7 filmów Pawła Pawlikowskiego, które koniecznie powinnaś obejrzeć

Na tej liście nie ma „Zimnej wojny”.
7 filmów Pawła Pawlikowskiego, które koniecznie powinnaś obejrzeć
Fot. AKPA
14.02.2019

Nazwisko Pawlikowski jest teraz powtarzane nie tylko przez Polaków, ale również obcokrajowców. To za sprawą ogromnego sukcesu polskiego reżysera, jakie stanowi jego dzieło „Zimna wojna”. Nie milkną nad nim zachwyty, a co najważniejsze, otrzymało ono aż trzy nominacje do Oscara. W tym jedną za najlepszą reżyserię.

7 filmów idealnych do obejrzenia w Walentynki (Twój ukochany nie będzie narzekał)

„Zimna wojna” nie jest jedynym wybitnym osiągnięciem Pawlikowskiego. W związku z obecnymi wydarzeniami warto przypomnieć chociażby „Idę”. Otrzymała ona Oscara w 2015 r. za najlepszy film nieanglojęzyczny. Reżyser ma też na koncie inne wspaniałe produkcje.

Które z nich szczególnie polecamy?

„Ida”

Akcja filmu dzieje się w latach 60. Główną bohaterką jest Anna, sierota i nowicjuszka wychowana w zakonie. Dziewczyna niedługo ma złożyć śluby zakonne. Zanim się tak stanie, matka przełożona wymaga od niej, aby odwiedziła swoją jedyną żyjącą krewną - ciotkę. Anna stosuje się do polecenia. Nie wie, że wkrótce pozna tragiczną historię swojej rodziny. W filmie występują m. in. Agata Kulesza, Agata Trzebuchowska i Dawid Ogrodnik.

„Lato miłości”

To opowieść o miłości homoseksualnej, która rodzi się pomiędzy dwoma nastolatkami. Historia rozgrywa się w Wielkiej Brytanii. Tamsin wyjeżdża do Yorkshire na wakacje. Podczas wypoczynku poznaje miejscową dziewczynę – Monę. W główne role wcielili się: Emily Blunt, Natalie Press i Dean Andrews.

„Kobieta z piątej dzielnicy”

Tom Ricks ucieka po głośnym skandalu do Paryża, gdzie planuje napisać książkę i powoli odzyskać rodzinę. Z planów nic nie wychodzi, a jego życie dodatkowo komplikuje znajomość z tajemniczą Margit. W tym filmie zobaczymy świetną obsadę: Joannę Kulig, Ethana Hawke’a i Kristin Scott Thomas.

5 książek, których ekranizacje zobaczymy w 2019 roku

„Ostatnie wyjście”

Film opowiada o Rosjance, Tani, która ubiega się o azyl polityczny dla siebie i syna w Wielkiej Brytanii po tym, jak narzeczony wystawa ją do wiatru. Jeżeli chodzi o aktorów, możemy w nim zobaczyć: Dinę Korzun, Daniela Mobey’a i Bruce’a Byrona.

„Podróże Dostojewskiego”

Akcja dzieje się w 1990 r. Film opowiada o losach wnuka słynnego pisarza, Fiodora Dostojewskiego, który pracuje jako tramwajarz. Jego nazwisko wzbudza zainteresowanie. Dostaje on zaproszenie do Niemiec w celu udzielenia wykładów i poznania więcej szczegółów z życia przodka. Dimitri przystaje na nie, ale główny zamiar, który mu przyświeca w związku z podróżą, jest znacznie bardziej prozaiczny.

„Korespondent”

Głównym bohaterem tego filmu jest Vadik, który szuka ciekawego materiału do nagrania w celu przekazania go zagranicznej prasie. W końcu udaje mu się osiągnąć cel. Podczas wizyty w biurze prasowym zagranicznej stacji mężczyzna poznaje Helen, w której się zakochuje. Vadik pragnie zobaczyć ją po raz kolejny. Będzie to możliwe tylko wtedy, gdy zdobędzie kolejne nagranie.

8 kultowych filmów, które znają wszyscy (możemy się założyć, że też je widziałaś)

„Serbski epos”

To film dokumentalny o wojnie domowej w Bośni. Oglądając go, widz będzie miał okazję zobaczyć m. in. scenę masowego chrztu serbskich żołnierzy, którzy staną do ostatecznej walki. Ten obraz z pewnością spodoba się fanom ciekawostek historycznych.

Źródło: filmweb.pl

To były najpiękniejsze śluby gwiazd w 2018 roku!
To były najpiękniejsze śluby gwiazd w 2018 roku! - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie