

“Rebeka”

Książka, która zainspirowała Alfreda Hitchcocka i Stephena Kinga. Ten drugi otwarcie przyznaje, że to jedna z najważniejszych powieści w jego życiu.

Opis fabuły: Podczas wyprawy na Riwierę Francuską nieśmiała dziewczyna poznaje zamożnego wdowca, Maxima de Wintera, i po krótkiej znajomości zgadza się za niego wyjść. Szczęśliwe chwile kończą się, kiedy małżeństwo przyjeżdża do Manderley – rodzinnej posiadłości Maxima. W mężczyźnie zachodzą niewyjaśnione zmiany, a nowa pani de Winter uświadamia sobie, że w ogóle go nie zna... Pozbawiona przyjaciół dziewczyna zostaje sama w ogromnej rezydencji, gdzie wciąż unosi się duch poprzedniej żony Maxima – Rebeki – która zginęła tu rok wcześniej w niewyjaśnionych okolicznościach. Nowa pani de Winter postanawia odkryć, kim była jej doskonała poprzedniczka i jaki straszny los spotkał ją w Manderley.

Zobacz również: Horror sprzed lat znów bije rekordy popularności. W wielu krajach został zakazany

Polecane wideo

„Dziewczyny z Dubaju”. Do Sieci trafiły pierwsze zdjęcia z kontrowersyjnego filmu
„Dziewczyny z Dubaju”. Do Sieci trafiły pierwsze zdjęcia z kontrowersyjnego filmu - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 4.2 / 5
gość (Ocena: 5) 20.10.2021 03:24
I couldn't believe that I would ever reconnect with my ex-lover, I was so traumatized to be left alone, without a body to stay with me and be with me, but one day I was lucky to have met the mighty wizard Dr . Akhere, after telling him about my situation he did everything humanly possible to get my lover back to me, in fact after casting the spell my ex-lover came back to me less than 48 hours, my ex-lover came back begging me to never leave me again, 3 months later we got engaged and got married, if you have the same situation just contact Dr. Akhere on his email: AKHERETEMPLE @ gmail. com thank you very much for bringing my ex-lover back to me, his e-mail: AKHERETEMPLE @ gmail. com or call / whatsapp: +2349057261346 ../ / /
odpowiedz
Piotrek (Ocena: 3) 12.09.2021 17:25
"Rebeka" I "Dziecko Rosemary" to klasyki przeczytane i uwielbiane przeze mnie. Jednak jakim cudem nie m tu "Malowanego ptaka" Kosińskiego to ja nie wiem. Poza tym kto pisał ten "artykuł", tyle błędów stylistycznych i literówek, kogo Wy tam zatrudniacie.
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 11.09.2021 17:17
Od tego to nawet 1984 Orwella jest straszniejszy....
odpowiedz
Orzelek (Ocena: 5) 11.09.2021 16:21
"To"Stephena Kinga straszna? Ciekawa , dobrze się czyta na pewno.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.09.2021 14:14
"Rebeka" nie jest straszna. Narracja jest poprowadzona fantastycznie, fakt. Warto przeczytać tę książkę.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie