Transpłciowa bohaterka po raz pierwszy w bajce Pixara. Casting do roli już trwa

W animowanych produkcjach pojawia się coraz więcej wątków LGBTQ+.
Transpłciowa bohaterka po raz pierwszy w bajce Pixara. Casting do roli już trwa
fot. Facebook (@Pixar) & Unsplash (@lenabalk)
29.04.2021
Wiktoria Sobocińska

Filmy animowane odpowiadają na potrzeby widzów i coraz bardziej świadomie podchodzą do procesu kreacji swoich bohaterów. Wielu fanów produkcji studia Pixar zastanawiało się, czy twórcy kiedykolwiek przedstawią homoseksualnego bohatera na dużym ekranie. 

Zobacz również: „Atomówki” doczekały się aktorskiego sequela. Kto wcieli się w rolę Bójki, Bajki i Brawurki?

Ostatnie pełnometrażowe animacje pokazują, że producenci coraz częściej decydują się na taki krok. Nie we wszystkich krajach zostaje to jednak dobrze przyjęte. Okazuje się, że takich scen w historii kina było o wiele więcej, ale nie wszyscy byli w stanie je dostrzec. 

Transpłciowa postać w bajce Pixara

Studio Pixar ogłosiło oficjalny nabór do nowej produkcji, w której główną rolę odegra transpłciowa, 14-letnia Jess. Twórcy poszukują zabawnej, pełnej energii i swobodnie czującej się w pracy z mikrofonem dziewczynki w wieku od 12 do 17 lat, która zostanie jej lektorką. To pierwsza taka sytuacja w historii studia.

Jak podaje portal noizz.pl za magazynem The Disindier film zatytułowany Turning Red ma pojawić się w kinach w 2022 roku.

Aktywiści oraz środowisko LGBTQ+ początkowo nie dowierzali w tę wiadomość i postanowili osobiście skontaktować się ze studiem. Wówczas otrzymali notatkę o trwającym już castingu

Filmy animowane z wątkiem LGBTQ+

Nie wszyscy wiedzą, że scena pocałunku bohaterów tej samej płci była obecna już w filmie Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie, ale jej długość nie każdemu pozwoliła na dostrzeżenie tego.

W zeszłym roku na platformie Disney Plus zadebiutowała z kolei animacja Out, w której główną rolę odgrywa gej o imieniu Greg. Chłopak obawia się wyznać swoim rodzicom, że jest w związku z Manuelem i planuje z nim zamieszkać. 

Choć niezależna produkcja trwa niecałe 10 minut, to zdecydowanie przełamuje tabu obecne w filmach animowanych. Kolejny przykład może stanowić pełnometrażowy film Pixara Onward, w którym fioletowa policjantka-cyklopka przyznaje się do tego, że jest w relacji z dziewczyną. 

Choć wyznanie trwało zaledwie kilka sekund, władze Kataru, Omanu i Kuwejtu zakazały projekcji filmu w kinach, a w Rosji słowo "dziewczyna" zostało zastąpione "partnerką". 

Wytwórnia Disneya podkreśla, że takie zabiegi są kluczowe w szerzeniu świadomości wśród dzieci, które poszukują swojej tożsamości płciowej czy seksualnej, a także ich rodzin. Twórcom zależy na tym, aby najmłodsi mogli identyfikować się z ich bohaterami.

Zobacz również: W tym kraju dzieci same zadecydują, jaka jest ich płeć. W życie wchodzi nowe prawo

Polecane wideo

15 niesamowitych makijaży inspirowanych bajkami Disney'a
15 niesamowitych makijaży inspirowanych bajkami Disney'a - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 5 / 5
OstatniPrawak (Ocena: 5) 27.05.2021 08:51
Czyli 50 letni koleś co się utożsamia kulturowo i psychologicznie z poszukiwaną 12-17 letnia aktorką, to chyba ma prawo wziąć udział w castingu? W innym wypadku to by była dyskryminajca!!!! WOLNOŚĆ DLA LEWACKICH DEBILI!!!!!!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.05.2021 02:33
Czy nie uważacie, że za dużo tego wszystkiego? Ja naprawdę nie mam nic do osób o odmiennej orientacji, tylko irytuje mnie to ciągłe wywyższanie ich ponad wszystko. Zwykły, szary ludzik już się nawet boi wyrazić to co myśli na temat tego całego śmiesznego LGBT(a przypominam, że nie każdy o odmiennej orientacji się z tym utożsamia), bo jak wyrazi swoje zdanie to jest mieszany z błotem. Ja właśnie jestem bardzo przeciwna LGBT i całej tej tęczowej propagandzie, ale w żadnym wypadku nie mam nic do osób o innych prefefencjach seksualnych, bo mam wśród znajomych kilku gejów, których serio krzywdzi ta cała tęczowa ideologia. Oni chcą żyć normalnie, a nie być kojarzeni z tęczowym nurtem.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.04.2021 22:25
Jak dobrze że mam w swoim księgozbiorze "Królestwo bajki" Ewy Szelburg - Zarembiny, mam baśnie Andersena wydanie z 1984 roku bez cenzury. Mam "Leśną gazetę" Vitaliya Bianki'ego. Jest co poczytać dzieciom normalnego, neutralnego politycznie, nie propagującego żadnej ideologii i nie infekującego umysłów dzieci lewacką propagandą.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.04.2021 13:21
Czy na prawdę dzieci interesuje jaką orientację ma bohater bajki???
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie