Jak poprawnie wymówić nazwę IKEA? Na pewno robisz to źle

Właściwa wymowa nazwy IKEA może Cię zaskoczyć.
Jak poprawnie wymówić nazwę IKEA? Na pewno robisz to źle
Fot. Unsplash
02.10.2018

Choć mogłoby się wydawać, że wymawianie nazw marek, z którymi mamy do czynienia na co dzień, w ogóle nie powinno sprawiać nikomu problemu, jest niestety inaczej. Jakiś czas temu pisałyśmy chociażby o tym, że Polakom zdarza się mówić „Liroj Merlin” na sklep Leroy Merlin, czy „dikejtlon” na Decathlon. Więcej zabawnych (?) przykładów znajdziecie tutaj:

Nazwy tych sklepów Polacy kaleczą najczęściej. Wiemy, jak je wymawiać

Do listy nazw, których nasi rodacy nie potrafią poprawnie wymówić, można również zaliczyć popularny sklep IKEA. I teraz zapewne jesteś skonsternowana. Jak to? Nazwy najpopularniejszego sklepu meblowego nie wymawia się tak, jak się pisze? Otóż nie. Poprawna wymowa może cię zaskoczyć.

Jak poprawnie wymówić nazwę IKEA?

Polacy wymawiają tę nazwę „I-KE-A”, Amerykanie – „AJ-KI-JA”. Obie wersje są jednak niepoprawne. Najwłaściwsza wymowa brzmi bowiem „Ii-KI-A”, czyli tak, jak mówią Szwedzi.

Oczywiście siła przyzwyczajenia robi swoje i zapewne większość z nas nadal będzie wymawiać nazwę sklepu meblowego dokładnie tak, jak się ją pisze. Mimo wszystko wiedzy na ten temat nigdy dość.

Co ciekawe, rodzice z całego świata chętnie inspirują się asortymentem dostępnym w IKEA i imion dla dzieci szukają wśród… nazw poszczególnych mebli. I tak przykładowo imiona męskie inspirowane nazwami produktów IKEA to: Malm, Ivar, Tobias, Stig, a imiona żeńskie to: Norna, Malinda, Elly.

A Wy lubicie ten sklep?

Zobacz także: TAK INTERNET DAJE NOWE ŻYCIE NIEBIESKIEJ TORBIE FRAKTA Z IKEA (FOTO)

Piękna Polka robi furorę na Instagramie! Obserwuje ją już prawie milion osób
Piękna Polka robi furorę na Instagramie! Obserwuje ją już prawie milion osób - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (6)

Ocena: 3.5 / 5
Radek (Ocena: 3) 03.10.2018 10:30
A jak wymawiają te nazwy Żydzi w Izraelu a jak Palestyńczycy w Palestynie. Co za podłe podejście do Polaków, że mają wymawiać jak jacyś ograniczeni z zagraniczni.
odpowiedz
Tadeusz (Ocena: 2) 03.10.2018 10:28
Brednie. W Polsce wymawiamy po Polsku - a nie w wydziwianych językach pierwotnych właścicieli, bo jak wymawiać gdy 60% przejdzie na własność np. Niemców z pierwotnej 100% własnowolności Żydów rosyjskich albo amerykańskich.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.10.2018 21:04
A jak zamawiasz hamburgera mówisz ‚poprosze hembergera’?
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 02.10.2018 10:57
Kolejny cymbał który myśli że jest mądrzejszy od innych, taki światowy jak jego wymowa. Drogi autorze a czy na BMW mówisz BI-EM-WI jak rodowity Niemiec. Następnym razem przed napisaniem artykułu radzę po prostu obejrzeć reklamę ( polską rzecz jasna).
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.10.2018 06:42
W reklamaich mówią zwyczajnie- Ikea.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie