6 powieści, które koniecznie musisz przeczytać, jeśli lubisz książki Jane Austen

Twórczość Jane Austen ma sporą rzeszę fanek. Oto mniej znane powieści w podobnym stylu.
6 powieści, które koniecznie musisz przeczytać, jeśli lubisz książki Jane Austen
Fot. Unsplash
21.10.2018

Najsłynniejsze powieści Jane Austen to: „Duma i uprzedzenie”, „Rozważna i romantyczna”, „Emma”, Opactwo Northanger”, „Mansfield Park” i „Perswazje”. Pomimo upływu tak wielu lat od ich pierwszego wydania, nadal zachwycają. Chociaż na ich temat można usłyszeć też krytyczne głosy, mają mnóstwo fanek. Urzeka je angielski klimat, obyczaje oraz relacje miłosne, które w powieściach Austen łączą osoby z różnych sfer.

Najlepsze powieści Jane Austen

Dziś niejedna z nas poszukuje powieści w tym stylu. Poszukiwania nie są łatwe, ale czasami można trafić na perełki, które w pewien sposób przypominają tamte klasyki. Jeżeli jesteś jedną z fanek twórczości Jane Austen, przygotowałyśmy specjalnie dla ciebie te oto zestawienie powieści.

1.   Jo Baker, Dworek Longbourn

Zapraszamy do dworku Longbourn na spotkanie z Elizabeth, Jane, panem Darcym. Postaci znane z kart "Dumy i uprzedzenia" są jednak tylko tłem dla nowej historii. Głównymi bohaterami są tutaj władcza, aczkolwiek wyrozumiała gospodyni ­– pani Hill, chodząca z głową w chmurach pokojówka Sara oraz tajemniczy służący James, którego pojawienie się w Longbourn diametralnie zmienia życie dziewczyny. Czy na przeszkodzie rodzącego się uczucia staną tylko duma, uprzedzenie i status społeczny?

Źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/

2.   Theodor Fontane, Effi Briest

Powieść ta, nazwana niemiecką Anną Kareniną, opowiada dzieje młodej kobiety, która w imię szczerości uczuć ośmieliła się zbuntować przeciwko pruskiej, junkiersko-ziemiańskiej moralności, ponosząc za to okrutną karę. Ta niezbyt u nas znana książka, zajmuje ważne miejsce w literaturze niemieckiej, czego dowodem jest tytuł ostatniej, głośnej powieści Günthera Grassa - Szeroka dziedzina, będący bezpośrednim cytatem z Effi Briest.

Źródło opisu: www.proszynski.pl

„365 dni” to polska wersja „50 twarzy Greya”. Mamy pikantne fragmenty

3.   Theodor Fontane, Greta Minde

Akcja powieści dzieje się w Marchii Brandenburskiej w XVI wieku, po wprowadzeniu w tym kraju protestantyzmu. Na tle obrazu społeczności przeżywającej jeszcze następstwa głębokich przemian rozgrywa się romans dwojga młodych, Grety i Valtina. W pastoralnej scenerii, z wielkim pietyzmem malowanej przez pisarza, rodzi się, dojrzewa i osiąga punkt kulminacyjny tragedia kochanków, którzy nie mieszczą się w bigoteryjnym świecie "nowej wiary". W opowieściach splatają się wątki romantyczno-psychologiczny i społeczno-obyczajowy, ale nade wszystko jest to piękna opowieść o miłości, o namiętnościach splatających ze sobą ludzi i o krzywdzie, która się mści.

Źródło opisu: Książka i Wiedza, 1978

4.   Daphne du Maurier, Rebeka

Jest romans, różnica społeczna i tajemniczy dom. Chociaż powieść ma również wątek kryminalny i należy do rodzaju tych „z dreszczykiem”, z pewnością spodoba się fankom powieści Jane Austen. Akcja powieści rozpoczyna się podczas wizyty w Monte Carlo bogatej Amerykanki. Jako dama do towarzystwa towarzyszy jej młoda, piękna dziewczyna. Tam obie panie poznają bogatego, angielskiego wdowca. Ten zachwycony damą do towarzystwa, decyduje się na szybki ożenek z nią. Wkrótce oboje wyjeżdżają do rodzimej rezydencji Maxima. Tam młoda żona będzie musiała stawić czoła wspomnieniom o poprzedniej pani de Winter.

Co czytać… po Grey`u?

5.   Diane Setterfield, Trzynasta opowieść

Margaret Lea - zwyczajna dziewczyna, córka antykwariusza z Cambridge, która bardziej kocha książki niż ludzi, i Vida Winter - największa pisarka naszych czasów, żyjąca z dala od świata, tajemnicza legenda łącząca siłę starożytnej bogini i czarownicy. Vida Winter nie ma prawdziwego nazwiska, za to ma setki biografii. Żadna nie jest prawdą. Wszystkie są zmyśleniem. Teraz ponaglana śmiertelną chorobą chce wreszcie wyjawić prawdę. Prawdę, która prześladowała ją przez całe życie. Wybiera Margaret a dlaczego? Skąd wie, że tylko ta dziewczyna ją zrozumie? Rozpoczyna się walka z prawdą i o prawdę. Ożywają wielkie uczucia, grzeszne namiętności, przeklęte i tragiczne postaci, duchy przeszłości. Porywa nas magia urzekającej opowieści

Źródło opisu: www.wydawnictwoamber.pl

6.   Michel Faber, Szkarłatny płatek i biały

Akcja tej powieści dzieje się w wiktoriańskim Londynie. To właśnie w niej znajdziemy opisy brudnych uliczek, poznamy losy ludzi z różnych warstw społecznych oraz ich sekrety. William Rackham, bogaty dziedzic, zakochuje się w prostytutce Sugar. W zamian za duże kwoty pieniężne, wymaga od niej, aby sypiała tylko z nim. Prywatnie William ma żonę, która jest chora umysłowo. Z czasem 18-letnia Sugar będzie chciała wykorzystać miłość tego mężczyzny. W powieści poznamy również losy księdza, który przeżyje kryzys wiary spowodowany miłością do kobiety. To brat Williama, Henry.

Zmysłowa bielizna I.D. Sarrieri
Zmysłowa bielizna I.D. Sarrieri - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 21.10.2018 12:37
Dyma i uprzedzenie uwielbiam i film i powieść
odpowiedz

Polecane dla Ciebie