Do kina jeszcze nie pójdziesz, ale możesz tam... pojechać. Kina samochodowe szturmują Polskę

Powstają jak grzyby po deszczu. Czy są już w Twoim mieście?
Do kina jeszcze nie pójdziesz, ale możesz tam... pojechać. Kina samochodowe szturmują Polskę
Fot. iStock
30.04.2020

W związku z pandemią koronawirusa w Polsce działalność wielu instytucji kultury została zawieszona na czas nieokreślony. Oznacza to, że wszystkie kina, teatry, muzea, galerie sztuki, filharmonie czy biblioteki zostały zamknięte. Ostatnio pojawiła się jednak nadzieja na stopniowy powrót do normalności - rząd ogłosił luzowanie obostrzeń m.in. w strefie kultury, a już od 4 maja 2020 roku będziemy mogli ponownie odwiedzać muzea, galerie sztuki oraz biblioteki. 

Zobacz również: Życie w Polsce powoli wraca do normalności? W maju zostaną otwarte galerie handlowe, przedszkola i hotele

Niestety póki co o wyjściu do kina wciąż nie ma mowy. Drugi etap luzowania obostrzeń nie zakłada otwarcia popularnych multipleksów ani mniejszych kin studyjnych. Wszystko ze względu na obowiązek zachowania dystansu społecznego, co nie jest możliwe w kinowej sali z setką miejsc, dosłownie łokieć przy łokciu. Na szczęście są alternatywy dla tradycyjnych kin, i tym razem wcale nie mówimy o domowych seansach filmowych za pośrednictwem Netflixa albo innych serwisów streamingowych. W dobie pandemii do łask wracają dawno zapomniane kina samochodowe. 

Kina samochodowe otwierają się w całej Polsce

Jeśli wydaje wam się, że takie rozwiązanie jest wyjątkowo retro, by nie powiedzieć staroświeckie, trudno będzie temu zaprzeczyć. W końcu pierwsze kino typu drive-in powstało jeszcze przed drugą wojną światową! Pierwszy filmowy pokaz w ramach takiego kina połączonego z parkingiem miał miejsce 6 czerwca 1933 roku w miejscowości Camden w stanie New Jersey. Kina samochodowe z pewnością zapisały się też w popkulturze i są kojarzone zwłaszcza z latami 50. i 60. - wystarczy wspomnieć kultową scenę z filmu “Grease”. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez PROSCRATINATION (@proscratination)

Teraz kina samochodowe przeżywają prawdziwy renesans i powstają jak grzyby po deszczu właściwie we wszystkich większych miastach w Polsce. Gdzie możecie obejrzeć filmy znad deski rozdzielczej własnego wozu? Na tę chwilę są to na pewno Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Poznań, Zielona Góra, Szczecin, Lublin oraz Białystok. Obserwując rosnące zainteresowanie tą inicjatywą można jednak śmiało założyć, że już wkrótce lista powiększy się o kolejne miasta.  

Jeśli nie jesteście pewni, czy wasze miasto będzie organizować kino samochodowe najlepiej poszukajcie informacji na ten temat w lokalnych serwisach albo poprzez zakładkę “wydarzenia” na Facebooku. Może się okazać, że czeka was niemała niespodzianka. 

Wybierzecie się do kina samochodowego w swoim mieście? 

Zobacz również: Majówka mimo wszystko będzie w tym roku udana. Te nowości od Netflixa na pewno dostarczą Wam rozrywki

Polecane wideo

Boski przystojniak z Netflixa: Ma 195 cm wzrostu, wysportowane ciało i milion followersów
Boski przystojniak z Netflixa: Ma 195 cm wzrostu, wysportowane ciało i milion followersów - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 30.04.2020 18:28
fajne, tylko jak cokolwiek słyszeć. W Polsce raczej mało kto ma auta bez dachu.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.04.2020 12:57
Jestem na tak, super pomysł. Chciałabym, żeby w moim mieście też powstało takie "kino":)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie