Oprawcy w sutannach: Książki, które KONIECZNIE musisz przeczytać, jeśli widziałaś dokument „Tylko nie mów nikomu”

Trudna lektura, z którą warto się zmierzyć.
Oprawcy w sutannach: Książki, które KONIECZNIE musisz przeczytać, jeśli widziałaś dokument „Tylko nie mów nikomu”
Fot. Unsplash / mat.prasowe
29.05.2019

„Tylko nie mów nikomu” to głośny dokument Tomasza i Marka Sekielskich, który podejmuje niezwykle trudny temat pedofilii w kościele. Bohaterami wstrząsającego filmu są dorosłe już ofiary, które w dzieciństwie były wykorzystywane seksualnie przez księży, a po latach postanawiają zmierzyć się twarzą w twarz ze swoimi „oprawcami w sutannach”. Zapis konfrontacji z duchownymi, którzy mieli druzgocący wpływ nie tylko na psychikę, ale także na całe późniejsze życie swoich ofiar, jest niezwykle poruszający. W ciągu zaledwie dwóch tygodni dokument braci Sekielskich obejrzało na YouTube aż 21 mln odbiorców.

Zobacz także: Czerwiec zapowiada się bardzo gorąco, a wszystko za sprawą nowości na Netflixie!

Jeśli ty również byłaś wśród nich, koniecznie powinnaś przeczytać dwie książki Artura Nowaka, na podstawie których powstał dokument „Tylko nie mów nikomu”:

„Dzieci, które gorszą”

To powieść o ojcach, o których się nie mówi. O niby rodzinach, których oficjalnie być nie może. O krzywdzie dzieci, która przez hipokryzję i system praktyk Kościoła katolickiego, jest zamiatana pod dywan.

A przede wszystkim to autentyczne historie ludzi uwikłanych w relacje, które zmieniły ich życie: kobiet i mężczyzn, którzy coś zyskali i coś stracili w związkach z księżmi, ludzi, którzy są owocami związków, niekiedy zapoczątkowanych gwałtem, z duchownymi. Wychowywani na plebanii, w wynajmowanych przez lata mieszkaniach, zmuszeni wyjechać zagranicę, niekiedy zaakceptowani, częściej odrzuceni i napiętnowani. Żyją wśród nas, choć nie chcemy tego dostrzec.
Poruszający reportaż otwierający bolesny temat, o którym do tej pory nie mówiło się na głos.

„Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos”

"Ksiądz więził i gwałcił". "Kapłan molestował ministranta". Takie tytuły biją po oczach, podnoszą oglądalność i zwiększają nakłady gazet. Ale nie słychać w nich zbyt głośno głosu ofiar. Ich ból ginie niezauważony, bo w centrum uwagi są sprawcy w sutannach. To wyjątkowa książka, która daje głos ofiarom. Obok opisów przemocy seksualnej i poniżenia znajdziecie tu zapis bezkarności sprawców, nieświadomości rodziców i krzywdy dzieci. Krzywda przeradza się w długotrwałą traumę, która prowadzi do prób samobójczych lub uzależnień.

Każda z rozmów to osobista droga krzyżowa bohaterów, którzy dopiero po latach zdecydowali się opowiedzieć autorom o swoich dramatycznych przeżyciach.

Autorzy z reporterską dociekliwością badają temat molestowania. Rozmawiają z osobami, które na co dzień zajmują się problemem pedofilii w Kościele katolickim. Pokazują, w jaki sposób Kościół w Polsce ochrania księży pedofilów. Tabuizowanie tego tematu przez lata służyło sprawcom. Czas przerwać milczenie - również dla dobra Kościoła, ale przede wszystkim - dla dobra dzieci.

Artur Nowak jest również autorem thrillera, który może cię zainteresować:

„Kroniki opętanej”

Marta ma kochających rodziców i nigdy nie doświadczyła zła. Idealizuje życie i wierzy w ludzi. Jako nastolatka przeżywa pierwszą miłość.

Z dnia na dzień jej życie staje się jednak piekłem. Na skutek rodzinnej tragedii Marta trafia pod opiekę głęboko wierzących babci i wuja. Jej nowi opiekunowie, nie rozumiejąc, że dziewczyna mierzy się z traumą, postanawiają zasięgnąć pomocy „specjalisty” – znajomego księdza egzorcysty, któremu w terapii pomaga trzech osiłków. Marta zostaje uznana za opętaną przez Szatana...

W Polsce, gdzie coraz więcej dzieci mierzy się z zaburzeniami psychicznymi, dostęp do profesjonalnej opieki jest trudny, a egzorcystów coraz więcej, ta zainspirowana faktami historia mogłaby się przydarzyć niejednej nastolatce. Marta miała pecha, że trafiło na nią.

Kroniki opętanej to odważny thriller obyczajowy oraz wstrząsająca historia, pokazująca, co nam grozi w świecie, którym rządzą kapłani.

Jeszcze niedawno wyglądała tak. Dziś można ją pomylić z Chodakowską
Jeszcze niedawno wyglądała tak. Dziś można ją pomylić z Chodakowską - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie