O filmie „Kler” piszą nawet zagraniczne media! Jak oceniły dzieło Smarzowskiego?

„Kler” wywołuje kontrowersje nie tylko w Polsce, ale i za granicą.
O filmie „Kler” piszą nawet zagraniczne media! Jak oceniły dzieło Smarzowskiego?
Fot. materiały prasowe
01.10.2018

“Kler”, nowy film w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, wzbudził w Polsce wiele kontrowersji jeszcze zanim pojawił się w kinach. Wszystko z powodu tematyki, której podjął się twórca, czyli środowiska księży i Kościoła. “Kler” obrazuje patologie w polskim duchowieństwie, takie jak alkoholizm księży, pogoń za bogactwem czy pedofilię. Jeszcze przed premierą Polacy podzielili się na dwa obozy - tych, którzy zarzekali się, że nie zamierzają wybrać się do kina na film Smarzowskiego oraz tych, którzy nie mogli doczekać się, by go zobaczyć. Burza wokół “Kleru” przyczyniła się do rekordowej częstotliwości, z jaką wyświetlano film już w weekend otwarcia.

Zobacz również: 10 najbardziej wyczekiwanych premier kinowych. Jesienią będą biły rekordy popularności

W związku z kontrowersjami, kłótniami w polskich mediach, a nawet próbami zakazu wyświetlania filmu Smarzowskiego w niektórych polskich miastach, o “Klerze” rozpisuje się także prasa zagraniczna. “Film o zdeprawowanych księżach rozwścieczył polityków w katolickiej Polsce” - to nagłówek artykułu opublikowanego przez Agencję Reuters. Agencja zwraca uwagę na to, że “Kler” zapoczątkował w Polsce ostrą debatę na temat Kościoła katolickiego, oraz że wypowiadają się przeciwko niemu niektórzy politycy PiS, którzy liczą na poparcie duchowieństwa podczas wyborów. Reuters cytuje m.in. Jarosława Sellina, sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który powiedział, że film powiela “krzywdzące stereotypy” i traktuje Kościół w niesprawiedliwy sposób. W rozmowie z Polsat News wiceminister kultury nazwał “Kler” obrazem “karykaturalnym”. Reuters zwraca też uwagę na to, że większość polskich dzieci uczęszcza w szkole na lekcje religii, ale nie otrzymują odpowiedniej edukacji seksualnej, a lekarze i farmaceuci mogą odmówić wypisanie i sprzedanie kobietom tabletek antykoncepcyjnych powołując się na klauzulę sumienia.

Fot. materiały prasowe

Zobacz również: NOWA USTAWA (OBURZAJĄCA?): Farmaceuta - katolik może odmówić sprzedaży antykoncepcji! Będzie plaga niechcianych ciąż?
Inne brytyjskie media przytaczają oświadczenie wydane przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy. "Apelujemy do ludzi sumienia, wszystkich, którzy każdej niedzieli wyznają publicznie swoją wiarę: zbojkotujmy ten upokarzający katolików film" - czytamy w liście otwartym. Dziennikarze związani ze środowiskami katolickimi przekonują też, że wbrew temu, co mówią twórcy “Kleru”, film “nie jest odpowiedzią na nurtujące pytania”. "Gdyby taki był zamysł twórców - od scenarzysty, przez reżysera do aktorów - stworzyli by obraz pokazujący prawdziwy problem współczesnej Europy - jej islamizację. Tylko - tego typu temat nie jest ani politycznie poprawny, ani dochodowy a co chyba najważniejsze, wyznawcy islamu, to nie chrześcijanie. Szydzenie z tej religii może drogo kosztować" - przekonują członkowie KSD.

Informacje o kontrowersjach wokół “Kleru” dotarły nawet do… Bangladeszu! Tamtejsze media przytaczają wypowiedź krytyka filmowego Janusza Wróblewskiego. “Nigdy wcześniej żaden reżyser nie odważył się przedstawić krytycznej wizji Kościoła katolickiego w Polsce. Smarzowski obnaża jego grzechy główne, jakie jak pedofilia, pobieranie od wiernych opłat za sakramenty i ogólne zdeprawowanie” - ocenia krytyk.

Mieliście już okazję zobaczyć “Kler” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego? Jesteśmy bardzo ciekawi waszych opinii!

Zobacz również: KOŚCIÓŁ to istna FABRYKA PIENIĘDZY! Nie uwierzysz, ile kasy trafia na tacę!
Polecane wideo

Dla roli dały się oszpecić. Ujawniamy prawdziwe twarze aktorek z horrorów
Dla roli dały się oszpecić. Ujawniamy prawdziwe twarze aktorek z horrorów - zdjęcie 1
Komentarze (10)
Ocena: 4.5 / 5
Justyna (Ocena: 5) 21.10.2018 14:39
Bylam wczoraj na filmie i jedno moge powiedziec brawo za odwage dla rezysera! i tak sie zastanawiam jakim cudem film ten dopuszczono do wyswietlenia dla ogolu??? Mniejsza z tym, drastyczne sceny, okropne, ale to dzieje sie do dzis dzien. Jestem antyreligijna i bardzo sie z tego ciesze chociaz wychowalam sie w baardzo katolickiej rodzinie. Ciesze sie ze ludzie" otwieraja oczy" szczegolnie mlodzi. Kosciol jest gorszy niz mafia, mafia sie nie kryje z tym, czym sie zajmuje zas kosciol kryje sie za Bogiem, to jest dopiero mafia! Pragne dodac ze to emat ktory zoastal w filmie poruszony dotyczy nie tylko kosciola katolickiego , to dotyczy kazdej religii. Typuje ze za okolo 10- 20 lat religie nie beda mialy popytu, na szczescie, pytanie tylko co masy dostana w zamian? Pozdrawiam serdecznie:)
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 1) 01.10.2018 14:40
No to mam nadzieję że Smarzowski teraz zabierze się w końcu za problem pedofilii wśród środowisk homoseksualnych, a następnie wśród muzułmanów i rabinów żydowskich :)
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 01.10.2018 14:07
Bardzo dobry film. Mocny, dobrze nakręcony i świetnie zagrany. I jako katoliczka nie czuję się tym filmem obrażona bo nie odwołuje się on do religii. Ukazuje największe grzechy polskiego duchowieństwa. Polecam
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.10.2018 14:01
Im większe wzburzenie i im więcej nawoływań do bojkotu tym większa reklama. Gdyby nie cała "rozdmuchana otoczka" dookoła filmu to pewnie teraz nie pchało by się na niego tyle osób. Co do mnie to nie wiem czy obejrzę - już raz "nacięłam" się na rzekomo skandaliczny film "Ksiądz". Skandaliczny faktycznie był, skandalicznie nudny.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 01.10.2018 13:33
bardzo chcę zobaczyć ten film
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie