Ksiądz recenzuje „Kler” na YouTubie. „Nie spodziewałem się, że to powiem, ale…”

Słowa księdza naprawdę zaskakują, a jego filmik podbija YouTube'a!
Ksiądz recenzuje „Kler” na YouTubie. „Nie spodziewałem się, że to powiem, ale…”
Fot. materiały prasowe/YouTube.com (https://www.youtube.com/channel/UCCWyrScYOzCOa5XIlozE2nw)
03.10.2018

Kler”, najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego, wywołał falę kontrowersji jeszcze przed oficjalną premierą. Zanim obraz trafił do kin, część Polaków zapowiadała, że absolutnie nie wybierze się, by go zobaczyć. Z drugiej strony druga grupa widzów wprost nie mogła się doczekać, by na własne oczy obejrzeć kontrowersyjny film Smarzowskiego. Dyskusja wokół Kleru” spowodowało jedno - film już w weekend otwarcia zanotował rekordową frekwencję w kinach. Wybrał się na niego prawie milion Polaków!

Zobacz również: O filmie „Kler” piszą nawet zagraniczne media! Jak oceniły dzieło Smarzowskiego?

Mimo otwartych nawoływań do bojkotu Kleru” - wystosowywanych głównie przez środowiska katolickie - do kin wybrały się także osoby związane z Kościołem. Na YouTubie pojawiła się recenzja „Kleru” autorstwa księdza Michała Barańskiego, znanego jako Barańczak. Duchowny wybrał się na nowy film Wojciecha Smarzowskiego, bo - jak mówi na początku nagrania - film dotyczy go osobiście: Jestem, jakby nie było, częścią tytułowego kleru, w związku z tym chciałem zobaczyć, jak się w tym filmie odnajdę”. Ksiądz Barański zaczyna od ogólnej oceny filmu, który w jego opinii jest bardzo dobry. Nie spodziewałem się, że to powiem, ale naprawdę jest moim zdaniem (...) dobrze zrobiony, dobrze zagrany, trzyma w napięciu od początku do końca” - mówi Barańczak.

Fot. YouTube.com (https://www.youtube.com/channel/UCCWyrScYOzCOa5XIlozE2nw)

Potem duchowny odnosi się bezpośrednio do sposobu, w jaki reżyser przedstawił kondycję polskiego Kościoła katolickiego i kleru. Chcę powiedzieć, jak ten film odbieram jako ksiądz. Otóż takiego Kościoła i takiego kleru, jaki przedstawiony (...) osobiście nie znam. Słyszałem o nim z mediów, w rozmowach kuluarowych z kolegami, ale osobiście takiego odbioru kleru nie mam. Natomiast nie jest on przedstawiony w filmie wyłącznie negatywnie, jest tam postać pozytywna, co mnie bardzo cieszy jako księdza” - mówi ksiądz Barański.

Autor recenzji zachęca także innych duchownych, aby wybrali się na „Kler”: „Film jest na tyle mocny i na tyle piętnujący grzechy, że księża powinni ten film obejrzeć, nawet ku przestrodze”. Dodaje, że „Kler” obrazuje sytuacje skrajne, więc nie należy traktować go jako treści uniwersalne. „Jest mi w pewnym sensie wstyd za tych, którzy spowodowali, że jesteśmy w ten sposób odbierani jako księża i bardzo mi z tego powodu przykro” - mówi Barańczak. Zdradza też, co - jego zdanie - jest głównym przesłaniem płynącym z filmu: „Jeżeli ktoś jest człowiekiem sumienia, to prędzej czy później tę drogę do dobra odnajdzie i będzie się starał jakoś ją wcielić w życie. Natomiast jeśli ktoś sumienie zagłusza, to do końca będzie cwaniakował, lawirował i czynił zło”.

Na koniec duchowny zwraca się do tych, którzy bojkotują „Kler”: „I może taki apel do ludzi, którzy szanują nas, księży: zamiast bronić nas na siłę przed tego typu filmami, może warto je obejrzeć?”.

A wy widzieliście już „Kler” Wojciecha Smarzowskiego? Jesteśmy bardzo ciekawi waszych opinii!

Zobacz również: 18-latek przez całe wakacje UDAWAŁ KSIĘDZA. Za odprawienie mszy dostawał 50 zł!

Przez lata nazywali ją PASKUDĄ. Teraz pokazała zupełnie nową twarz
Przez lata nazywali ją PASKUDĄ. Teraz pokazała zupełnie nową twarz - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (2)

Ocena: 5 / 5
Tom (Ocena: 5) 10.10.2018 22:02
To przyzwolenie współwyznawców zbudowało to co jest.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 03.10.2018 13:41
ja idę do kina w tym tygodniu i nie mogę się doczekać
odpowiedz

Polecane dla Ciebie