Nie możesz połapać się w chronologii w „Wiedźminie”? Mamy dla Ciebie bardzo przydatną ściągawkę

Bez niej naprawdę trudno połapać się, o co chodzi...
Nie możesz połapać się w chronologii w „Wiedźminie”? Mamy dla Ciebie bardzo przydatną ściągawkę
Fot. Netflix
04.01.2020

“Wiedźmin”, czyli najnowszy serial Netflixa na postawie powieści polskiego pisarza Andrzeja Sapkowskiego z miejsca stał się jednym z największych hitów w historii popularnej platformy streamingowej. Jeszcze na długo przed premierą produkcja z Henrym Cavillem w roli głównej wzbudzała olbrzymie emocje. Gdy już pojawił się na Netflixie, “Wiedźmin” od razu pobił wszelkie rekordy oglądalności, a także ocen od użytkowników. 

Zobacz również: Jedni go pokochali, inni wyłączyli po 5 minutach. Jak świat zareagował na premierę „Wiedźmina”?

Jednak ekranizacja historii wymyślonej przez Sapkowskiego była niemałym wyzwaniem. Mówiło się wręcz, że jest nieprzekładalna na język telewizji. Wszystko dlatego, że “Wiedźmin” zaistniał nie tylko jako powieści, ale także jako gra komputerowa oraz krótkie opowiadania. Zdaniem wielu mnogość wątków i skomplikowana płaszczyzna czasowa były olbrzymią przeszkodą w przeniesieniu historii na mały ekran. Podczas oglądania serialu wielu widzów miało spore problemy by odnaleźć się w tym, co właściwie dzieje się na ich oczach. Poniżej znajdziecie ściągawkę dotyczącą chronologii, która pomoże wam odnaleźć się w tym, jakie zdarzenia i kiedy mają miejsce w “Wiedźminie”. 

Uwaga! Dalsza część artykułu może zawierać spojlery.

ok. roku 1168: GeraltRivii przychodzi na świat 

Geralt z Rivii przychodzi na świat jako dziecko syn czarodziejki Visenny i (najprawdopodobniej) wojownika Korina. Matka porzuca go i oddaje na szkolenie na wiedźmina w twierdzy Kaer Morhen. Ten flashback pojawia się w finałowym odcinku pierwszego sezonu serialu. 

ok. roku 1193: Yennefer zaczyna szkolenie 

Czarodziejka Yennefer urodziła się w roku 1173 jako dziecko pół-elfa, który następnie porzucił jej matkę. Ojczym Yennefer sprzedał ją arcymistrzyni magii o imieniu Tissaia de Vries, a ta zabrała ją ze sobą do Aretuzy, czyli do akademii czarodziejek, aby rozpoczęła swoje szkolenie. Te wydarzenia są przedstawione na początku drugiego odcinka. 

Rok 1203: Yennefer kończy szkolenie 

Pod koniec trzeciego odcinka “Wiedźmina” Yennefer kończy swoje szkolenie. Za pomocą magii przechodzi wielką metamorfozę i pozbywa się m.in. garba. W tym odcinku, podczas sceny rozgrywanej na balu, widzimy też młodziutkiego króla Foltesta. Wynika z tego, że te wydarzenia mają miejsce ok. 35 przed tym, jak Geralt pokonał strzygę.  

Fot. Netflix

Rok 1230: Geralt i Renfri 

Geralt pokonuje Renfri i zyskuje niechlubny przydomek Rzeźnika z Blaviken. Te wydarzenia są ukazane w pierwszym odcinku serialu.  

Rok 1233: porażka Yennefer 

Misją Yennefer jest ocalenie córki królowej Kalis z Lyrii, jednak czarodziejka ponosi klęskę. Widzimy to w odcinku czwartym. W tym samym odcinku Yennefer wyznaje, że “spędziła trzy dekady sprzątając głupi, polityczny bałagan” od czasu, gdy ukończyła swoje szkolenie.

ok. roku 1235: “Grosza daj Wiedźminowi”

W drugim odcinku serialu bard o imieniu Jaskier spotyka Geralta i tworzy balladę zatytułowaną “Grosza daj Wiedźminowi”, która z miejsca zyskuje wielką rozpoznawalność i popularność.  

Fot. Netflix

Rok 1238: Strzyga 

Zgodnie z chronologią przedstawioną w serialu wygląda na to, że przygoda Geralta ze Strzygą i królem Foltestem (widziane w odcinku trzecim) mają miejsce niedługo po tym, jak Jaskier skomponował swoją piosenkę. Od tamtego czasu minęły ok. 3 lata, ponieważ utwór jest teraz powszechnie znany i śpiewany. 

Rok 1251: Prawo niespodzianki 

W czwartym odcinku “Wiedźmina” widzimy, jak Geralt powołuje się na tzw. prawo niespodzianki wobec Duny’ego, zwanego Jeżem z Erlenwaldu po tym, jak pomógł mu zdobyć rękę księżniczki Pavetty, córki królowej Calanthe. Ma to miejsce na 9 miesięcy przed narodzinami Ciri w roku 1252. 

Rok 1254: spotkanie Geralta i Yennefer 

Mniej więcej w połowie serialu obserwujemy pierwsze spotkanie Geralta i Yennefer. Ma to miejsce ok. 3 lata po tym, jak wiedźmin powiązał swoje losy z rodziną królewską z Cintry. 

Rok 1259: Geralt i Yennefer rozstają się 

W szóstym odcinku dowiadujemy się, że po 5 latach drogi Geralta i Yennefer ostatecznie się rozchodzą. 

Fot. Netflix

Rok 1264: Upadek Cintry i bitwa pod Soddeńskim Wzgórzem 

W pierwszym odcinku “Wiedźmina” oglądamy upadek królestwa Cintry z punktu widzenia księżniczki Ciri. W odcinku 7. widzimy te same wydarzenia oczami Geralta. Wielka bitwa z finałowego odcinka serialu (gdy Bractwo Czarodziejów opowiada się przeciwko Nilfgaardowi) ma miejsce dwa tygodnie po upadku Cintry. W tym samym czasie, tj. w odcinkach 2-8 oglądamy wszystkie przygody Ciri. 

Zobacz również: Ten serial oglądaliśmy najczęściej w 2019 roku na platformach streaminowych. Bije konkurencję na głowę!

Polecane wideo

Na Netflixie pojawił się nowy przystojniak. Jest absolutnie DOSKONAŁY!
Na Netflixie pojawił się nowy przystojniak. Jest absolutnie DOSKONAŁY! - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 04.01.2020 10:56
Fajnie wyjaśnione. Chronologia to wg mnie minus tego serialu, ale i tak świetny.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie