Filmy z najlepszymi zwrotami akcji w historii kina. Tego nikt się nie spodziewał!

Wbijają w fotel kolejne pokolenia widzów.
Filmy z najlepszymi zwrotami akcji w historii kina. Tego nikt się nie spodziewał!
Fot. Pexels.com
23.03.2021

Co decyduje o tym, że dany film jest dobry? Na to pytanie każdy odpowie zapewne inaczej. Jednak wydaje się, że pewne czynniki kina na poziomie są stałe. To z pewnością dopracowany scenariusz, dobra gra aktorska, sposób prowadzenia narracji oraz niebanalne zakończenie. 

Zobacz również: Filmy, które ogląda się tylko raz. Są zbyt szokujące, żeby do nich wrócić

Wielu fanów kina dopisuje do tej listy jeszcze jeden warunek - zaskakujący zwrot akcjiTaki, który naprawdę wbija widzów w fotel, i którego nie przewidzieli nawet najbardziej przenikliwi z nich, mimo bacznego śledzenia fabuły i doszukiwania się subtelnych niuansów. 

Jakie filmy zapisały się w historii jako te z najbardziej szokującymi zwrotami akcji? Ostatnio wymieniali je internauci zgromadzeni w grupie BuzzFeed Community. Oto najlepsze z nich. 

UWAGA! Dalsza część tekstu może zawierać spoilery. 

Filmy z najlepszymi zwrotami akcji w historii kina 

Fot. Unsplash.com

Filmy z najlepszymi zwrotami akcji w historii kina 

“Podziemny krąg” (Fight Club”), 1999 

“Kiedy okazuje się, że Tyler Durden w rzeczywistości jest narratorem. Uwielbiam ten film jako całość, a ten zwrot akcji pozostaje jednym z najbardziej pomysłowych i zadziwiających w historii”. 

“Uciekaj!” (“Get Out”), 2017 

“Wiem, że ten film zdobył wiele nagród, ale do dziś jest to jedyny film, który dosłownie sprawił, że siedziałem na kanapie zszokowany”. 

“Wyspa tajemnic” (“Shutter Island”), 2010 

“Całkowicie wierzyłem, że przez cały czas on był detektywem. Nigdy nie przeszło mi przez myśl, że był pacjentem szpitala psychiatrycznego. To jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy zwrot akcji w historii”. 

“Inni” (“The Others”), 2001 

“Przez cały film wierzysz, że matka i dwójka jej dzieci są nawiedzani przez rodzinę duchów... Tylko po to, żeby odkryć, że to oni sami są duchami. W ogóle nie spodziewałam się takiego zwrotu akcji! Cały film jest mylący, ale zwrot akcji sprawia, że wszystko nabiera sensu”. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Recomendaciones Películas|Cine (@viestapeli)

“Lęk pierwotny” (“Primal Fear”), 1996 

“Z Richardem Gerem i Edwardem Nortonem... Chciałbym móc zapomnieć to zakończenie i obejrzeć cały film jeszcze raz!”. 

“Prestiź” (“The Prestige”), 2006 

“Bez wątpienia moment, w którym dowiadujesz się, że postać grana przez Christiana Bale’a przez cały czas miała bliźniaka. Przez cały czas Hugh Jackman starał się zrozumieć jego sztuczkę, a to było po prostu oszustwo. Genialne!”. 

“Kocha, lubi, szanuje” (“Crazy, Stupid, Love”), 2011 

“To komedia romantyczna, więc nie spodziewasz się żadnego wielkiego zwrotu akcji. Ale kiedy on nastąpił zbierałam szczękę z podłogi. Nigdy nie sądziłam, że życie bohaterów są ze sobą tak połączone, to było przezabawne”. 

“Sekretne okno” (“Secret Window”), 2004 

“Dowiadujesz się, że mężczyzna, który nękał Johnny’ego Deppa nie istnieje i że to on tracił rozum, ponieważ jego żona miała romans i go porzuciła”. 

“Zaginiona dziewczyna” (“Gone Girl”), 2004 

“Kiedy okazuje się, że Amy żyje, a nie została zamordowana, krzyknęłam głośno w kinie: Co do...?!”. 

“American Psycho”, 2000 

“Gdy oglądałem ten film pierwszy raz zakończenie całkowicie mnie zszokowało!”. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Clayton Henderson (@henderson_____films)

“Skazani na Shawshank” (“The Shawshank Redemption”), 1994 

“Wszystkie znaki wskazywały na tragiczny koniec Andy’ego. Do samego końca film był dosyć przygnębiający. Zakończenie było cudowne. Piękne, oczyszczające, pełne nadziei i naprawdę zaskakujące!”.  

“Nowy początek” (“Arrival”), 2016 

“To był świetny film, ale zwrot akcji był naprawdę dobrze skonstruowany... Nie sądzę, żeby ktokolwiek go przewidział”.  

“Krzyk” (“Scream”), 1996 

“Nie tylko wtedy, kiedy dowiadujesz się, że zabójcami są dwaj przyjaciele Stacey. Także wtedy, kiedy okazuje się, że to właśnie oni zabili jej matkę!”. 

“Kraina lodu” (“Frozen”), 2013 

“Disney przedstawiał Hansa jako ‘dobrego gościa’, a potem, na mniej niż 20 minut przed końcem filmu okazuje się, że jest czarnym charakterem? On obrazował każdą cechę typowego księcia wg Disneya i myślę, że to właśnie dlatego to tak wielki szok dla widzów. Mieliśmy wierzyć, że Hans był idealny dla Anny i nie kwestionowaliśmy tego z powodu konceptu “prawdziwej miłości” wykreowanego przez Disneya. Pamiętam jak siedziałam w kinie i słyszałam reakcje zszokowanych widzów. Wciąż jestem zła gdy oglądam tę scenę”. 

“Oldboy”, 2003 

“To zdecydowany zwycięzca. Kiedy dowiadujesz się, że główny bohater został porwany... Żaden inny zwrot akcji tego nie przebije”. 

“Podejrzani” (“The Usual Suspects”), 1995 

“Przez 10 minut zbierałem szczękę z podłogi i analizowałem wszystko, co się wydarzyło, żeby to zrozumieć. Świetna robota!”. 

“Pokuta” (“The Atonement”), 2007 

“To jeden z najbardziej tragicznych i najlepiej skonstruowanych zwrotów akcji jakie kiedykolwiek widziałam. Gapiłam się w ekran i płakałam przez godzinę”. 

“Mgła” (“The Mist”), 2007 

“Po tym wszystkim, przez co on przeszedł, gdy pomoc była tuż za rogiem... To było naprawdę trudne do oglądania”. 

“Wizyta” (“The Visit”), 2015 

“Ten film wbił mnie w fotel! Spodziewałem się obcych albo opętania, ale... a niech to. Okazuje się, że dziadkowie, których odwiedzają dzieci wcale nie są ich dziadkami, tylko ludźmi, którzy ich zabili po tym, jak uciekli ze szpitala psychiatrycznego. Jeden z najlepszych zwrotów akcji jakie widziałem”. 

“Parasite”, 2019 

“Fakt, że w piwnicy bogatych ludzi mieszka żywy człowiek całkowicie mnie zaskoczył!”. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Candid.films (@candid.films)

“Siedem” (“Se7en”), 1995 

“Kiedy w końcu dowiadujesz się CO JEST W PUDEŁKU?!”. 

“Sierociniec” (“El Orfanato”), 2007 

“Kiedy okazuje się, że matka przypadkiem zamknęła syna w ukrytym pokoju i wszystkie odgłosy, które straszą przez cały film to chłopiec, który próbuje się wydostać... Bardzo smutne”. 

“Piękny umysł” (“A Beautiful Mind”), 2001 

“Kiedy okazuje się, że John Nash cierpi na schizofrenię i wszystko, czego doświadcza, jest jego urojeniami. To niesamowite”. 

“Szósty zmysł” (“The Sixth Sense”), 1999 

“To jedyna odpowiedź na pytanie o film z najlepszym zwrotem akcji. Zakończenie filmu, kiedy okazuje się, że Malcolm przez cały czas był duchem całkowicie zmienia sposób konstruowania zwrotów akcji w kinie. A kiedy oglądasz film od początku wszystko nagle nabiera sensu i zauważasz wszystkie małe podpowiedzi”. 

A wy jakie filmy dodalibyście do tej listy? 

Zobacz również: 10 filmów, które byłyby idealne, gdyby nie ich... zakończenie

Polecane wideo

Najstraszniejsze filmiki na YouTube. Wyłączysz po kilku sekundach
Najstraszniejsze filmiki na YouTube. Wyłączysz po kilku sekundach - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie