„Ja i moja gruba d...”. Polska etiuda nagrodzona w samym Cannes

„Pewnego poranka Dziewczyna próbuje zapiąć spodnie...”. Co dzieje się dalej? Zobaczcie!
„Ja i moja gruba d...”. Polska etiuda nagrodzona w samym Cannes
Fot. Vimeo.com/Lodz Film School
04.11.2020

W naszym społeczeństwie “szczupłe” czy wręcz “chude” już od dekad jest synonimem piękna. Wiele kobiet wychodzi z założenia, że im mniejszy rozmiar noszonych ubrań, tym lepiej. Aby to osiągnąć niejednokrotnie katują się różnymi dietami i spędzają długie godziny na siłowni. Wszystko po to, aby sprostać kanonom piękna lansowanym przez społeczeństwo i media. 

Zobacz również: Miała dosyć perfekcyjnego fałszu na Instagramie, więc założyła ruch „Kiss My Fat Ass”. Nigdy nie była szczęśliwsza

Na szczęście coraz częściej i głośniej mówi się o tym, że szczupłe ciało to nie jedyny typ sylwetki, jaki występuje na świecie. Słyszymy coraz więcej apeli o to, aby w mediach reprezentowane były także inne rodzaje figury, w tym te pełniejsze czy “nieidealne”, na przykład z niepełnosprawnościami. To, że osoby o takich ciałach rzadko kiedy pojawiają się w przestrzeni publicznej wcale nie oznacza, że nie istnieją.  

Coraz więcej światowych marek stawia na inkluzywność oraz zróżnicowaną reprezentację. W wielu kampaniach modelki określane mianem plus size pojawiają się na równo z koleżankami o mniejszych rozmiarach. Czy podobnie stanie się w przemyśle filmowym, który póki co również gloryfikuje szczupłe sylwetki? Mamy nadzieję, że tak, zwłaszcza że jury Festiwalu Filmowego w Cannes właśnie doceniło produkcję o znamiennym tytule “Ja i moja gruba dupa”. To dzieło studentki łódzkiej Szkoły Filmowej. 

„Ja i moja gruba dupa”: polska animacja nagrodzona w Cannes  

Krótkometrażowa etiuda animowana “Ja i moja gruba dupa” otrzymała drugą nagrodę w konkursie Cinefondation 2020. Ta sekcja jest częścią wydarzenia Cannes Special i od 1998 roku prezentuje filmy krótkometrażowe ze szkół filmowych na całym świecie. W tym roku komisja selekcyjna wybrała 17 filmów (13 fabuł i cztery animacje) spośród aż 1952 zgłoszeń nadesłanych z 444 szkół z całego świata, m.in. z takich krajów jak Izrael, Wielka Brytania, Argentyna, Węgry, Rumunia, Indie, Szwajcaria, Stany Zjednoczone, Korea Południowa, Francja, Polska, Portugalia, Niemcy oraz Słowenia. 

Reżyserką, autorką scenariusza oraz zdjęć do filmu “Ja i moja gruba dupa” jest Yelyzaveta Pysmak. Urodziła się w Czernichowie na Ukrainie w 1997 roku i studiuje na kierunku Film Animowany i Efekty Specjalne w Szkole Filmowej w Łodzi. Za montaż odpowiada Natalia Jastrzębska, a za dźwięk – Szymon Kucharski i Michał Lejczak, który jest też autorem muzyki. 

O czym opowiada animacja, która podbiła serca jury w Cannes? 

Pewnego poranka Dziewczyna próbuje zapiąć spodnie. Okazuje się, że nie pasują, co więcej, w ogóle nie dają się zapiąć. Dziewczyna jest w szoku, a w lustrze widzi siebie jako ogromną, tłustą świnię. Decyduje się natychmiast na restrykcyjną dietę. Żadnych słodyczy, żadnej coca-coli, tylko woda z odrobiną cytryny. Idzie jej dobrze, ale razem z tłuszczem uchodzi z niej cała radość życia. Nawet wtedy, kiedy jest już niesamowicie chuda, nie może powstrzymać się przed dietą. Teraz jest jak zombie, idzie ślepo do lodówki, która śni jej się w nocy. W czasie ostatniego lodówkowego uwiedzenia objawia się jej Anioł Królestwa Zachudodupia z królewskim zaproszeniem na ceremonię. Co to za ceremonia? Czy Chude Dupy są takimi niewinnymi słodkimi stworzeniami, jakimi się wydają? Jakiemu bóstwu się kłaniają? Czy da się wrócić z Królestwa Zachudodupia, jeśli coś pójdzie nie tak? 

- czytamy na stronie filmschool.lodz.pl.  

Zwiastun produkcji możecie obejrzeć poniżej.

JA I MOJA GRUBA DUPA / MY FAT ARSE AND I / TRAILER / scenariusz i reżyseria / a film by Yelyzaveta Pysmak from LODZ FILM SCHOOL on Vimeo.

Za wyróżnienie na Festiwalu Filmowym w Cannes twórczyni animacji otrzyma nagrodę w wysokości ponad 11 tys. euroZwycięstwo i nagroda w wysokości 15 tys. euro trafiła do twórców filmu „Catdog” z Indii. To historia rodzeństwa, które zamieszkuje w świecie fantazji, ukrytym przed oczami ich matki. 

Jak podoba wam się zwiastun animacji “Ja i moja gruba dupa”? Chcielibyście obejrzeć ją w całości? 

Zobacz również: Kolejny polski film hitem amerykańskiego Netflixa. U nas wzbudził bardzo mieszane reakcje

Polecane wideo

Horoskop miłosny na listopad
Horoskop miłosny na listopad - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
ciasteczko (Ocena: 5) 04.11.2020 16:55
dobre!!Oto chodzi!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie