Co sprawia, że Harry Potter jest tak popularny?

Sprawdzamy, z czego wynika jej fenomen serii powieści o młodym czarodzieju.
Co sprawia, że Harry Potter jest tak popularny?
fot. materiały prasowe
29.01.2021

Pierwsze wydanie Harry’ego Pottera przypada na 1997 rok (w Polsce — na 2000). Siedmiotomowa seria została przetłumaczona na 80 języków i sprzedała się w oszałamiającej liczbie ponad 500 milionów egzemplarzy, a premiera nowych tomów była nie lada wydarzeniem – pod księgarniami ustawiały się długie kolejki czytelników, którzy chcieli zdobyć swój egzemplarz! Dziś, mimo upływu ponad dwóch dekad, książki J. K. Rowling nadal cieszą się ogromną popularnością, a o procesie ich powstawania krążą legendy. Z czego wynika fenomen, dzięki któremu Harry Potter jest znany milionom dzieci i dorosłych na całym świecie?

Uniwersalna historia i przekonujący bohaterowie

Seria książek o młodym czarodzieju jest pełna różnorodnych postaci – główny bohater jest odważny, choć bywa lekkomyślny. Hermiona czasem sprawia wrażenie przemądrzałej. Ron bywa zazdrosny o popularność Harry’ego. Dziesiątki postaci drugiego i dalszego planu także mają swoje charakterystyczne cechy i nie są to wyłącznie pozytywne wartości. Bohaterowie serii popełniają błędy, pragną czegoś, mają swoje złe i dobre wspomnienia, lęki, marzenia. Są tacy jak my, tylko funkcjonują w fascynującym świecie pełnym magii, który niesamowicie pobudza wyobraźnię. To sprawia, że czytelnicy przywiązują się do bohaterów i przedstawionych w książce miejsc oraz angażują emocjonalnie w przygody opisywane przez J. K. Rowling.

Harry Potter przekazuje także uniwersalne wartości – pokazuje, że dobro zwycięża zło, przyjaźń, miłość, lojalność i sprawiedliwość są najważniejsze, wiedza popłaca, a odmienność jest w porządku. To dodaje czytelnikom otuchy i przywraca wiarę w trudnych chwilach – niejeden miłośnik serii wraca do niej, gdy szuka pocieszenia. Niezwykłe, że seria książek o młodym czarodzieju dla wielu osób jest nierozerwalnie związana z dzieciństwem i budzi sentyment nawet po latach.

Co ciekawe, książka ma też trochę nieścisłości, a przy tym opisuje olbrzymi świat przedstawiony, z dużą liczbą bohaterów, z których każdy ma jakąś historię. To budzi w czytelnikach detektywistycznego ducha, który sprawia, że chcą śledzić nieścisłości, rozwiązywać zagadki i wiedzieć więcej na temat niezwykłego uniwersum. Być może właśnie z tej chęci wynika niezwykła liczba opowiadań fan fiction tworzonych przez fanów serii!

Dobry czas i efekt śnieżnej kuli

Harry Potter (https://www.taniaksiazka.pl/seria/harry-potter)  został wydany w idealnym momencie, kiedy na rynku brakowało powieści młodzieżowych, pobudzających wyobraźnię młodych czytelników. Jego popularność nabierała rozpędu, a po premierze ekranizacji jeszcze przybrała na sile. Cały czas była wspierana działaniami marketingowymi wydawnictw, które dostrzegły w książce potencjał, a zadowoleni czytelnicy polecali książkę kolejnym. Te działania zgrały się idealnie, a kiedy książka stała się popularna, wielu czytelników sięgało po nią, zainteresowanych „o co tyle szumu”. To efekt kuli śnieżnej!

Dziś możemy obserwować niezwykłe zjawisko – Harry Potter jest serią, która żyje własnym życiem i funkcjonuje tuż obok nas. Powstają kawiarnie i sklepy utrzymane w klimacie świata wykreowanego przez Rowling. Fani mogą znaleźć w sieci dziesiątki gadżetów poświęconych serii, a nawet grają w „naziemnego” quidditcha i noszą ubrania z godłem Hogwartu czy ulubionych domów. To zjawisko jest nazwane Potteromanią i chyba wszyscy miłośnicy serii zgodzą się, że można je uznać za pozytywne. Harry Potter łączy ludzi, jest pretekstem do nawiązywania znajomości, a dla wielu osób stał się powodem, dla którego pokochali książki lub zaczęli pisać własne utwory.

Harry Potter odniósł bezprecedensowy sukces, a jego autorka stała się miliarderką dzięki swoim książkom. Warto mieć tę serię na swojej półce. Do wyboru jest kilka pięknych wydań, w tym także te utrzymane w kolorach domów, by każdy Gryfon, Puchon, Krukon – a nawet Ślizgon – mógł mieć pięknie wydaną serię pod ręką. Na wypadek, gdy zechce przeczytać ją po raz trzydziesty dziewiąty.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 31.01.2021 08:59
Pierwsza czesc Harrego czytalam bedac w jego wieku, gdy mialam 11 lat, potem kazdy kolejny tom rowniez, ja i wiekszosc mojej klasy mielismy obsesje na punkcie tych ksiazek, dorastalismy z nimi, wciaz je uwielbiam
odpowiedz
xDDD (Ocena: 5) 30.01.2021 17:23
Te książki są lekkie, przyjemne, ładnie wydane (zazwyczaj) oraz ciągle jest jakaś akcja.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.01.2021 12:11
Mam prawie 30 lat i do tej pory czasem lubię wrócić do tej cudownej serii książek
odpowiedz

Polecane dla Ciebie