Zszokowani widzowie masowo wychodzą z tego filmu. To ekranizacja dzieła polskiego pisarza!

Dla większości ludzi film okazał się zbyt brutalny, aby obejrzeć go do końca.
Zszokowani widzowie masowo wychodzą z tego filmu. To ekranizacja dzieła polskiego pisarza!
Fot. Silver Screen
10.09.2019

“Malowany ptak” to powieść autorstwa polskiego pisarza, Jerzego Kosińskiego, wydana w 1965 roku. Przedstawia świat widziany oczyma młodego chłopca, uważanego za cygańskiego lub żydowskiego przybłędę, który błąka się między miasteczkami rozsianymi po Europie Wschodniej podczas II wojny światowej. Książka wzbudziła wiele kontrowersji, przede wszystkim za sprawą opisów wyjątkowo brutalnych scen. 

Zobacz również: Widzowie mają obsesję na punkcie nowego filmu Netflixa. Też już go obejrzałaś?

Po ponad 40 latach powstała pierwsza ekranizacja “Malowanego ptaka”. Tego zadania podjął się czeski reżyser, Vaclav MarhoulW filmie wystąpiły takie gwiazdy międzynarodowego kina, jak Harvey Keitel czy Stellan Skarsgard, a produkcja miała swoją premierę na festiwalu filmowym w Wenecji we wrześniu 2019 roku. Okazało się jednak, że dla wielu osób kontrowersyjny film i mnogość skrajnie brutalnych scen to za wiele. Podczas festiwalowego pokazu z sali wyszła połowa publiczności 

W czarno-białym, trwającym 3 godziny filmie pada bardzo mało dialogów, a jeśli już - odbywają się one w języku esperanto. To dlatego, że reżyser chciał uniknąć bezpośrednich skojarzeń z żadną konkretną nacją. 

Nie chciałem, by mieszkańcy wsi mówili po ukraińsku, polsku, rosyjsku czy w jakimś podobnym języku, bo w tym filmie to naprawdę okropni ludzie. Nie chciałem, by kojarzono z nimi jakikolwiek naród 

- mówił Vaclav Marhoul w rozmowie z mediami. Oszczędne dialogi ustępują miejsca brutalnym scenom, które rozgrywają się na ekranie. W “Malowanym ptaku” nieustannie przewijają się motywy kazirodztwa, bestialstwa i molestowania seksualnego, przemocy, zabijania i okaleczania – wszystko to pokazane w wyjątkowo surowy, naturalistyczny sposób. Z kolei nazwa powieści Kosińskiego pochodzi od sceny, w której podarowany chłopcu szpak oblany białą farbą zostaje wzięty przez swoje stado za intruza i zadziobany. Zdaniem jednego z krytyków "film prezentuje ten incydent z niesamowitą szczegółowością. To jeden z jego lżejszych, delikatniejszych momentów". 

Mimo skrajnej brutalności wielu krytyków jest zdania, że “Malowany ptak” to film wybitny, który zdecydowanie warto obejrzeć. 

Mogę bez wahania stwierdzić, że jest to monumentalne dzieło i bardzo się cieszę, że je obejrzałem. Mogę również powiedzieć, że mam szczerą nadzieję, że nasze ścieżki już nigdy się nie przetną 

- napisał po projekcji Xan Brooks, który dał filmowi pięć na pięć gwiazdek. Z kolei John Bleasdale podsumował film Marhoula słowami: 

Czy "Malowany ptak" jest przerysowany? Czy fabuła posuwa się za daleko? Czy przekracza granice dobrego smaku? Tak, tak i tak. Wyjście z kina jest zrozumiałą i uzasadnioną reakcją, ale bardzo istotne jest też, by uważnie oglądać i próbować zrozumieć. 

Na razie nie wiadomo, czy “Malowany ptak” będzie pokazywany także w Polsce. Poszlibyście do kina na ten film? 

Zobacz również: Oto najbardziej kultowe sceny filmowe z ostatnich 21 lat. Ile z nich widziałaś?

Polecane wideo

Ta influencerka jest tak piękna, że fani tatuują sobie na ciele jej twarz
Ta influencerka jest tak piękna, że fani tatuują sobie na ciele jej twarz - zdjęcie 1
Komentarze (8)
Ocena: 4.75 / 5
anlow (Ocena: 5) 11.09.2019 11:43
książkę kupiłam i przeczytałam w połowie moze wizja pójścia na jej zekranizowanie pchnie mnie by ja dokończyć ....
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 10.09.2019 18:55
Językiem filmu nie jest esperanto, lecz międzysłowiański. To zupełnie co innego. Zobacz np. https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyk_mi%C4%99dzys%C5%82owia%C5%84ski
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.09.2019 16:52
3 godziny w kinie to stanowczo za dużo nawet jak na "dzieło" Tylko filmy bollywood ciągną się dłużej....
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.09.2019 16:22
Ja chętnie obejrzę
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.09.2019 15:08
Coś dla mnie. Jak tylko słyszę, że film (lub książka) zbyt brutalna/dla ludzi o mocnych nerwach to jestem zaciekawiona.
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie