Już wiadomo, jak film „KAMERDYNER” został oceniony na Festiwalu w Gdyni…

Nowy film Filipa Bajona pojawi się w kinach już w najbliższy piątek.
Już wiadomo, jak film „KAMERDYNER” został oceniony na Festiwalu w Gdyni…
Fot. mat.prasowe
19.09.2018

„Kamerdyner” otworzył 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i spotkał się z gorącym przyjęciem widzów. Zbiera też przychylne recenzje wśród krytyków. Nowy film Filipa Bajona pojawi się w kinach już w najbliższy piątek.

Trzy lata zdjęć, ale w sumie sześć lat pracy. Wiele emocji, często stresu, ogromny rozmach produkcji. Mamy wielką nadzieję, że efekt będzie satysfakcjonujący dla widzów – powiedziała na konferencji prasowej Olga Bieniek, producentka filmu. Bilety na pokazy „Kamerdynera” na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni rozchodzą się w mgnieniu oka, a film zbiera pozytywne opinie wśród krytyków i widzów.

Tomasz Raczek tak mówił o filmie: To jest prawdziwie epickie kino. Wielka panorama historii. Janusz Gajos stworzył kolejną rolę życia. Zachwytu nie kryła też reżyserka Maria Sadowska, szczególnie doceniła role główne role kobiece. Wspaniała Anna Radwan! Na pewno warto zwrócić też uwagę na narodziny gwiazdy – Marianny Zydek. – podkreślała.

„Kamerdyner” jest szczególnie gorąco przyjmowany przez mieszkańców Pomorza. Na specjalnych pokazach w Gdańsku i Wejherowie widzowie nie kryli wzruszenia opowiedzianą w filmie historią. Emocji nie krył Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Jarosław Sellin, który jest rodowitym Kaszubą.

***
„Kamerdyner” opowiada historię Mateusza Krola (Sebastian Fabijański), kaszubskiego chłopca, który po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol ich gospodarczego sukcesu: Gdynię. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W lasach piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.

Film w kinach 21 września. Na rynku dostępna jest książka „Kamerdyner”, która powstała na podstawie scenariusza. Jej autorami są Mirosław Piepka, Michał Pruski, Marek Klat i Paweł Kraśnicki. w sprzedaży jest już ścieżka dźwiękowa z filmu piosenką Korteza „Stare drzewa”. Utwór został skomponowany specjalnie do filmu „Kamerdyner”.

Najprzystojniejsi aktorzy wszech czasów. Top 7
Najprzystojniejsi aktorzy wszech czasów. Top 7 - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (5)

Ocena: 4.4 / 5
gość (Ocena: 2) 19.09.2018 20:41
Widziałam wczoraj. Gniot jakich mało. 2,5h zmarnowanego życia. Ludzie ledwie dotrwali napisów i nawet nie czekali na zapalenie świateł, tylko z ulgą wychodzili z sali.
odpowiedz
Stara baba (Ocena: 5) 19.09.2018 17:11
Też jestem zainteresowana tym filmem, zwłaszcza że większość zdjęć powstawała w moich rodzinnych stronach. :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.09.2018 16:50
obsada świetna
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.09.2018 16:50
na pewno obejrzę, zapowiada się super
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.09.2018 15:55
no i brawo. Jednak da się robić dobre kino w Polsce
odpowiedz

Polecane dla Ciebie