Sztuka składania życzeń: Co powiedzieć przy dzieleniu się opłatkiem?

Mamy kilka wskazówek, jak złożyć piękne świąteczne życzenia.
Sztuka składania życzeń: Co powiedzieć przy dzieleniu się opłatkiem?
Fot. Pinterest.com (https://pl.pinterest.com/pin/841399142866594685/ & https://pl.pinterest.com/pin/638526053403083611/)
24.12.2019

Nie ma co ukrywać, dla większość z nas składanie świątecznych życzeń stanowi nie lada wyzwanie. Trudno jest nam wysilić się na oryginalne zwroty, dlatego zwykle ograniczamy się raczej do dobrze znanych, utartych formuł. Życzymy wszystkim zdrowia, szczęścia, pomyślności, sukcesów, spełnienia marzeń... Czasem posiłkujemy się gotowymi wierszykami znalezionymi w internecie. Są to bardzo pojemne, mało osobiste hasła, które można dopasować praktycznie do każdego. Nieprzemyślane i bezsensowne formułki stają się jedynie wyrazem lenistwa i pójścia na łatwiznę.

Czy nie warto byłoby postarać się w te święta nieco bardziej? Zwłaszcza że, jak głoszą ludowe porzekadła, zwyczaj składanie bożonarodzeniowych życzeń ma w sobie niezwykle sprawczą moc.

W jaki więc sposób powinniśmy składać życzenia, aby były one bardziej osobiste, szczere i przede wszystkim na długo zapadły w pamięci naszych najbliższych? Mamy kilka wskazówek!

Zobacz także:Czy on traktuje Cię poważnie? Wszystko zależy od tego, jak spędziliście Święta Bożego Narodzenia!

Jak składać świąteczne życzenia?

Dostosuj życzenia do okazji

Sztuka składania życzeń polega przede wszystkim na uchwyceniu ich charakteru. Pamiętajmy! Bożonarodzeniowe życzenia powinny być mocno związane w religijnym wymiarem tych świąt. Nie może więc zabraknąć w nich słów dających nadzieję i otuchę, pokrzepiających, pełnych miłości zwrotów.

Zwróć uwagę KOMU składasz życzenia

Staraj się zawsze dopasowywać życzenia do odbiorcy. To wymaga głębszego zastanowienia oraz wyjścia poza nudny schemat. Oczywiście wszystko zależy tutaj od naszej inwencji, a także osoby, której składamy życzenia. W gronie najbliższych możemy pozwolić sobie na większą swobodę, pokusić się o szczere wyznania, dobrze wyściskać wszystkie osoby, które kochamy. Co innego, gdy składamy życzenia współpracownikom lub szkolnym nauczycielom. Tutaj trzeba wykazać się pewnym taktem, mówić tylko to, co wypada w danej sytuacji.
świąteczne życzenia

Skończ z „esemesowymi” wierszykami!

W dzisiejszych czasach niezwykle mocno rozpowszechnił się zwyczaj wysyłania znajomym i dalszej rodzinie gotowych wierszyków. Znalezione w internecie formuły kopiujemy setki razy. Kompletnie nie obchodzi nas to, że takie życzenia są mało osobiste. Jednak jeżeli naprawdę chcemy życzyć komuś szczęścia lub powodzenia w nowym roku, lepiej jest po prostu zadzwonić lub zrobić to twarzą w twarz. Tylko wtedy możemy naprawdę udowodnić, że zależy nam na drugiej osobie, a nasze życzenia są szczere. W innych przypadkach nie warto marnować kasy na SMS-a.

Pamiętaj o odpowiedniej formie życzeń

Kiedy już dobrze przemyślimy to, co chcielibyśmy powiedzieć naszym bliskim, pozostaje jeszcze kwestia tego, jak złożyć życzenia. Jeśli składamy je osobiście najlepiej w trakcie wypowiadania słów patrzeć adresatowi w oczy oraz ściskać jego dłoń. W ten sposób wyrazimy naszą uprzejmość. Spuszczenie głowy w dół może zostać odebrane jako brak szacunku dla rozmówcy i oznaka niechęci. Kiedy z kolei zdecydujemy się na wysłanie świątecznego SMS-a, to warto, aby taka wiadomość była spersonalizowana. Nawet najzwyklejszą formułę: „Zdrowia, szczęścia, pomyślności...” możemy wzbogacić na swój sposób, dodając do niej chociażby jakiś fakt z życia adresata.

Na koniec warto pamiętać jeszcze o jednym: Jeżeli nie mamy pomysłu na to, co chcielibyśmy powiedzieć drugiej osobie, najlepiej żebyśmy złożyli życzenia takie, jakie same pragnęłybyśmy otrzymać. Nie muszą to być wcale bardzo oryginalne i wyszukane formuły. Ważne, aby życzenia były szczere i płynęły prosto z serca!

A Wy jakie życzenia złożycie w tym roku swoim bliskim? Macie jakieś ciekawe pomysły?

Polecane wideo

Propozycje nakrycia stołu świątecznego
Propozycje nakrycia stołu świątecznego - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 24.12.2019 16:04
Tytuł, co powiedzieć przy oplatku a artykuł o tym, żeby zrezygnować z smsowych życzeń xd papilocie kurde litosci
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.12.2019 09:03
- Dużo zdrowia, szczęścia i jeszcze raz pieniędzy, ty hehe biedaku. - Nawzajem. - I żebyś sobie w końcu kogoś znalazł. - Nawzajem. - I żebyś w końcu przestał przynosić wstyd rodzinie. - Nawzajem. - Ożeż ty... bezczelny cham!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie