Nowe zasady przyznawania Oscarów. Więcej kobiet, mniejszości etnicznych i LGBT

Amerykańskiej Akademii Filmowej od lat zarzucano brak różnorodności. Czy teraz się to zmieni?
Nowe zasady przyznawania Oscarów. Więcej kobiet, mniejszości etnicznych i LGBT
Fot. iStock
11.09.2020

Jakiś czas temu organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie czyli Berlinale ogłosili, że począwszy od przyszłorocznej edycji imprezy nagrody będą przyznawane bez podziału na płeć. Od 2021 roku artyści biorący udział w konkursie filmowym będą mogli zdobyć statuetkę Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą rolę pierwszoplanową oraz za najlepszą rolę drugoplanową. Kategoria “najlepszy aktor” oraz “najlepsza aktorka” zostaną zlikwidowane.  

Zobacz również: Rewolucja na Berlinale. Festiwal przyzna nagrody bez podziału na płeć

Ta decyzja wywołała wielkie poruszenie w świecie filmu (i nie tylko), a wszyscy zaczęli zastanawiać się czy inne wielkie festiwale pójdą śladami Berlinale. Wiele wskazuje na to, że tak. Amerykańska Akademia Filmowa, która co roku przyznaje słynne Oscary właśnie ogłosiła nowe zasady przyznawania swoich nagród. W ramach wyrównywania szans Akademia chce podkreślić rolę kobiet, mniejszości etnicznych oraz środowiska LGBT+ w przemyśle filmowym. 

Zmiany w Oscarach. Więcej kobiet, mniejszości etnicznych i LGBT

Jak donoszą zagraniczne media, od 2024 roku każdy film ubiegający się o statuetkę w  kategorii Najlepszy Film będzie musiał spełnić dwa z czterech standardów wspierających inkluzywność i różnorodność. Standardy zostały oznaczone literami A, B, C oraz D. Pod dwoma pierwszymi literkami kryją się 3 podpunkty, z których uwzględniony musi zostać tylko jeden. 

Standard A skupia się na “reprezentacji na ekranie, tematach i narracji”. Jego pierwszy podpunkt zakłada, że co najmniej jeden z aktorów pierwszoplanowych lub grających istotne role drugoplanowe musi być Azjatą, Latynosem, Czarnym, rdzennym Amerykaninem, pochodzić z krajów Bliskiego Wschodu/Północnej Afryki, Hawajów lub innych wysp Pacyfiku albo z innych grup etnicznych. Zgodnie z drugim podpunktem co najmniej 30 proc. aktorów drugoplanowych lub epizodycznych muszą stanowić kobiety, przedstawiciele mniejszości etnicznych, osoby LGBT, niepełnosprawne lub niedosłyszące. Z kolei podpunkt trzeci mówi o tym, że temat przewodni filmu powinien skupiać się na problemach wyżej wymienionych grup. 

Standard B skupia się na ekipie filmowej i produkcji obrazówPodpunkt pierwszy zakłada, że dwa kluczowe stanowiska kreatywne (reżyseria, reżyseria castingu, zdjęcia, muzyka, montaż, fryzury, charakteryzacja, kostiumy, produkcja, scenografia, dźwięk, efekty specjalne, scenariusz) muszą być zajmowane przez reprezentantów wymienionych wcześniej grup. Kryterium drugie mówi natomiast o tym, że co najmniej 6 innych członków ekipy ma należeć do mniejszości etnicznych. Z kolei w ramach trzeciego podpunktu biali, heteroseksualni, sprawni mężczyźni mogą stanowić maksymalnie 70 proc. całej ekipy 

Co z pozostałymi standardami? Standard C zakłada zwiększanie dostępu do przemysłu filmowego i możliwości związanych z płatnymi praktykami, stażami, szkoleniami oraz rozwojem. Chodzi o adresowanie takich programów do wspomnianych grup mniejszościowych. Natomiast standard D obejmuje komunikację z widownią, czyli zespoły odpowiadające za reklamę i marketing - tam również mają być zatrudniani przedstawiciele słabo reprezentowanych społeczności. 

Zmiany w procedurze przyznawania nagrody w kategorii Najlepszy Film wchodzą w życie po latach protestów i oskarżeń pod adresem Amerykańskiej Akademii Filmowej. Organizacji zarzucano m.in., że docenia wyłącznie dokonania białych twórców filmowych, a w procesie przyznawania statuetek pomija kobiety.  

Co sądzicie o zmianach dotyczących Oscarów?  

Zobacz również: Znamy polskiego kandydata do Oscara! Ta decyzja to spore zaskoczenie

Polecane wideo

Jury „Top Model” wręczyło wczoraj ZŁOTY BILET! Dostała go przepiękna dziewczyna
Jury „Top Model” wręczyło wczoraj ZŁOTY BILET! Dostała go przepiękna dziewczyna - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 11.09.2020 12:52
To chyba jakiś żart...
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 11.09.2020 12:47
Jestem załamana tym,jak media robią nam kisiel z mózgu,wpychając nam ideologicznego kootasa na siłę do gardła. Jeszcze bardziej tym,ilu ludzi temu przyklaskuje.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie