Kultura bez wychodzenia z domu. Filmy, spektakle i spacery po muzeach zupełnie za darmo!

Podpowiadamy, gdzie je znajdziesz.
Kultura bez wychodzenia z domu. Filmy, spektakle i spacery po muzeach zupełnie za darmo!
Fot. Unsplash
20.03.2020

W związku z pandemią koronawirusa, która nie ominęła także Polski, od piątku 13 marca 2020 roku zamknęły zostały wszystkie szkoły, uczelnie, a także instytucje kulturalne, a zatem kina, teatry czy muzea. Podobny los spotkał także bary i restauracje. W praktyce życie kulturalne i społeczne spadło prawie do minimum. Większość Polaków stara się zastosować do poleceń władz i poddaje się społecznej izolacji. 

Zobacz również: Netflix Party w dobie izolacji. Nowa funkcja zsynchronizuje Wasz wspólne oglądanie

Jednak perspektywa bycia zamkniętym we własnych czterech ścianach na kolejne dwa tygodnie, a może i dłużej, nie jest szczególnie optymistyczna. Zwłaszcza, że za oknami robi się coraz cieplej i bardziej wiosennie, więc aż się prosi, aby wyjść na dwór i udać się ze znajomymi do kina albo na koncert. Niestety nie jest to możliwe, ale na szczęście istnieje wiele możliwości, aby doświadczać kultury i rozrywki bez wychodzenia z domu. 

W dobie pandemii koronawirusa wiele instytucji kulturalnych otwiera się na świat wirtualny. Serwisy streamingowe oferują swoje bazy filmów i seriali, muzea organizują wirtualne oprowadzania po swoich wnętrzach, możemy też oglądać spektakle teatralne online. Opcji jest naprawdę sporo, dzięki czemu przeżywając izolację społeczną nie sposób się nudzić. Gdzie obejrzeć filmy, seriale, spektakle, koncerty, a także jak wybrać się na wirtualne spacery po muzeach i innych ośrodkach kultury, nie płacąc za to ani złotówki albo zostawiając symboliczną opłatę? Oto wasz niezbędnik kulturalny na czas pandemii korowirusa. 

Fot. Unsplash.com

Filmy, seriale, spektakle 

Arte.tvserwis oferuje przede wszystkim darmowe filmy dokumentalne, a także produkcje fabularne, seriale, występy artystyczne i muzykę. Na platformie można obejrzeć m.in. dokumenty o tematyce historycznej, społecznej, kobiecej, a także przedstawienia teatralne czy baletowe oraz nagrania z wycieczek po różnych muzeach. 

Player.pl - za niewielką opłatą znajdziecie tutaj dostęp do najlepszych filmów i seriali, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Już 18 marca 2020 roku w ofercie platformy pojawi się film Jana Komasy - “Sala samobójców. Hejter”, druga część kontrowersyjnego filmu tego samego reżysera z 2011 roku.  

Ninateka.pl - to potężna baza dokumentów, spektakli, słuchowisk i koncertów zupełnie za darmo. Znajdziecie tam aż ponad 7 tys. kulturalnych propozycji na najbliższe dni. Codziennie o godzinie 20.00 na stronie głównej odbywać się będą pokazy specjalne wybranych fabuł, dokumentów i spektakli. 

NoweHoryzonty.pl - Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty przyłącza się do akcji #zostańwdomu i poleca szereg tytułów, które można obejrzeć na stronie za niewielką opłatą.  

Gutek Film – z myślą o społecznej izolacji i przymusowej kwarantannie Gutek Film przypomina o swojej internetowej bazie filmów i jednocześnie przecenia niektóre tytuły. Za wybrane filmy w ofercie dystrybutora zapłacimy jedynie 5 zł! Tylko tyle trzeba przeznaczyć, żeby obejrzeć m.in. takie filmy, jak “Była sobie dziewczyna” czy “Jestem miłością”. 

Fot. Unsplash.com

Muzea 

British Museum w Londynie – to chyba najsłynniejsze brytyjskie muzeum. Każdy, kto miał okazję tam być zgodzi się ze stwierdzeniem, że można tam spędzić cały dzień, a to i tak będzie za mało. Podczas wirtualnej wizyty w British Museum zobaczycie m.in. egipskie mumie, Kamień z Rosetty i mnóstwo innych zabytków. 

Rijksmuseum w Amsterdamie – to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników malarstwa z Niderlandów. W Rijksmuseum zobaczycie zbiór dzieł z holenderskiego złotego wieku, w tym wiele obrazów autorstwa Vermeera i Rembrandta, opowiadających historię 800 lat holenderskiej sztuki i historii. 

Musée d’Orsay w Paryżu - jeśli jesteś fanką twórczości Moneta, Cézanne’a i Gauguina, koniecznie musisz się wybrać na to wirtualne zwiedzanie. Musée d’Orsay ma w swoich zbiorach dziesiątki słynnych dzieł francuskich artystów, którzy tworzyli w latach 1848-1914. 

Guggenheim Museum w Nowym Jorku dzięki funkcji Google Street View staniesz na słynnych, spiralnych schodach Guggenheima bez wychodzenia z domu. Stamtąd możesz odkryć niesamowite dzieła sztuki z epoki impresjonizmu, postimpresjonizmu, nowoczesności i współczesności. 

Radio 

Radio Garden – to gratka dla wielbicieli muzyki z całego świata, i to dosłownie. Strona umożliwia wirtualną wędrówkę po świecie i wybranie dowolnego miejsca na Ziemi, aby posłuchać, jakie dźwięki z rozgłośni radiowych są tam nadawane w danej chwili. 

Głosy Ptaków - na koniec mamy propozycję dla wszystkich tych, którym brakuje kontaktu z naturą, co może być wyjątkowo trudne do zniesienia zwłaszcza budzącą się do życia wiosną, którą tradycyjnie zwiastuje ptasi śpiew. To takie ptasie radio, gdzie będziecie mogli posłuchać odgłosów wydawanych przez dziesiątki ptaków, które zamieszkują tereny naszego kraju. 

Zobacz również: Chciała zapoczątkować obrzydliwy #coronaviruschallenge. Internauci: „Powinni cię aresztować!”

Polecane wideo

Tak wyglądają modne stylizacje gwiazd, kiedy założy je nieco większa dziewczyna
Tak wyglądają modne stylizacje gwiazd, kiedy założy je nieco większa dziewczyna - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie