5 biografii znanych i lubianych, które warto przeczytać

Idealne na chłodne wieczory. Sprawią frajdę Tobie lub komuś z Twoich bliskich, jeśli podarujesz je w prezencie.
5 biografii znanych i lubianych, które warto przeczytać
Fot. Pexels
06.11.2018

Wielu twórców podjęło się wyzwania „przelania” historii znanych i lubianych osób na papier, aby upamiętnić oraz zaznajomić społeczeństwo z ich dokonaniami. Ostatnio szczególnie popularne stały się biografie osobistości związanych ze światem kultury. Przedstawiamy 5 biografii słynnych Polaków, z którymi warto się bliżej zapoznać.

Polecamy także: Najstraszniejsze horrory, które wprawią was w upiorny nastrój

Wodecki. Tak mi wyszło, Wacław Krupiński oraz Kamil Bałuk

Twórczość Zbigniewa Wodeckiego znana jest wielu pokoleniom, jednak Ci najmłodsi mogą mieć problem ze wskazaniem najpopularniejszych utworów artysty. Tym bardziej niewiele z nas zna fakty z życia Wodeckiego, szczególnie mowa, o tych ze wczesnych lat kariery. Naprzeciw tym osobom wychodzą dwaj dziennikarze – Wacław Krupiński oraz Kamil Bałuk.
Jak piszą autorzy biografii, Zbigniew Wodecki miał dwa życiorysy – artysty z prawdziwego zdarzenia, który podbija międzynarodowe sceny muzyczne oraz showmana z telewizji. Dla młodszych znany z roli jurora w programach telewizyjnych, dla starszych wciąż będzie kojarzony z kabaretem „Piwnica pod Baranami”czy duetem z Ewą Demarczyk.

Książka „Wodecki. Tak mi wyszło” podzielona jest na dwie części – pierwsza to reporterska opowieść Bałuka o Wodeckim, a druga to szczera rozmowa Krupińskiego z muzykiem. Warto przeczytać książkę i odkryć szczegóły z życia artysty, a przede wszystkim niezwykłego człowieka!

Beksińscy. Portret podwójny, Magdalena Grzebałkowska

Co łączy popularnego malarza i specyficznego dziennikarza muzycznego? Ciężki charakter, upór i nietypowy rodzaj więzi. Tak w kilku słowach można opisać relację Zdzisława Beksińskiego z jego synem Tomaszem. Historię dwóch mężczyzn toczących nieustanną walkę o lepsze jutro opisała dziennikarka trójmiejskiej gazety – Magdalena Grzebałkowska. Autorka od pierwszej strony wprowadza czytelnika w specyficzny świat rodziny Beksińskich, w którym przemoc, kłótnie i nieporozumienia są na porządku dziennym.

Biografia Beksińskich to opowieść nie tylko o trudnych relacjach i braku porozumienia, ale przede wszystkim o potrzebie miłości i zrozumienia ze strony drugiej osoby. O doskwierającej samotności, która prowadzi do trudnych sytuacji – kłótni, myśli samobójczych i zamknięcia się na świat zewnętrzny. Warto przeczytać, aby przekonać się, że rodzinne życie pomimo starań nie zawsze będzie sielanką.

Zobacz także: Ten serial na Netflixie jest tak straszny, że ludzie mdleją w czasie oglądania

Kora, Kora. A planety szaleją, Kamil Sipiński

Polska wokalistka sceny rockowej, autorka wyśmienitych tekstów, a przede wszystkim ciepła i kochana kobieta, tak Olgę Jackowską w biografii przedstawia jej wieloletni partner Kamil Sipiński.
Dwadzieścia lat temu, w 1998 r. została wydana pierwsza z biografii artystki „Kora i Maanam – podwójna linia życia”. W książce Olga opowiadała o szczegółach z życia, niespełnionych marzeniach i stosunku do kontrowersyjnych kwestii. Teraz, kilka miesięcy po śmierci wokalistki możemy poczytać o tym jak zmieniła się w przeciągu 20 lat, a to wszystko z perspektywy najbliższej jej osoby – mówi Michał Goszczyński z księgarni Gandalf.com.pl

Sipiński opisuje zmagania Kory z chorobą, jej udział w programie rozrywkowym czy znaczenie rodziny i jej dzieci w życiu. Pokazują ją taka jaka była na scenie, a przede wszystkim także poza nią.

Lem. Życie nie z tej ziemi, Wojciech Orliński

Życie najczęściej tłumaczonego polskiego autora powieści fantastycznych postanowił opisać znany polski dziennikarz oraz publicysta – Wojciech Orliński. „Lem. Życie nie z tej ziemi” to obowiązkowa pozycja dla fanów takich pozycji jak „Cyberiada”, „Opowieści o pilocie Pirxie” oraz „Solaris”.
Orliński w biografii przedstawił żywot pisarza od wczesnych lat – trudne dzieciństwo, kłopoty z powodu żydowskiego pochodzenia, okupacja Lwowa czy napięta sytuacja polityczna w czasach PRL-u. Autor porusza wiele istotnych kwestii z życia prywatnego Lem przeplatane wątkami niemocy pisarskiej oraz dylematów zwiazanych z podjęciem studiów i pracy.

Prekursora science-fiction w książce poznajemy „od kuchni”, dlatego polecamy szczególnie książkę nie tylko fanom twórczości Lema, ale również osobom zainteresowanym jak wyglądało życie w Polsce ponad 70 lat temu i jakie wydarzenia ukształtowały obecny świat.

Kilar. Geniusz o dwóch twarzach, Maria Wilczek-Krupa

Pierwsza pozycja opisująca życie utalentowanego kompozytora, jakim bezsprzecznie był Wojciech Kilar. Wyzwania spisania biografii „człowieka zagadki” podjęła się Maria Wilczek – Krupa, dziennikarka prasowa oraz radiowa.

Kilar opisywał siebie w trzech słowach – choleryk, cholery i choleryk. Człowiek oddany ojczyźnie, ale sympatyzujący Amerykę, fan szybkiej jazdy samochodem lubujący spokojne wieczory w zaciszu domowym, taki charakter kompozytora w biografii oddała Wilczek-Krupa. „Kilar. Geniusz o dwóch twarzach” to opowieść o człowieku (prawie) spełnionym na polu zawodowym i prywatnym, który pędził przez życie. Autorka książki opisuje również środowisko muzyczne oraz filmowe, w tym współpracowników Kilara – Andrzeja Wajdę czy Romana Polańskiego.

Źródło: http://www.gandalf.com.pl/

Czego najbardziej boją się znaki zodiaku?
Czego najbardziej boją się znaki zodiaku? - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 06.02.2019 13:30
Ksiazke o Korze napisal Kamil Sipowicz, a nie Sipinski. . Nie popisaliscie sie. Troche wstyd ...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie