Aktywiści bojkotują nowy film Disneya. Chodzi o kontrowersyjną wypowiedź głównej aktorki

Strajk zaniża oceny widzów.
Aktywiści bojkotują nowy film Disneya. Chodzi o kontrowersyjną wypowiedź głównej aktorki
fot. Instagram (instagram.com/yifei_cc)
07.09.2020

Kinowa premiera Mulan w Polsce przypada na 11 września. Filmowy debiut remake'a producenci postanowili przenieść na platformę Disney+, która wkrótce pojawi się również u nas. W dniu światowej premiery 4 września 2020 roku w serwisach IMDb czy Rottentomatoes można było zaobserwować bardzo niskie oceny widzów. Jak się okazuje, był to skutek bojkotu. Co wywołało internetową burzę na taką skalę?

Zobacz również: Niespodzianka od Stephenie Meyer. Powstaną kolejne dwie nowe części „Zmierzchu”!

#BoycottMulan zaniża oceny widzów

Wraz ze światową premierą filmu w Disney+ rozpoczął się bojkot, sygnowany w social mediach hashtagiem #BoycottMulan. Organizatorami strajku są aktywiści broniący praw człowieka, z Joshuą Wongiem na czele. Spowodowało to masowe zaniżanie ocen widzów w znanych portalach.

Wszystko przez kontrowersyjną wypowiedź odtwórczyni głównej roli, Liu Yifei, która w sierpniu 2019 roku wyraziła swoje poparcie dla brutalnych działań policji w Hongkongu. Wówczas prodemokratyczne protesty były uciszane siłą. Protestujący aktywiści nie zapomnieli o tym.

Popieram policję w Hongkongu. Możecie mnie teraz wszyscy atakować. Co za wstyd dla Hongkongu

- brzmiała treść wpisu aktorki na chińskiej stronie Weibo, jak podaje Business Insider

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Day 2

Post udostępniony przez Liu Yifei (@yifei_cc)

Aktorka Liu Yifei w ogniu krytyki

Liu Yifei pochodzi z Chin, ale posiada obywatelstwo amerykańskie. Zarówno gwiazda jak i Disney nie zareagowali na napiętą sytuację, dlatego przy okazji premiery filmu, aktywiści postanowili o sobie przypomnieć. W social mediach pojawiły się również zmodyfikowane plakaty z aktorką. Jeden z nich nawiązuje do słynnej fotografii "Tank Man", na której mężczyzna stoi przed kolumną chińskich czołgów, próbując je zatrzymać. Zdjęcie stało się symbolem walki o wolność i buntu wobec bezwzględnej władzy.

Ten film wychodzi dzisiaj. Ale ponieważ Disney kłania się Pekinowi, i ponieważ Liu Yifei otwarcie i dumnie popiera policyjną brutalność w Hongkongu, wzywam wszystkich, którzy wierzą w prawa człowieka, do #BoycottMulan

- napisał na Twitterze aktywista Joshua Wong, a jego wpis został udostępniony ponad 27 tysięcy razy.

Aktorka w jednym z późniejszych w wywiadów przyznała, że to skomplikowana sytuacja, ale w żaden sposób nie odniosła się do fali krytyki i nie przeprosiła.

 

Zobacz również: Netflix udostępnia swoje kultowe filmy i seriale za darmo! Co obejrzysz bez zakładania konta?

Polecane wideo

Księżniczki Disney'a jako Panny Młode. Niesamowita wizualizacja artysty
Księżniczki Disney'a jako Panny Młode. Niesamowita wizualizacja artysty - zdjęcie 1
Komentarze (10)
Ocena: 4.4 / 5
gość (Ocena: 5) 08.09.2020 08:40
O to jej chodzi żeby było głośno i mówiono i niej
odpowiedz
:) (Ocena: 5) 07.09.2020 23:20
Dlaczego oceniami film przez pryzmat tego co mówi główna aktorka? Oceniajmy jej grę aktorską a nie to co napisała i co popiera zresztą film został realizowany wcześniej niż jej post
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 07.09.2020 22:46
To może niech sobie nakręcą jakąś lewacką wersję Mulan. Nawet mam pomysła jak to zrobić - niech Mulan będzie transpłciowa, żyje z facetem w nieszczęśliwym związku heteronormatywnym w strasznym homofobicznym, transfobicznym, arachnofobicznym królestwie rządzonym przez króla Kaczora II. Ale ostatecznie decyduje się na zmianę płci, zostawia swojego faceta, przeprowadza się do Tęczowego Raju gdzie poznaje inną księżniczkę, biorą ślub, adoptują piątkę dzieci różnych ras odebranych wstrętnym heteronormatywnym, zacofanym rodzinom i wszyscy żyją długo i szczęśliwie w poszanowaniu demokracji, praw człowieka, praw zwierząt, praw kosmitów, praw owadów, praw dzikusów Unga-Bunga, prawa Bronxu i kodeksu Hammurabiego. I niech sobie tak żyją dopóki królewnom coś nie obwiśnie i się nie pomarszczy, wtedy poddadzą się eutanazji, by nie zabierać cennego miejsca i nie zużywać cennych zasobów planety.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 07.09.2020 18:02
Nie obejrze w takim razie mulan. Nie dam zarobic potworowi.
zobacz odpowiedzi (4)

Polecane dla Ciebie