„Alchemic Couture”. Wystawa awangardowych kreacji Iris van Herpen w Poznaniu

Stary Browar w Poznaniu słynie z organizacji wyjątkowych wystaw związanych ze światową sztuką, modą i designem ostatniej dekady.
„Alchemic Couture”. Wystawa awangardowych kreacji Iris van Herpen w Poznaniu
Fot. mat. prasowe
13.10.2020

Awangardowe kreacje Iris van Herpen już w październiku zagoszczą w Galerii na Dziedzińcu w Starym Browarze w Poznaniu. Wystawa zatytułowana „Alchemic Couture” przybliżać będzie wizjonerski interdyscyplinarny proces twórczy projektantki, w którym przeplatają się innowacje i rzemiosło.

Stary Browar w Poznaniu słynie z organizacji wyjątkowych wystaw związanych ze światową sztuką, modą i designem ostatniej dekady. Inicjuje kulturowy dyskurs i namawia publiczność do podjęcia dialogu z artystami, których gości. Tej jesieni, zlokalizowana w samym sercu Starego Browaru Galeria na Dziedzińcu - zaprasza do odkrywania świata Haute Couture w jego najbardziej wielowymiarowym wydaniu. 16 października holenderska projektantka Iris van Herpen, uznawana za jedną z najbardziej konceptualnych artystek w świecie mody, zaprezentuje swoje kreacje w ramach autorskiej wystawy „Alchemic Couture”. Publiczność będzie mogła zagłębić się w świat projektantki i podziwiać jej luksusowe dzieła, starannie wyselekcjonowane wspólnie z kuratorem wystawy Wojciechem Piotrem Onakiem.

Joanna Tupalska, dyr. Marketingu Stary Browar - Przypadające 5 listopada "urodziny" Starego Browaru od kilku lat świętujemy zapraszając osobowości pokrewne idei tego miejsca. Prekursorów, których ambicją i imperatywem jest tworzyć coś, czego dotąd nie było. Kreatorów wytyczających nowe ścieżki, poszukujących nowych rozwiązań. Nasza Galeria na Dziedzińcu stała się miejscem prezentacji progresywnych projektów artystycznych z pogranicza sztuk, w tym mody, którą Stary Browar oddycha na co dzień. Tej jesieni, wspólnie z kuratorem Wojtkiem Piotrem Onakiem, publiczności naszej galerii przedstawiamy Iris van Herpen. W jej świecie nie ma rzeczy niemożliwych.

Iris van Herpen

Iris van Herpen

Iris van Herpen postrzega Haute Couture jako język transformacji i interdyscyplinarny byt wyłaniający się z przestrzeni, w której przeplatają się innowacje oraz rzemiosło. Symbiotyczne relacje występujące w zawiłej sieci natury, niewidzialne siły, które budują wzorce architektoniczne, oraz taniec hybrydowy, konfrontujący ciało i umysł - są zagadnieniami kształtującymi wizjonerski proces twórczy projektantki.
Przekraczając granice branży, wyzwalając się z poczucia ograniczeń, Van Herpen jest znana z łączenia nowych technologii, takich jak druk 3D lub cięcie laserowe, z delikatnymi pracami ręcznymi Haute Couture, takimi jak haftowanie lub drapowanie. Dzięki przemyślanym kolaboracjom Iris van Herpen dąży do zrównoważonego podejścia, które realizuje w swoich luksusowych kreacjach. Celebrując kobiecość, Van Herpen uważnie obserwuje swoją klientelę. Jej kolekcje inspirowane są także muzami takimi jak Cate Blanchett, Tilda Swinton czy Naomi Campbell.

Od stycznia 2011, Van Herpen regularnie prezentuje swoje kreacje podczas Paryskiego Tygodnia Haute Couture, każdorazowo zaskakując nowatorską formą komunikacji swoich awangardowych projektów. Związana z tańcem, zainspirowana baletem klasycznym projektantka rozważa ruch jako metamorficzną siłę, która w połączeniu z modą może rozszerzyć formę ludzkiego ciała - rzeźbiąc niepowtarzalne sylwetki lub odzwierciedlając sposób poruszania się.

„Alchemic Couture”

Wystawa obejmować będzie wiele lat pracy Iris van Herpen, jej poszukiwania artystyczne i technologiczne, w tym kluczowe kolaboracje, które na przestrzeni lat przyczyniły się do przekształcenia krajobrazu Couture.

Kurator Wojtek Piotr Onak podkreśla, że tytuł wystawy „Alchemic Couture” zgodnie z wizją Iris van Herpen uwypukla transformacyjną siłę mody.

Iris van Herpen

Na skrzyżowaniu sztuki, mody i nauki

Zainteresowanie Iris van Herpen światem materialnym i niematerialnym skłoniło artystkę do wykorzystania technologii do badania elementów i niewidzialnych sił, które kształtują naszą fizyczną rzeczywistość. Pragnienie projektantki, by rzucić wyzwanie zmieniającej się naturze percepcji człowieka, jest napędzane chęcią zrozumienia tajemnic natury i determinacją by nieustannie je odkrywać.

Dzięki swojemu interdyscyplinarnemu podejściu, współpracując z artystami, architektami i naukowcami, wzbogaca swoją wiedzę, łącząc drukowanie 3D, produkcję cyfrową, procesy chemiczne i elektryczne w tworzeniu kolekcji. Ze względu na swoje głębokie zainteresowanie nowymi technologiami, biologią i sztuką, Iris van Herpen przenosi modę na niezbadane obszary.
Wystawa szczególnie podkreśla nieustającą współpracę Iris van Herpen i Philipa Beesleya, która odzwierciedla ich wspólną pasję do konstrukcji architektonicznych, a także ich nieustępliwą eksplorację materii - jej granic i kompozycji.
Projektantka zapowiedziała swój udział w wernisażu, który otworzy tę wyjątkową wystawę w Starym Browarze już 16 października 2020 .

Dodatkowe informacje

Galeria na Dziedzińcu to jedna z najbardziej wyjątkowych przestrzeni wystawienniczych w Polsce, która prezentuje polskiej publiczności czołowe dzieła sztuki w świecie mody. W Galerii prezentowane były wcześniej wystawy poświęcone twórczości m.in. Davida LaChapelle, Björk, Daniela Lismore.
Kurator Wojciech Piotr Onak współpracował wcześniej ze Starym Browarem w czasie kilku edycji Art & Fashion Festival oraz przy projekcie “Björk Digital” i wystawie LaChapelle’a I Daniela Lismore’a.

Mat. prasowe

Polecane wideo

Vintage porady randkowe z 1938 roku
Vintage porady randkowe z 1938 roku - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie