„Dom nocny” - horror psychologiczny, jakiego jeszcze nie było. „Nie wiadomo, czy się bać, czy podziwiać”

„Dom nocny” to labirynt, do którego wchodzisz na własne ryzyko. Perwersyjna przyjemność z seansu gwarantowana.
„Dom nocny” - horror psychologiczny, jakiego jeszcze nie było. „Nie wiadomo, czy się bać, czy podziwiać”
Fot. mat. prasowe
20.08.2021

Horror psychologiczny, jakiego jeszcze nie było, ale pełen nawiązań do klasyki gatunku. Igra z przyzwyczajeniami widzów, odwołując się przy tym do dobrze znanych wzorców z mitologii oraz kina. Tytułowy „Dom nocny” to zarówno bohater filmu, jak i wehikuł, który pozwala snuć opowieść oraz wprowadza do niej atmosferę niesamowitości. Nie wiadomo, czy się bać, czy podziwiać. Perwersyjna przyjemność z seansu gwarantowana.

„Dom nocny” to porywająca tajemnica, przerażający nadprzyrodzony thriller i mrożąca krew w żyłach historia o duchach w jednym. Reżyser David Bruckner mówi, że jego film to zarówno „opowieść o duchach z odcieniami gotyckiego romansu, jak i głęboki, niepokojący portret małżeństwa. Tajemnicza i wstrząsająca opowieść pełna sekretów, które wychodzą na jaw; labirynt, do którego wchodzisz na własne ryzyko”.

Dekonstrukcja opowieści o duchach

Scenarzyści „Domu nocnego”, Ben Collins i Luke Piotrowski, ułożyli łamigłówkę, której kolejne elementy ujawniają się powoli dzięki demonom oraz innym siłom nadprzyrodzonym. Ale czy tylko dzięki nim? – „Dom nocny” to obraz osuwania się w szaleństwo pokazany przez pryzmat klasycznej opowieści o nawiedzonym domu – mówi producent Keith Levine. – Szczególnie przerażające jest to, że siły, które atakują Beth, żywią się jej bólem i żalem. Wykorzystują świeżą ranę po stracie męża, aby opanować jej świat. A gra aktorska Rebeki Hall wzmacnia te odczucia i sprawia, że robi to niesamowite wrażenie – dodaje producent David Goyer.

„Dom nocny” to dekonstrukcja opowieści o duchach. Tworzy atmosferę samotności i niesamowitości, której możemy oczekiwać od filmu gatunkowego. Ale w tym przypadku wynika to z zachowania Beth, która szuka tego, co ją przeraża, zamiast przed tym uciekać. A to stwarza możliwość obalenia utartych gatunkowych oczekiwań – mówi montażysta David Marks.

Ta postać wydała mi się pociągająca, ponieważ jest nawiedzana przez nadprzyrodzone siły, a mimo to pozostaje dowcipna i nie boi się niebezpieczeństwa. Nie ucieka, lecz mówi: „To jest mój dom. Jeśli chcecie, to chodźcie i mnie dorwijcie!” – dodaje Rebecca Hall, która wciela się w Beth.

Klasyczne inspiracje

Akcja wielu spośród ulubionych filmów reżysera, Davida Brucknera, skupia wokół silnej bohaterki ze złożoną osobowością. – W kinie uwielbiam to, że można wykorzystać istniejące konwencje, aby przedstawić, jak działa psychika postaci i jak wygląda jej życie wewnętrzne. Niezdolność do odróżnienia tego, co jest prawdziwe, a co jest tylko iluzją, jest o wiele straszniejsza niż coś fizycznego, co mogłoby cię dopaść – opowiada reżyser, na którego, jak sam twierdzi, największy wpływ miały takie filmy, jak: „Wstręt”, „Czarny łabędź”, „Personal Shopper” czy „Babadook”. – Wiele inspiracji czerpałem także ze świetnych powieści grozy, choćby z: „W kleszczach lęku” i „Dom z liści”. Obie dotyczą różnych rodzajów szaleństwa – mówi Bruckner.

Rebekę Hall również inspirowały różne wybitne klasyki gatunku. – Niektóre z moich ulubionych filmów wszech czasów to horrory, mimo że nie uważam się za fanatyczkę tego gatunku. „Dziecko Rosemary”, „Lśnienie”, francuski film „Widmo”, „Ludzie-koty”, żeby wymienić tylko kilka. A kiedy byłam dzieckiem, uwielbiałam film „Nawiedzony dom” w reżyserii Roberta Wise’a” – opowiada aktorka.

Ojcem chrzestnym wielu wątków, które pojawiają się i są rozwijane w „Domu nocnym”, jest sam Alfred Hitchcock.Od pomysłu eksploracji snów jak w „Urzeczonej”, przez wędrówkę między rzeczywistością a światem marzeń i imaginacji jak w „Zawrocie głowy”, aż po wprowadzenie do akcji złowrogich sił, jak w filmie „Rebeka”. Hitchcock wniósł tak wiele do kina gatunku, że odciski jego palców zawsze będą widoczne na dzisiejszych produkcjach tego typu – twierdzi producent John Zois.

Dom jako bohater

Gdy tuż po śmierci Owena Beth zaczyna wszystko kwestionować i nad wszystkim się zastanawiać – kim on był i kim oni byli razem – konstrukcja architektoniczna ewoluuje. Widzimy, jak idylliczny dom nad jeziorem, w miarę jak Beth poddaje się szaleństwu, zmienia się w niesamowitą, odwróconą strukturę po drugiej stronie jeziora, aby ostatecznie stać się labiryntem w dosłownym znaczeniu tego słowa – wyjaśnia reżyser David Bruckner.

Wszyscy byliśmy kiedyś w jakimś „Domu nocnym”. Każdy czuł się zagubiony, w niewłaściwym miejscu. To dlatego ten dom musiał mieć charakter. Musiał być miejscem zbudowanym przez Owena i pełnym jego rzeczy. Bo podobnie jak sam Owen, dom staje się dla Beth tajemnicą. Co to za miejsce, w którym mieszkam? I w końcu: kto naprawdę nawiedza to miejsce? On czy ona? – opowiada Piotrowski, scenarzysta.

Dom jest zarówno pomnikiem miłości Owena, jak i, kiedy wprowadzamy jego lustrzane odbicie, świadectwem ciemności i tajemnic, które skrywał – dodaje producent David S. Goyer.

Ten dom prowadzi własne złowieszcze życie – integralne z fabułą i powoli odkrywaną tajemnicą. – Staje się jasne, że to nie jest bezpieczna przestrzeń. A przebywanie w niej sprawia, że Beth wciąż boleśnie przypomina sobie o życiu, które straciła – mówi John Zois.

Mimo to brnie w kierunku, który budzi w niej lęk i od którego powinna się oddalać. Dokładnie tak, jak my. Bo jako ludzie paradoksalnie lubimy się bać i jak Beth, główna bohaterka „Domu nocnego”, raz za razem zmierzamy w kierunku źródła tego strachu. W tym przypadku – do kina. Aby się przekonać, że horror wciąż potrafi przestraszyć i zaskoczyć. Być może właśnie dlatego ten gatunek w tajemniczy sposób się nie starzeje? Może ludzka ciekawość jest silniejsza od lęku? A może to ogólnoludzka, głębsza potrzeba, aby czasem trochę się bać?

„Dom nocny” w kinach od 20 sierpnia.

OPIS FILMU: Po niespodziewanej śmierci męża, Beth (Rebecca Hall) zostaje sama w domu nad jeziorem, który dla niej zbudował. Stara się powrócić do normalności, ale zaczynają nawiedzać ją koszmary. Wbrew radom przyjaciół zaczyna przeczesywać dobytek męża, szukając odpowiedzi. To, co znajduje, to sekrety zarówno dziwne, jak i niepokojące - to tajemnica, którą jest zdeterminowana, by rozwikłać.

W filmie „Dom nocny" występują Rebecca Hall, Sarah Goldberg, Vondie Curtis Hall, Evan Jonigkeit i Stacy Martin.

dom nocnyFot. mat. prasowe

Polecane wideo

Te znaki zodiaku to notoryczni kłamcy. Ranking, na który zdecydowanie powinnaś uważać
Te znaki zodiaku to notoryczni kłamcy. Ranking, na który zdecydowanie powinnaś uważać - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 20.10.2021 03:27
Nie mogłem uwierzyć, że kiedykolwiek ponownie połączę się z moim byłym kochankiem, byłem tak traumatyczny, że zostałem sam, bez ciała, które mogłoby zostać przy mnie i być ze mną, ale pewnego dnia miałem szczęście, że to spotkałem potężny czarodziej dr Akhere, po opowiedzeniu mu o mojej sytuacji zrobił wszystko, co w ludzkiej mocy, aby mój kochanek wrócił do mnie,w rzeczywistości po rzuceniu zaklęcia mój były kochanek wrócił do mnie niecałe 48 godzin, mój były kochanek przyszedł z powrotem błagając mnie, że nigdy więcej mnie nie opuści, 3 miesiące później zaręczyliśmy się i pobraliśmy, jeśli masz taką samą sytuację, po prostu skontaktuj się z dr Akhere na jego e-mail: AKHERETEMPLE @ gmail . com bardzo dziękuję za przywrócenie mi mojego byłego kochanka, jego e-mail: AKHERETEMPLE @ gmail . com lub zadzwoń/whatsapp:+2349057261346/
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.08.2021 08:20
Dzisiaj idę!!
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie