Zwyczaje bożonarodzeniowe z różnych części świata

Znasz je? Może warto ich spróbować?
Zwyczaje bożonarodzeniowe z różnych części świata
Fot. Unsplash
20.12.2018

Chociaż Święta Bożego Narodzenia są obchodzone, aby upamiętnić narodziny Jezusa, celebruje się je na różne sposoby. U nas jest to dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd, ubieranie choinki i obdarowywanie się prezentami. W innych krajach Europy zwyczaje są podobne, ale jeżeli spojrzymy dalej, możemy się zdziwić.

Jakie zwyczaje świąteczne występują w innych częściach świata? Przyjrzyjmy się im.

Sprzątnie

To normalne, że sprzątamy przed świętami, ale zupełnie inaczej wygląda ono na Jamajce. Tam ludzie malują nawet ściany i wymieniają tapicerkę kanapy. Porządki mają wymiar symboliczny. Stanowią przygotowanie do nowego roku.

List do św. Mikołaja

W Polsce ta tradycja wydaje się zanikać w przeciwieństwie do Francji. Mali mieszkańcy tego kraju piszą listy do św. Mikołaja, aby przekazać, co chcieliby otrzymać pod choinkę. Ale na tym zwyczaj się nie kończy. Obowiązkiem rodziców jest dostarczenie pisemnej odpowiedzi.

Śpiewanie kolęd pod drzwiami

Jest to poważany zwyczaj w Grecji. Zgodnie z zasadą, jeżeli ktoś chce mieć udane święta, musi zapłacić kolędnikom.

Dzielenie się jabłkiem

Chińczycy dzielą się jabłkiem. W języku mandaryńskim słowo jabłko oznacza „pokój”. Jabłko zostaje przekrojone i każdy bierze plasterek. To dla nich symbol harmonii i życzliwości.

Całowanie pod jemiołą

Zwyczaj ten wywodzi się z Anglii. Ludzie całują się w policzki pod jemiołą.

Drzewko świąteczne

Ciekawostkę stanowi wygląd włoskiego drzewka świątecznego. Przypomina ono drabinę wypełnioną prezentami i różnego rodzaju dekoracjami. Te ostatnie często są wykonane własnoręcznie.

Fajerwerki

W całej Ameryce Łacińskiej Święta Bożego Narodzenia są celebrowane puszczaniem fajerwerków. Mieszkańcy nie chcą czekać do Sylwestra.

Co o nich myślicie?

Ukrywane przed światem, straszliwie zdeformowane... Tak wyglądają „dzieci Czarnobyla”
Ukrywane przed światem, straszliwie zdeformowane... Tak wyglądają „dzieci Czarnobyla” - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie