10 pisarek, które warto czytać

Dość uleganiu modzie! Zapomnij o wylansowanych gwiazdach. Oto 10 nazwisk z kobiecego świata literatury, które warto znać.
10 pisarek, które warto czytać
Fot. Unsplash
29.09.2018

Elfriede Jelinek
Przeczytasz ją raz i przepadniesz albo… już nigdy nie wrócisz do jej książek. Za charakterystyczny, unikatowy styl Elfriede Jelinek zdobyła literackiego Nobla w 2004 roku. Najsłynniejsza powieść Austriaczki to „Pianistka”, którą na ekran przeniósł Michael Haneke. O Jelinek głośno zrobiło się już za sprawą debiutu („Jesteśmy przynętą, kochanie!”), w której autorka kpi sobie z interpunkcji, a także z symboli współczesnej popkultury. To proza społecznie zaangażowana, choć sama pisarka żyje z dala od mediów, od pewnego czasu publikując głównie na swojej stronie internetowej.

Polecamy: Już wiadomo, jak film KAMERDYNER został przyjęty na Festiwalu w Gdyni...

Olga Tokarczuk
Jest pierwszą Polską nagrodzoną prestiżową nagrodą The Man Booker International Prize 2018 za powieść „Bieguni” i nominowaną do National Book Award 2018. Dwukrotnie nagradzano ją Nagrodą Literacką Nike (za „Biegunów” i „Księgi Jakubowe”). Proza Tokarczuk nie ma nic wspólnego z modą. U niej jawa miesza się ze snem, śmiertelna powaga z humorem, delikatność z makabrą. Tokarczuk unika moralizatorstwa. Wypracowała sobie wyjątkowy styl – w jej powieściach każde zdanie potrafi być ucztą.

Elizabeth Strout
Jest coś wyjątkowego w stylu Amerykanki nagrodzonej Pulitzerem za powieść „Olive Kitteridge”. Proza Strout poraża szczerością i prostotą – zarówno w warstwie fabularnej, jak i językowej. A jednak trudno uznać ten styl za ubogi. Strout pisze subtelnie, używając dokładnie tylu słów, ile trzeba. Jest mistrzynią w opisywaniu ludzkich losów, co szczególnie widać w minimalistycznej powieści „Mam na imię Lucy”. Fanów amerykańskiej pisarki ucieszy informacja o najnowszej powieści – „Trwaj przy mnie”, którą można już dostać w polskich księgarniach.

Anna Cieplak
„Na taką autorkę czekaliśmy” – głosi hasło z okładki książki „Lata powyżej zera”. Cieplak, rocznik ’88, zadebiutowała głośną powieścią „Ma być czysto”, za którą otrzymała m.in. Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza i Nagrodę Conrada. Świetnie została przyjęta również jej druga książka – wspomniane „Lata powyżej zera” (nominacja do Nike). Anna Cieplak w swoich niedługich publikacjach poddaje wiwisekcji własne dorastanie. „Lata powyżej zera” to powieść o pierwszym pokoleniu, które nie pamięta PRL-u, i ostatnim urodzonym bez smartfona w ręku. Zainteresuje młodszych i dojrzałych czytelników.

Zobacz także: Powstanie sequel SALI SAMOBÓJCÓW

Zadie Smith
Jeśli nie miałaś jeszcze okazji spotkać się ze smakowitą prozą autorki brawurowego debiutu „Białe zęby”, koniecznie nadrób zaległości. Brytyjka Zadie Smith ma niezwykły dar gawędziarstwa, choć nie są jej obce trudne tematy. W swoich powieściach, esejach i felietonach przygląda się współczesności i wytyka jej największe przywary. Na szczególną uwagę zasługuje napisana żywym językiem powieść „Swing Time” oraz ostatnia publikacja – zbiór pomniejszych form literackich – „Widzi mi się”. Wielokulturowość, cyfryzacja, feminizm to tematy, które najczęściej zajmują Zadie Smith.

Anne Applebaum
Anne Applebaum, prywatnie żona polityka Radosława Sikorskiego, to amerykańsko-polska, wielokrotnie nagradzana dziennikarka, którą w 2004 roku nagrodzono Pulitzerem. Obok jej książek trudno przejść obojętnie. Pulitzer to nagroda za wstrząsający „Gułag” opowiadający o historii obozów pracy na terenie ZSRR. Ostatnia książka Anne Applebaum to „Czerwony głód” o wielkim głodzie na Ukrainie w latach 1931–1933. Sięgnij także po „Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944–1956”, za którą Applebaum otrzymała The Cundill History Prize.

Sylwia Kubryńska
Dlaczego, gdy rodzi się dziewczynka, rodzina bywa rozczarowana, że nie chłopiec? Dlaczego w dziewczynkach od najmłodszych lat nie rozwija się pewności siebie? Jaki ma to wpływ na naszą postawę w dorosłym życiu? Sylwia Kubryńska z humorem i polotem, ale nie bezkrytycznie przygląda się współczesnym zjawiskom, poddaje analizie polskie społeczeństwo, a w nim rolę kobiet oraz mężczyzn. Wypłynęła dzięki książce „Kobieta (dość) doskonała”, natomiast jej ostatnia publikacja „Mama” to zapis trudu macierzyńskiego.

Ursula K. Le Guin
Jeżeli dotąd literatura science fiction kojarzyła ci się głównie z mężczyznami, przedstawiamy Ursulę K. Le Guin, amerykańską pisarkę, której powieści to klasyka gatunku. Najbardziej znany jej cykl to „Ziemiomorze”, którą rozsławiła książka „Czarnoksiężnik z Archipelagu”. Le Guin pisała bez wytchnienia, chętnie nawiązując w swoich powieściach do zagadnień feminizmu i humanizmu. Warto sięgnąć również po książki z cyklu „Ekumena”. Autorka była wielokrotnie nagradzana, zdobyła też nominację do Pulitzera i National Book Award.

Donna Tartt
Ona natomiast słynie z nieśpiesznego tempa pisania powieści – do tej pory opublikowała zaledwie trzy książki, które pisała latami i wszystkie okazały się małymi arcydziełami. Zasłynęła już debiutem – „Tajemna historia”. Potem był „Mały przyjaciel” i wreszcie „Szczygieł” – za tę książkę Amerykanka otrzymała Pulitzera. W swoich powieściach Donna Tartt porusza szeroką tematykę. Zadaje pytania o sens ludzkiej egzystencji, cel życia człowieka, jego rolę we współczesnym świecie. A to wszystko ubrane jest w wyrafinowany styl i niezwykły język.

Zośka Papużanka
Jeszcze jedna autorka zaledwie trzech książek, które zdobyły spory rozgłos. Debiutowała „Szopką”, potem był „On”, a następnie zbiór opowiadań „Świat dla ciebie zrobiłem”. Była nominowana do Nike i Paszportów Polityki. „Człowiek mnie obchodzi najbardziej. Nie tylko przy okazji pisania książki, w ogóle człowiek mnie obchodzi najbardziej. Człowiek niedoskonały – i przez to interesujący. A najbardziej interesujący w relacjach z innym człowiekiem” – powiedziała Papużanka w jednym z wywiadów (cytat za Culture.pl). Tę fascynację człowiekiem widać we wszystkich jej książkach.

Polecane wideo

Gwiazdy „Przyjaciół” kiedyś i dziś. Zobacz, kto zmienił się najbardziej
Gwiazdy „Przyjaciół” kiedyś i dziś. Zobacz, kto zmienił się najbardziej - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Zojka (Ocena: 5) 27.10.2018 17:57
A ja ostatnio odkryłam dwutomowy cykl Anity Sumi - dziennik o-błędnik, fajna lektura na jesień, antydepresyjna :) Pozdrawiam :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie