Najstraszniejsze HORRORY wszech czasów. RANKING TOP 10

Atmosfera grozy gwarantowana.
Najstraszniejsze HORRORY wszech czasów. RANKING TOP 10
Fot. Egzorcysta / Filmweb
13.06.2018

„Hereditary” to film, o którym w ostatnich tygodniach jest bardzo głośno. Wszystko za sprawą tego, że zyskał miano najlepszego horroru od wielu lat. Miłośnicy horrorów narzekają, że już od dawna nie pojawiło się nic wartego uwagi. Mówi się, że najlepsze filmy grozy powstały w latach 70. i 80. Jeżeli przyjrzymy się zestawieniu kultowych horrorów, przekonamy się, że jest w tym trochę racji. Współczesne kino nie potrafi odtworzyć tamtej atmosfery, chociaż dysponuje znacznie lepszymi środkami. Co prawda niektórzy twórcy próbują stylizować filmy na dawne czasy, ale nie zawsze udaje im się osiągnąć pożądany efekt.

Jeżeli są wśród was fani horrorów, przekonajcie się, czy widzieliście te, które znalazły się na poniższej liście. To własnie one uchodzą za najbardziej przerażające klasyki. Zestawienie rozpoczyna „Dziecko Rosemary”...

„Dziecko Rosemary” 1968 r.

Film Romana Polańskiego z 1968 r. do dziś uchodzi za klasyczny horror i pomimo upływu lat budzi przerażenie. Doskonała gra aktorska oraz atmosfera grozy sprawiają, że nadal jest aktualny. Opowiada on o młodym małżeństwie, które wynajmuje mieszkanie w starej kamienicy. Tam poznaje sąsiadów – starsze małżeństwo. Guy, mąż Rosemary jest pod wrażeniem pary, natomiast kobieta zachowuje rezerwę. Pewnej nocy ma koszmar, w którym jest gwałcona przez potwora. Z czasem okazuje się, że Rosemary jest w ciąży. Ten stan nie przebiega normalnie, a we wszystko są zamieszani tajemniczy sąsiedzi.

„Egzorcysta” 1973 r.

Ten film również uchodzi za jeden z najlepszych horrorów. Jego tematem przewodnim jest opętanie, którego doświadcza 12-letnia dziewczynka. Ona i jej matka mieszkają w Georgetown. Pewnego dnia kobieta zauważa, że Regan zachowuje się dziwnie. Wyniki badań są w porządku, więc jest ona skonsternowana. W końcu, gdy dziecko Chris zbiega z dzikim wyrazem twarzy ze schodów w pozycji, jakby robiła mostek, utwierdza się w przekonaniu, że dziewczynka została opętana. Prosi o pomoc księdza. Ojciec Kerras oraz ojciec Merrin oferują wsparcie.
Ten film wywołuje u widza wrażenie bycia naocznym świadkiem egzorcyzmów. Budzi przerażenie nawet u osób, które już raz go widziały. Własnie na tym polega jego fenomen.

„Omen” 1976 r.

Amerykański dyplomata Robert Thorn i jego żona Katherine spodziewają się dziecka. Niestety ich potomek umiera. Okazuje się, że tego samego dnia – 6 czerwca – w tej samej klinice przyszedł na świat chłopczyk, którego matka zmarła. Dziecko nie ma żadnych krewnych. Za namową księdza Amerykanin decyduje się na jego adopcję. Robi to ze względu na żonę, która bardzo pragnie dać mu potomka. Z biegiem lat okazuje się, że ich dziecko jest niezwykłe. W domu dochodzi do przerażających zdarzeń. W końcu Robert dowiaduje się, kim jest naprawdę chłopiec, którego przyjął pod swój dach.

„Suspiria” 1977 r.

„Suspiria” opowiada o młodej, utalentowanej dziewczynie, która przyjeżdża do Freiburga, aby rozpocząć naukę w słynnej szkole baletowej. Gdy dociera na miejsce, wyczuwa w nim coś złego. Wydaje się ono złowrogie, podobnie jak pracownicy szkoły. Mało tego, uczennice giną w tajemniczych okolicznościach, a dyrekcja wydaje się lekceważyć te tragedie. Susy – główna bohaterka – jest coraz bardziej przerażona. Wkrótce dowiaduje się od jednej z koleżanek, że ta wie co się dzieje w szkole.

„Dom diabła” 2009 r.

Samantha uczy się w colleage’u. Aby sobie dorobić, postanawia zatrudnić się jako opiekunka do dziecka. Na miejscu okazuje się, że ogłoszenie dotyczyło starszej osoby. Dziewczyna zgadza się mimo wszystko, zachęcona wysoką stawką wynagrodzenia. Jej obowiązki wydają się jednak dziwne. Są powiązane z zaćmieniem księżyca...
Atutem tego filmu jest niepowtarzalny klimat, który przywodzi na myśl starsze horrory. Niektórzy porównują go do „Dziecka Rosemary”.

„The Babadook” 2014 r.

Film opowiada o Amelii - samotnej matce, która wychowuje lekko rozwydrzonego syna. Dziecko jest nadpobudliwe. Pewnego dnia Amelia czyta mu bajkę o potworze. Z czasem chłopiec jest przekonany, że mieszka on w ich domu. Histeria udziela się również kobiecie. Nie wiadomo, czy potwór jest rzeczywisty czy to wytwór wyobraźni ich obojga.

„Wizyta” 2015 r.

Rodzeństwo Becca i Tylor udaje się z wizytą do dziadków, którzych dawno nie wiedziało. Kiedy dzieci spędzają z nim czas, zauważają, że zachowują się nietypowo. Chociaż ich niektóre zachowania można przypisać demencji starczej, wiele budzi grozę. Dziewczynie i jej bratu coraz częściej zaczyna towarzyszyć strach.
Co jest powodem takiego zachowania staruszków? Film obfituje również w humorystyczne dialogi.

 

#ORPHAN

Post udostępniony przez (@____nemusugiru)

„Widzę, widzę” 2014 r.

Matka Lukasa i Eliasa wraca do nich po operacji plastycznej. Nie przypomina zupełnie dawnej siebie i wprowadza w życie dziwne reguły. Bliźniacy z czasem zaczynają podejrzewać, że nie jest ona ich prawdziwą matką. Będą się starali poznać prawdę. Jednak żeby się to udało, koniecznie stanie się użycie drastycznej metody. Czy kobieta naprawdę jest ich matką?

„Sierota” 2009 r.

Zaczyna się podobnie jak w „Omenie”. Młode małżeństwo traci dziecko. Postanawia więc przygarnąć z sierocińca 9-letnią dziewczynkę. Ta zachowuje się bardzo dziwnie, zupełnie jakby nie była dzieckiem. Kobieta dostrzega, że coś jest nie tak i próbuje ostrzec męża. On zaczyna jej słuchać dopiero wtedy, gdy jest już za późno. Ich życie zamienia się w koszmar, za który odpowiada sierota.

„Wrota do piekieł” 2009 r.

Kiedy młoda dziewczyna odmawia pomocy cygance, ta rzuca na nią klątwę. Władzę przejmują nad nią nadprzyrodzone moce. Film tylko momentami jest straszny, niektóre sceny są komiczne, ale i tak warto go obejrzeć.
 
 

 

Polecane wideo

Komentarze (4)
Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 1) 13.06.2018 21:11
Moim zdaniem najstraszniejsze i najlepsze horrory to obydwie części "Obecności"
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 13.06.2018 19:57
Błagam, połowa wymienionych tu horrorów to zwykłe dna. Chociażby "Widzę, widzę"... to jeden z najgorszych "horrorów" jakie kiedykolwiek dane mi było zobaczyć. Nie wiem kto tworzył tą listę, ale polecam lepiej wejść w horrory i nie skupiać się jedynie na jumpscare'ach, a na horrorach z jakimś drugim dnem, ciągle narastającym napięciem
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.06.2018 10:41
"Domu diabła" zdecydowanie nie polecam. Jeden z najnudniejszych horrorów jaki kiedykolwiek widziałam.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.06.2018 10:28
Na mnie największe wrażenie wywarlo NAJSCIE i Frontiers.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie