Warto wiedzieć: Jak obchodzi się Wielkanoc w innych krajach?

Co kraj, to obyczaj - głosi popularne przysłowie.
Warto wiedzieć: Jak obchodzi się Wielkanoc w innych krajach?
Fot. Unsplash
10.03.2018

Wielkanoc jest obchodzona na całym świecie, ale na różne sposoby. Inne zwyczaje panują w krajach Afryki, inne w Irlandii, a jeszcze inne w Polsce.

U nas wstępem do świąt wielkanocnych jest Niedziela Palmowa. Ludzie udają się tego dnia do kościołów z palmami, które przypominają o przybyciu Jezusa do Jerozolimy (tamtejsi mieszkańcy również witali go palmami).

W Wielki Piątek na terenie całego kraju odbywają się procesje drogi krzyżowej. W sobotę następuje uroczyste poświęcenie pokarmu, a w niedzielę kończy się okres Wielkiego Postu. Ludzie zaczynają świętować. W wielu domach panuje zwyczaj zasiadania członków rodziny do uroczystego śniadania. W Poniedziałek Wielkanocny popularne jest polewanie się wodą.

A jak to wygląda w innych krajach? Przyjrzyjmy się najciekawszym zwyczajom.

Afryka

Dużą uwagę przykłada się tutaj do dekoracji domów oraz kościołów. Z kwiatów i liści bananowca są tworzone dekoracje w kształcie motyli. Noszą one nazwy: „kanga” i „vitenge”. Jak przystało na ten kontynent, znaczenie ma też część artystyczna, a zwłaszcza śpiew. Chrześcijanie mieszkający w Afryce wykonują pieśni, które są znane na całym świecie.

Irlandia

Irlandia ma jeden z najciekawszych zwyczajów. Jest nim pochód, który odbywa się w Wielką Sobotę. Przewodzi mu lokalny rzeźnik, który trzyma kij z nadzianym śledziem. Symbolizuje on post. Biorący udział w pochodzie ludzie uderzają śledzia różnymi przedmiotami. W ten sposób wyrażają swoje zmęczenie postem i chęć rozpoczęcia świętowania. Na koniec śledź jest wyrzucany, a rzeźnik nadziewa na kij udziec barani, który jest udekorowany kwiatami. To oznaka końca postu – czytamy na portalu podroze.se.pl.

Zobacz także: Jak udekorować dom na Wielkanoc?

Wielkanoc w innych krajach

Fot. unsplash.com

Australia

W Australii dużą frajdę ze świętowania mają dzieci. Specjalnie dla nich w ogrodzie są ukrywane czekoladowe jajka. Odbywa się specjalny konkurs i wygrywa go dziecko, które odnajdzie najwięcej czekoladowych przysmaków. Mówi im się, że jajka są ukrywane przez Wielkoucha Króliczego.

Stany Zjednoczone

W Stanach Zjednoczonych popularny jest zwyczaj dekorowania kapeluszy. Za elementy dekoracyjne służą jajka, kurczaki i króliki wielkanocne. Kobiety oraz dzieci biorą udział w konkursach na najpiękniej przystrojone nakrycie głowy.

Armenia

Jednym z elementów obchodów świąt wielkanocnych jest wypiekanie chleba. Ten zwyczaj wziął się z wierzeń mieszkańców Armenii. Są oni przekonani, że Maryja, gdy stała przy krzyżu konającego syna, miała przy sobie chleb. Został on rzekomo zabarwiony przez krew Chrystusa.

Wielkanoc w innych krajach

Fot. unsplash.com

Czechy

Podobnie jak u nas malowane są pisanki. Oprócz tego Czesi uwielbiają baranki wypiekane z ciasta biszkoptowego. W okresie świąt wielkanocnych można je nabyć w cukierniach. Kolejny zwyczaj mieszkańców Czech, który jest poodbny do naszego, to oblewanie się wodą w Poniedziełek Wielkanocny. Mężczyźni są oblewani wodą przez kobiety, a z kolei one są przez nich smagane wierzbowymi gałązkami.

Włochy

Włosi, jak przystało na mieszkańcow Zachodu, święta spędzają poza domem. Natomiast ich uroczystym zwyczajem jest świąteczny obiad, na który składa się jagnięcina i baranina. W przeciwieństwie do nas, nie święci się u nich pokarmu. Na Wielkanoc podają także tradycyjne ciasto o nazwie colomba. Kształtem przypomina ono gołębia.

Szwecja

W Szwecji ma miejsce zwyczaj, który odrobinę przypomina Halloween. Małe dziewczynki przebierają się za wiedźmy wielkanocne – Påskkäringar. W Wielką Sobotę wędrują od domu do domu i dopominają się o łakocie w zamian za laurki świąteczne. Wbrew pozorom to nie Halloween stało się inspiracją dla tego zwyczaju. Jest on pozostałością po dawnych wierzeniach w zloty czarownic.

Zobacz także: Jakie potrawy na Wielkanoc?

 

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo