Festiwal Filmowy na Dzień Kobiet odwołany decyzją ministra. Wszystko przez… film o wibratorach

Jak się okazało, kobieca seksualność nadal wzbudza obawy.
Festiwal Filmowy na Dzień Kobiet odwołany decyzją ministra. Wszystko przez… film o wibratorach
fot. Facebook (facebook.com/herdocs)
09.03.2021
Zuzanna Niedzielska

HER Docs Film Festival to święto filmu dokumentalnego tworzonego przez kobiety i poruszające ważne dla nich zagadnienia, takie jak tożsamość, seksualność, relacja z ciałem czy stereotypy dotyczące ról społecznych. Festiwal legitymuje się jako wizytówka równości.

Zobacz również: Czego naprawdę życzymy sobie z okazji Dnia Kobiet? Wcale nie kwiatów i czekoladek, tylko...

W tym roku edycja Herstorie na Dzień Kobiet miały odbywać się między 4 a 8 marca na platformie Ninateka. Kobiety czekające na kulturalne nowinki filmowe już od dawna były zapisane na to ważne, poszerzające horyzonty wydarzenie. Niestety, dzień przed rozpoczęciem festiwalu cała akcja została wstrzymana, a szef Filmoteki Narodowej (FINA) - odwołany z powodu... zatwierdzenia repertuaru.

Herstorie na Dzień Kobiet odwołane decyzją ministra

Na celowniku znalazły się dwa filmy krótkometrażowe: Nie masz dystansu autorstwa Kariny Paciorkowskiej oraz The Vibrant Village Weroniki Jurkiewicz, który jest jej reżyserskim debiutem.

Chociaż realizacja trwa zaledwie sześć minut, kontrowersje wzbudziła fabryka wibratorów, znajdująca się w niewielkiej węgierskiej wiosce, a w niej produkujące silikonowe przedmioty kobiety. 

Uważam, że jest to decyzja absurdalna. Szokująca i niesłychanie niebezpieczna. (...) Jeżeli taki festiwal nie jest w stanie się odbyć i nie możemy dziś już pokazywać artystycznej ekspresji, to co będzie później?

- komentuje na łamach Onetu Weronika Jurkiewicz. Autorka dokumentu The Vibrant Village jest przekonana, że minister Piotr Gliński w ogóle nie widział jej filmu.

Filmy niezależnych autorek skłaniają do refleksji na temat naszych praw i miejsca kobiet w świecie kapitalizmu. Jednak to kolorowe seks-zabawki stały się powodem wycofania festiwalu. 

To, co się dzieje, jest dla nas szokujące. Ninateka i FINA zgodziły się przecież na zaproponowany przez nas program. Cały czas mówiliśmy o tym, jakie filmy są w programie. Dodajmy, że są to filmy wielokrotnie nagradzane w Polsce i za granicą

- tłumaczy Weronika Adamowska z HER Docs Gazecie Wyborczej.

W produkcji Nie masz dystansu pojawił się z kolei... cytat Krystyny Pawłowicz. To wystarczyło, aby podjąć decyzję o zdjęciu tak ważnego dla kobiet wydarzenia, prezentującego młode artystki, w przeddzień jego otwarcia. Jednak nie wszystko stracone. 

Tworząc “Herstorie na Dzień Kobiet” chciałyśmy celebrować 8 marca poprzez wspólne oglądanie ośmiu wyjątkowych filmów dokumentalistek i animatorek prezentowanych podczas pierwszej edycji HER Docs Film Festival w 2020 roku. Niestety na około dobę po uruchomieniu wydarzenia, z niewyjaśnionych bliżej przyczyn zostało ono “czasowo zawieszone” przez nowe kierownictwo FINA

- tłumaczą organizatorki na stronie. 

Na szczęście dzięki wsparciu kultowego od lat festiwalu prezentującego nowości azjatyckiego kina - Pięć Smaków - do 12 marca będzie można ponownie zapoznać się z przygotowanym repertuarem. 

Filmy z serii Herstorie zostaną udostępnione całkowicie za darmo na platformie VOD.

fot. Facebook (facebook.com/herdocs)

Zobacz również: Netflix na Dzień Kobiet. Specjalna sekcja filmowa i 5 mln dolarów na wsparcie kobiecych inicjatyw

Polecane wideo

10 filmów, w których sceny łóżkowe były PRAWDZIWE
10 filmów, w których sceny łóżkowe były PRAWDZIWE - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie