Z czerwonego dywanu do Internetu. Festiwale filmowe odbędą się… online

Rewolucja spowodowana epidemią. Organizatorzy najważniejszych festiwali przenoszą je do sieci.
Z czerwonego dywanu do Internetu. Festiwale filmowe odbędą się… online
fot. iStock (AlexanderLipko)
17.04.2020
Zuzanna Niedzielska

Koronawirus wpłynął znacząco na sytuację branży rozrywkowej oraz kultury. Odwołanie imprez masowych, koncertów i wydarzeń, a także zamknięcie kin i lokali, to prawdziwy dramat dla artystów oraz organizatorów. Los takich prestiżowych uroczystości jak festiwal filmowy w Cannes czy Wenecji wisi teraz na włosku. Festiwalowe pałace zostały obecnie zamienione w... noclegownie dla osób bezdomnych. Wiele wydarzeń jest odwoływanych i traci swoją szansę na zawsze - w końcu na jesień następuje prawdziwe obłożenie w festiwalowym grafiku i ciężko byłoby przenieść ich termin. Przemysł filmowy nie traci jednak nadziei - od czego są w końcu coraz popularniejsze serwisy streamingowe?

Zobacz również: Teatr na kwarantannie. Kolejne teatry udostępniają darmowe spektakle online

Zmiana tradycji

Zaczęło się od marcowego festiwalu filmowego w Wilnie i inicjatywa okazała się sukcesem. Organizatorom udało się nawet połączyć z reżyserem Xavierem Dolanem, który na kwarantannie w Kanadzie znalazł sporo czasu na zdalną rozmowę. Zaprezentowane zostały uznane tytuły jak nagradzane Parasite, w tym polskie Boże ciało w reżyserii Jana Komasy. Kolejno do akcji online przyłączały się przeglądy kina dokumentalnego. 17 kwietnia ruszy Vision du Reel ze szwajcarskiego Nyon. Relacje obejrzymy w sieci za darmo. Na liście znalazło się kilka polskich pozycji.

Zobacz również: Najlepsze muzyczne sceny w historii kina. Na ich widok można dostać gęsiej skórki, a nawet wzruszyć się do łez

Niestety dyrektor Mastercard Off Camera w Krakowie podjął decyzję o odwołaniu imprezy. Jest jednak dobra wiadomość. Krakowski Festiwal Filmowy zostanie przeniesiony do sieci. Organizatorzy dokładają wszelkich starań, aby pomimo kwarantanny, przygotować uroczystość na jak najwyższym poziomie. Wszyscy reżyserzy wyrazili zgodę na prezentację swoich dzieł online.

Mamy świadomość, że nic nie zastąpi festiwalowej atmosfery, wspólnie reagującej kinowej widowni czy kuluarowych spotkań. Jednak w obliczu niepewnej przyszłości zdecydowaliśmy się na realizację Festiwalu w nowej formule. Robimy to z szacunku dla twórców, którzy z niecierpliwością czekają na konfrontację swoich najnowszych dzieł z festiwalowym jury i publicznością, ale także dla widzów, którym chcemy zapewnić wartościową odskocznię od codziennych trosk i przywołać odrobinę normalności w tych trudnych chwilach

- wyznaje dyrektor festiwalu, Krzysztof Gierat, jak podaje Rzeczpospolita

Oprócz tego będzie możliwość bezpłatnego uczestniczenia w internetowych spotkaniach z twórcami. Sytuacje śledzi festiwal Nowe Horyzonty.

Czekamy, online to ostateczność. Nowe Horyzonty są doświadczeniem społecznym, chcemy być razem w kinie 

- cytuje dyrektora artystycznego, Marcina Pieńkowskiego, Rzeczpospolita, który na podjęcie oficjalnej decyzji ma jeszcze trzy miesiące.

Streaming jako profanacja kina

Choć serwisy streamingowe są teraz szansą, która może uratować wielu artystów i zapewnić widzom rozrywkę w trakcie przykrej kwarantanny, to wielu tradycjonalistów jest temu przeciwnych.

Filmy Wesa Andersona i Paula Verhovena na ekranie komputera? Reżyserzy nie chcą, by ich dzieła wylądowały na iPhone'ach

- podsumowuje Thierry Fremaux, organizator festiwalu w Cannes, jak donosi Rzeczpospolita. Podobnego zdania jest kolega po fachu, Alberto Barbera, dyrektor artystyczny festiwalu weneckiego.

Zobacz również: 8 filmów nominowanych do Oscara 2020, które obejrzysz na Netflixie

Dodatkowym zagrożeniem staje się w tej sytuacji piractwo. I nic nie zastąpi szczególnej, festiwalowej atmosfery. Ale czy w tej wyjątkowej sytuacji nie należy myśleć właśnie o sile internetu?

 

Źródło: rp.pl

Polecane wideo

Najlepsze muzyczne sceny w historii kina. Na ich widok można dostać gęsiej skórki, a nawet wzruszyć się do łez
Najlepsze muzyczne sceny w historii kina. Na ich widok można dostać gęsiej skórki, a nawet wzruszyć się do łez - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie