Rewolucja na Berlinale. Festiwal przyzna nagrody bez podziału na płeć

Czy inne prestiżowe festiwale pójdą śladem Berlina?
26.08.2020

Pandemia koronawirusa dotknęła właściwie wszystkie aspekty naszego życia, w tym sferę kulturalną. Nie oszczędziła też przemysłu filmowego. Na parę miesięcy prace nad różnymi produkcjami, zarówno filmowymi, jak i telewizyjnymi, zostały zawieszone. Sytuacja powoli zaczyna wracać do normy, a aktorzy - na plany, ale nie wszystko odbędzie się na starych zasadach. Przykładowo - ceremonia rozdania Oscarów 2021 odbędzie się dopiero pod koniec kwietnia, czyli o dobre dwa miesiące później niż zazwyczaj. 

Zobacz również: Znamy polskiego kandydata do Oscara! Ta decyzja to spore zaskoczenie

To jednak nie jedyna rewolucja w świecie filmu. Wczoraj równie rewolucyjną zmianę ogłosił niemiecki festiwal filmowy Berlinale. Ta decyzja nie ma wprawdzie związku z pandemią, ale bez wątpienia jest bezprecedensowa i niewykluczone, że inne festiwale w przyszłości pójdą przykładem Niemców. 

Berlinale: nie będzie nagród z podziałem na płeć

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie czyli Berlinale ogłosili, że począwszy od przyszłorocznej edycji imprezy nagrody będą przyznawane bez podziału na płeć. Od 2021 roku artyści biorący udział w konkursie filmowym będą mogli zdobyć statuetkę Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą rolę pierwszoplanową oraz za najlepszą rolę drugoplanową. Kategoria “najlepszy aktor” oraz “najlepsza aktorka” zostaną zlikwidowane. 

Wierzymy, że nierozdzielanie nagród aktorskich ze względu na płeć daje sygnał dla większej wrażliwości i świadomości dotyczącej płci w przemyśle filmowym 

- ogłosili organizatorzy festiwalu, Mariette Rissenbeek i Carlo Chatriana. 

Do tej pory Srebrne Niedźwiedzie dla aktorów z podziałem na pł były przyznawane na Berlinale niemal nieustannie od 1956 roku. Najbliższa edycja imprezy odbędzie się w dniach 11-21 lutego 2021 roku.  

Co sądzicie o tej decyzji organizatorów Berlinale? Myślicie, że inne prestiżowe festiwale filmowe wprowadzą podobne rozwiązanie? 

Zobacz również: Polka pojawi się w serialu „The Crown”! Zagra samą księżną Dianę

Polecane wideo

Jak Blanka Lipińska wyglądała kiedyś?
Jak Blanka Lipińska wyglądała kiedyś? - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
gość (Ocena: 1) 26.08.2020 14:32
Pedałom też przyznadzom?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie