Podatek od Netflixa już obowiązuje. Czy będziemy płacić więcej za abonament?

Wpływy z serwisów streamingowych pójdą na ratowanie polskiej sztuki filmowej.
Podatek od Netflixa już obowiązuje. Czy będziemy płacić więcej za abonament?
Fot. Unsplash
02.07.2020

W związku z pandemią koronawirusa i zamrożeniem gospodarki w wyjątkowo trudnej sytuacji znalazł się m.in. przemysł filmowy. Produkcja seriali telewizyjnych oraz filmów długometrażowych stanęła w miejscu, a tysiące osób związanych z kulturą została bez pracy i środków do życia. Wtedy właśnie narodził się pomysł opodatkowania platform streamingowych takich jak Netflix, HBO GO czy CDA. 

Zobacz również: Amerykański „Forbes” w szoku: „365 dni” osiągnęło coś, czego nie dokonał żaden inny film na Netflixie

Jak się okazuje, plan ten został wprowadzony w życie. Od 1 lipca 2020 roku obowiązuje podatek od serwisów VOD (Video on Demand - filmy na żądanie), czyli platform streamingowych takich jak m.in. Netflix, który pozostaje najpopularniejszym serwisem w swojej kategorii. Podatek został wprowadzony w ramach tarczy antykryzysowej 3.0, która ma na celu walkę ze skutkami koronawirusa m.in. w gospodarce. Ile wynosi podatek od Netflixa i czy w związku z jego wprowadzeniem abonenci będą musieli płacić więcej za oglądanie filmów i seriali w swoich ulubionych serwisach? 

Podatek od Netflixa i innych serwisów VOD już obowiązuje

Platformy streamingowe działające w modelu VOD będą musiały wpłacić do budżetu państwa 1,5 proc. od sumy opłat składanych przez subskrybentów lub 1,5 proc. łącznych wpływów reklamowych. Środki pozyskane w ten sposób zostaną przekazane Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej. Mają pomóc polskiej kinematografii, która ucierpiała w skutek pandemii koronawirusa. Szacuje się, że dzięki podatkowi od Netflixa do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej ma w tym roku trafić ok. 15 mln złW kolejnych latach kwota ta może wzrosnąć nawet to 20 mln zł. Podatek zapłaci łącznie 160 serwisów VOD działających na polskim rynku. 

Czy w związku z wprowadzeniem nowego podatku abonenci zapłacą więcej za możliwość oglądania filmów i seriali online? Póki co nie ma takich zapowiedzi. Ani Netflix, ani inne serwisy streamingowe nie zapowiedziały podwyżek abonamentu w związku z nowym podatkiem. Czy stanie się tak w przyszłości? Czas pokaże.

Zobacz również: Wakacje z Netflixem. Te seriale zabierzesz ze sobą dokądkolwiek się wybierzesz

Polecane wideo

Michele Morrone będzie miał konkurencję. Zobacz, kto zagra w „Dziewczynach z Dubaju”!
Michele Morrone będzie miał konkurencję. Zobacz, kto zagra w „Dziewczynach z Dubaju”! - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie