9 niewiarygodnych sztuczek, jakimi filmy fałszują rzeczywistość

Od teraz nie spojrzysz już na żaden film tak samo.
9 niewiarygodnych sztuczek, jakimi filmy fałszują rzeczywistość
fot. unsplash.com (Jakob Owens)
22.05.2020
Zuzanna Niedzielska

Kino to wspaniała podróż, która przenosi nas do innej rzeczywistości. Możemy zobaczyć miejsca, w których nigdy nie byliśmy i poczuć emocje, których nigdy nie doświadczyliśmy, albo przeżyć je na nowo w niezwykły sposób. 

Oprócz wciągającej fabuły i gry aktorskiej na odpowiednim poziomie, filmy posuwają się o wiele dalej w swoich produkcjach, zakłamując rzeczywistość na potrzeby uzyskania pożądanego efektu. Być może na niektóre efekty zwróciłaś wcześniej uwagę, ale nie zdawałaś sobie sprawy, jakie mają znaczenie. 

Zobacz również: Najlepsze muzyczne sceny w historii kina. Na ich widok można dostać gęsiej skórki, a nawet wzruszyć się do łez

9 sztuczek, którymi filmy zmieniają rzeczywistość

Poniższe motywy są stosowane w kinie bardzo często, jednak mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Przykro mi, ale od tej pory na żaden film ani serial nie spojrzysz już tak samo.

#1 Żółte powietrze w Meksyku

W bardzo wielu produkcjach niebo i powietrze w Meksyku są ukazane w żółtym / złocistym odcieniu, jakby w tym kraju panowało wieczne golden hour. W rzeczywistości wcale tak nie jest, ale przyzwyczajeni do wytworów popkultury wystarczy, że nałożymy na jakieś zdjęcie lub nagranie tego typu filtr i od razu możemy poczuć się jak w Mexico City. Ostatnio dla żartu ktoś nawet nałożył żółty filtr na zdjęcie ronda de Gaulle'a w Warszawie ze słynną palmą w tle i wkręcał użytkowników, że w stolicy jest kręcony gangsterski film... część oczywiście uwierzyła.

#2 Apartament w Nowym Jorku

Zauroczeni widzowie serialu Friends są przekonani, że typowy apartament na Manhattanie jest przestronny, idealnie umeblowany, a przez wysokie okna można podziwiać nocne życie mieszkańców Nowego Jorku. Gdy rzeczywistość spotyka się z tymi oczekiwaniami, wypada dosyć blado. Ponieważ przeciętny apartament w tych okolicach wygląda znacznie gorzej, a mając zwyczajną pracę raczej ciężko utrzymać dwupokojowe mieszkanie o takim standardzie. Zarabiając przeciętnie, można raczej zadowolić się malutką kawalerką.

#3 Szyby wentylacyjne

Dlaczego w każdym filmie musi pojawić się scena, w której bohaterowie przeciskają się gdzieś właśnie nimi? Ludzie NIE SĄ w stanie zmieścić się do szybów wentylacyjnych. Są one po prostu zbyt małe, nie wspominając już o lekkiej konstrukcji, która nie wytrzymałaby ciężaru żadnego człowieka. Podczas gdy często to najbardziej emocjonująca część filmu.

#4 Urazy głowy

Podczas zabawnych scen, często małe wypadki czy urazy to niewielki problem. Tak naprawdę to o wiele bardziej ryzykowne i niebezpieczne. Skutkować może m.in. wstrząsem mózgu czy krwawieniem, a 5 minut po uderzeniu powinno się wezwać karetkę.

#5 Defibrylatory

Uwaga, teraz możesz być zaskoczona: defibrylator NIE służy do przywracania funkcji życiowych człowieka! Mimo, że z każdej kulminacyjnej sceny w filmie tak właśnie wynika. Można powiedzieć, że ten odruch wręcz wpisał się w kulturę jako symbol ratowania życia w sytuacji bez wyjścia. A może raczej spektakularne "pocieranie" o siebie jego łyżek przed użyciem (tak również nie robi żaden lekarz). W prawdziwym życiu ten przyrząd jest wykorzystywany do unormowania nieregularnego rytmu serca.

#6 Amerykańska impreza

Zapewniam Cię, że żaden amerykański nastolatek nie urządza imprez na 80 osób (lub nawet całej szkoły) w każdy weekend ze słynnymi czerwonymi kubeczkami oraz basenem. W rzeczywistości jest to raczej mała grupa dobrych przyjaciół, a nie przypadkowych znajomych. Albo nawet wieczór z rodziną przed telewizorem.

#7 Barmani

Znany motyw z filmu to sympatyczni i życiowi barmani, którzy do późnych godzin wysłuchują problemów swoich pijanych klientów. Tak naprawdę wcale tego nie robią, trudno im nawet zapamiętać nazwę Twojego ulubionego drinka... No i najważniejsze: nie polerują non stop szklanek!

#8 Afryka

Stereotyp tego kontynentu na filmach to dzika ludność pozbawiona wszelkiej technologii, spędzająca dnie na polowaniu. Tymczasem świat poszedł dawno do przodu, i choć na mapie nadal istnieją nieskażone cywilizacją miejsca, to Afryka od dawna jest bardziej rozwinięta niż nam się wydaje.

#9 Dźwięki w kosmosie

W wielu produkcjach wybuchom w komosie towarzyszą głośne dźwięki. Wiadomo jednak, że w przestrzeni kosmicznej nie słychać... zupełnie nic. Choć to oczywisty zabieg stworzony specjalne dla widzów, to nie można zaprzeczyć, że przekłamuje rzeczywistość. Kosmos jest zwyczajną próżnią.

Zobacz również: Wybrano najlepsze filmy romantyczne wszech czasów. Wśród nich jest polska produkcja!

Źródło: wiemy.to/brightside.me

Polecane wideo

10 filmów, w których sceny łóżkowe były PRAWDZIWE
10 filmów, w których sceny łóżkowe były PRAWDZIWE - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 23.05.2020 14:34
Dodała bym jeszcze że żadna kobita po ciąży nie miała by idealnego ciała oraz piersi. Jak to jest w wielu filmach przedstawiane. Zawsze jędrne piersi nawet po wytarmoszeniu ich przez niemowlę w trakcie karmienia.
zobacz odpowiedzi (1)
Giudiitta (Ocena: 5) 22.05.2020 01:37
Podoba mi się ten artykuł.😁
odpowiedz

Polecane dla Ciebie