Filmy animowane odpowiadają na potrzeby widzów i coraz bardziej świadomie podchodzą do procesu kreacji swoich bohaterów. Wielu fanów produkcji studia Pixar zastanawiało się, czy twórcy kiedykolwiek przedstawią homoseksualnego bohatera na dużym ekranie.
Zobacz również: „Atomówki” doczekały się aktorskiego sequela. Kto wcieli się w rolę Bójki, Bajki i Brawurki?
Ostatnie pełnometrażowe animacje pokazują, że producenci coraz częściej decydują się na taki krok. Nie we wszystkich krajach zostaje to jednak dobrze przyjęte. Okazuje się, że takich scen w historii kina było o wiele więcej, ale nie wszyscy byli w stanie je dostrzec.
Studio Pixar ogłosiło oficjalny nabór do nowej produkcji, w której główną rolę odegra transpłciowa, 14-letnia Jess. Twórcy poszukują zabawnej, pełnej energii i swobodnie czującej się w pracy z mikrofonem dziewczynki w wieku od 12 do 17 lat, która zostanie jej lektorką. To pierwsza taka sytuacja w historii studia.
Jak podaje portal noizz.pl za magazynem The Disindier film zatytułowany Turning Red ma pojawić się w kinach w 2022 roku.
Aktywiści oraz środowisko LGBTQ+ początkowo nie dowierzali w tę wiadomość i postanowili osobiście skontaktować się ze studiem. Wówczas otrzymali notatkę o trwającym już castingu.
We have confirmed this is legit, so share away! pic.twitter.com/oKLFzyjXIL
— Trans March (@transmarch) April 20, 2021
Nie wszyscy wiedzą, że scena pocałunku bohaterów tej samej płci była obecna już w filmie Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie, ale jej długość nie każdemu pozwoliła na dostrzeżenie tego.
W zeszłym roku na platformie Disney Plus zadebiutowała z kolei animacja Out, w której główną rolę odgrywa gej o imieniu Greg. Chłopak obawia się wyznać swoim rodzicom, że jest w związku z Manuelem i planuje z nim zamieszkać.
Choć niezależna produkcja trwa niecałe 10 minut, to zdecydowanie przełamuje tabu obecne w filmach animowanych. Kolejny przykład może stanowić pełnometrażowy film Pixara Onward, w którym fioletowa policjantka-cyklopka przyznaje się do tego, że jest w relacji z dziewczyną.
Choć wyznanie trwało zaledwie kilka sekund, władze Kataru, Omanu i Kuwejtu zakazały projekcji filmu w kinach, a w Rosji słowo "dziewczyna" zostało zastąpione "partnerką".
Wytwórnia Disneya podkreśla, że takie zabiegi są kluczowe w szerzeniu świadomości wśród dzieci, które poszukują swojej tożsamości płciowej czy seksualnej, a także ich rodzin. Twórcom zależy na tym, aby najmłodsi mogli identyfikować się z ich bohaterami.
Zobacz również: W tym kraju dzieci same zadecydują, jaka jest ich płeć. W życie wchodzi nowe prawo